Μια απλή ερώτηση

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Γενικά, πάντως, ο όγκος του αέρα που περιέχει ένα δωμάτιο, είθισται να αποτελεί ένα βασικό κριτήριο επιλογής του μεγέθους των ηχείων που θα λειτουργήσουν μέσα σ’ αυτό, και δοθέντος του τυπικά σταθερού ύψους που έχει ένα τυπικό οικιακό δωμάτιο, το κριτήριο μετατοπίζεται στις υπόλοιπες δύο διαστάσεις, που καθορίζουν το εμβαδό του.
το «μέγεθός» του προσδιορίζεται από δύο βασικά κριτήρια:

1. Πρώτον, πόσο χαμηλά μπορεί να «κατέβει», δηλαδή πόσο δυνατά μπορεί να αναπαραγάγει τις χαμηλές συχνότητες, πρακτικά, από 80Hz και κάτω.
από αυτήν την ανάλυση προκύπτει και η αξία των «μεγάλων ηχείων», υπό την έννοιαν ότι αυτά είναι σε θέση να αναπαράγουν τις πολύ χαμηλές συχνότητες σε σχετικά αξιοπρεπή έως και ρεαλιστική στάθμη,
Ένα ή πολλά μεγάφωνα;
Πολλά! ΠΟΛΛΑ
Εκεί που ένα μεγάφωνο επιτυγχάνει στάθμη Α, καταναλώνοντας ισχύ Β, η ίδια στάθμη μπορεί να επιτευχθεί από δύο μεγάφωνα, καθένα από τα οποία θα καταναλώνει ισχύ Β/2, ενώ, και εδώ είναι το μεγάλο κόλπο, η παραμόρφωση καθενός από τα μεγάφωνα δεν θα είναι η μισή, αλλά συνήθως ακόμη χαμηλότερη.
αλλά θεωρήστε πως σχεδόν όλα τα «μεγάλα» και ακριβά ηχεία είναι τριών δρόμων και πάνω
για να έχει ένα ηχείο κατά το δυνατόν επίπεδη απόκριση, πρέπει να συντρέχει μια προϋπόθεση. Να έχει στοιχισμένα κατά τον κατακόρυφο άξονα τα ακουστικά κέντρα των μεγαφώνων του, ΔΗΛΑΔΗ, τα πηνία φωνής όλων των μεγαφώνων να ανήκουν στο ίδιο επίπεδο. Έτσι, το γούφερ θα εξέχει πιο μπροστά, η μονάδα μεσαίων θα βρίσκεται πιο πίσω, και ακόμα πιο πίσω θα κατοικοεδρεύει το τουητεράκι.
αν θες καλό μπάσο στο χώρο σου, ιδίως αν είναι και λίγο "ευτραφής" ο χώρος σου, πχ σε μουσική ροκ-ποπ, τα 8-ιντσα γούφερ είναι αυτά που θα κάνουν τη διαφορά, σε σχέση με οποιαδήποτε άλλα 6,5-άρια. Η διαφορά αυτή, είναι χαοτική στην πράξη, και δε καλύπτεται με κανένα απολύτως τρόπο.
ελπιζω να απαντησα σε αυτα ( και αλλα παρομοια ερωτηματα που με "βασανιζαν" εσχατως)
:D
φωτος το απογευμα
....μαλλον...​
 







Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451


Οι παιδικές ζωγραφιές στον τοίχο ευνοούν με κάποιο τρόπο το ηχητικό αποτέλεσμα?
Το ρωτάω γιατί έχω εκατοντάδες τέτοιες από την κορούλα μου..:p

Με γεια τα εργαλεία Όλντυ!!!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
οποτε εδω μπαινει η ερωτηση ... χρειαζομαι κατι (και τι ) μπροστα - διπλα απο τα ηχεια ? καθοτι οταν γκαζωνω κατι δε παει καλα ... οπως εγραψα κι εδω
το spectrum analyzer του foobar ειναι αξιοπιστο ως προς τις συχνοτητες που παρουσιαζει και το "υψος" αυτων ?
τις προαλλες ακουγοντας καποιο κομματι (δεν θυμαμαι ποιο) ακουγα κατι που με ξενιζε στον ηχο και το "εντοπισα" στα 110 hz συμφωνα με το spectrum analyzer του foobar ... εαν οντως ειναι ετσι χρειαζομαι και απορροφηση περαν της διαχυσης ... σωστα ?

υ.γ.
αισθανομαι λιγο ασχημα για τον χυμα τροπο που κι εγω χρησιμοποιω για να βελτιωσω το χωρο μου ...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σίγουρα χρειάζεσαι κάτι, αλλά το τι ακριβώς δεν μπορώ να το ξέρω αν δεν έχω μετρήσεις.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αχ... και ποιος να μου παρει μετρα , απου ειμαι στη ξενιτια, ακοινωνητος, πτωχος ...και ... ορφανο ...
:cry::angel::redface:...
αυτο με το φουμπαρ βλεπω δε το σχολιαζετε... ειναι εντελως πατατα ε ?

 





Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
το πατωμα τι ειναι? κουφιο? με τα προηγουμενα ηχεια ειχες το ιδιο προβλημα? :cautious:
[DOUBLEPOST=1462533547][/DOUBLEPOST]
Δηλαδη μεχρι τωρα τι χρησιμοποιουσες;;;;; :o:o:o
unplugged? :o
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δηλαδη μεχρι τωρα τι χρησιμοποιουσες;;;;; :o:o:o
βρε παιδια ειπα πως παω με την ακουστικη μεθοδο , παρολο που κατανοω πως δεν ειναι σοβαρη αντιμετωπιση του θεματος ....,το μικροφωνο πρεπει να ειναι κατι το εξειδικευμενο η' κανει και τσι βανδης που 'χω ενα συλλεκτικο ?

το πατωμα τι ειναι? κουφιο? με τα προηγουμενα ηχεια ειχες το ιδιο προβλημα? :cautious:
ειναι παλαιου τυπου παρκε -2ποντο σανιδι πανω σε 3Χ3 δοκαρακι και το ολον καθεται πανω σε ταρατσα - μπετον.
Ναι, και με τα προηγουμενα υπηρχε το ιδιο θεμα -οταν παιζω ΔΥΝΑΤΑ - σε συνηθης σταθμες δεν υπαρχει θεμα ,δεν ξερω εαν εχει καποιο νοημα να δωσω δυο τιμες απο το noise meter του κινητου μου ....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το UMIK-1 είναι το universal μικρόφωνο για REW.
Πολλά μέλη έχουν, και μερικοί στην Κρήτη.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ωραια, αυτουνο το εργαλειο μου βγαζει πρωτες ανακλασεις
στον μπροστινο τοιχο πανω στη μπαλκονοπορτα - οποτε τραβαω τις κουρτινες-βαζω και μια πιο παχια και ειμ' ενταξει (?) ,
πισω εχω βιβλιοθηκη με κασσετες - βιβλια - θεωρω οτι κι εδω ειμ' ενταξει (?) ,
στο πατωμα εχω τα παλια λαστιχα του αγροτη - θεωρω ειμαι καλα (?)
στην οροφη ... αστο ...
στο πλα'ι' των ηχειων μου βγαζει μια επιφανεια 70εκ πανω περιπου απο το πικαπ και τον ενισχυτη ...οποτε με "κατι" γυρω στο ενα τετραγωνικο εκει θα ειμαι ενταξει (?) και σε ποιο υψος σε σχεση με το ηχειο ?

να τωρα ακουω σε φυσιολογικες (χαμηλα) σταθμες το Get back των Beatles απο το love του 2006 και μου το κανει αυτο το ενοχλητικο ... παρατηρω το spectrum analyser του foobar κι εντοπιζω τις υποπτες μπαρες να χοροπηδανε στα 110hz και 120hz ... αυτο πως θα το πιασω ?



ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον ,
ειρωνικα σχολια δεκτα :p
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
περιεργο πραμα ... -πως να το πω- παιρνοντας αυτες τσι γκουμουτσες περιμενα οτι ο ηχος μου θα 'χε πιο πολυ να κανει με τις χαμηλες ... αντιθετως ... εστιαζει περισσοτερο στις μεσαιες-υψηλες ( οπου φτανει το αφτι μου) ...



:)

 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
παιδια
- θα μου πεις σαβατιατικο....-
πως κανω τα κομματια σε μια playlist του foobar να παιζουν στην ιδια ενταση ?
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.353
παιδια
- θα μου πεις σαβατιατικο....-
πως κανω τα κομματια σε μια playlist του foobar να παιζουν στην ιδια ενταση ?
Αν είναι MP3s που παίζεις, υπάρχει το MP3Gain (έχω γράψει κι αναλυτικό οδηγό χρήσης στο forum, αν θέλεις μπορώ να τον βρω). Εάν όχι, Coyias way is the way.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top