Τα παρεπόμενα της Black Box Audio Video Show 2022

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
κοινώς με eq δεν μπορείς να κάνεις ένα σύστημα να παίξει αν δεν παίζει καλά από τη μαμά του
Ακριβώς.

Με τεχνικούς όρους, είναι ανόητο το speaker correction (dsp - eq), ενώ είναι αναγκαίο το room correction (dsp - eq).

Ένα ηχείο με σωστό σπινοραμα, δεν χρειάζεται speaker correction, και "ακούει" στο room correction.

Σε ένα ηχείο με κακό σπινοραμα, το dsp απλώς δεν μπορεί να εφαρμοστεί, είναι αδύνατο, δεν "ακούει" το ηχείο στη διόρθωση, και κάθε προσπάθεια θα καταλήγει σε κάτι που δε θα ακούγεται, θα είναι χάλια.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Δεν διαφωνούμε καθώς έγραψα πως είναι τζόγος αλλά εγώ επειδή είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος θεωρώ πως γίνεται με καλή καρδιά..
Εσύ είσαι κακιά μαιμού.. :cry:
Ψυχρη και αναποδη ναι... 🙉Ουτε καλη ουτε κακια. 🙈αλλο στον ιδιωτικο βιο... Που...🙊
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Υπ'όψιν ότι πρώτα πρέπει να μας συγκινεί ό,τι ακούμε από τα main ηχεία και ύστερα ασχολούμαστε με τρόπο διαχείρισης που δεν θα χαλάει το αποτέλεσμα....
Για μένα ο ήχος που άκουγα παλιά σε συγκεκριμένο χώρο από Jadis - Wilson Audio ήταν ότι ομορφότερο έχω ακούσει ποτέ μου. Ήμουν και τυχερός..
Ίσως να μην μπορώ να εκφράσω αρκετά δυνατά πόσο αδιάφορο μου είναι αν είναι σωστό... και άλλα κουραφέξαλα...
Εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά αλλά δεν χλευάζω "τη μουσικότητα" γιατί πάντα κρατώ ανοιχτή πόρτα σε πράγματα που δεν γνωρίζω...
Ούτε οι Toole - Olive τα ξέρουν όλα και προς τιμή τους το έχουν πει ξεκάθαρα...

.
Για σημερα εχει λαυρακια ....
Wind of Change!!
Καποιοι θα μεινουν τελευταιοι τελικα... (νομιζοντας οτι ειναι πρωτοι)
 

D

Deleted member 50795

Guest
ας μη μπερδεύουμε τον τόνο (τονικοτητα, τονική ισορροπία) , με την απόκριση συχνότητας σα μέγεθος μόνο του ή στο χώρο…(μετρήσεις) :geek: (άλλο το ένα, άλλο το άλλο)
ειναι σαν να μπερδεύουμε την «ποιότητα» της συχνότητας , με την »ποσότητα».
ενα λάθος που σχεδόν όλοι έκαναν εδώ μέσα…:confused: (εκτός και αν εννοούν κάτι άλλο και δε το λένε σωστά).
(ο Bhutia, κάτι πήγε να πει εκεί με τα IMD, εισαγόμενες αρμονικές παραμόρφωσεις….αλλά κάτι τέτοιο δεν αφορά την ηχογραφηση παρά την αναπαραγωγή περισσότερο.)
ακομα και ηχολήπτες το αγνοούν …(έτσι κατάλαβα από το βίντεο..:geek:)
εκτος και αν έχουν κάτι άλλο στο μυαλό τους, που θέλουν να πουν.
μπουμ..:biggrin:

για επίλυση αποριών , στη θεωρία μουσικής ,αρμονία, κ.ο.κ
 
Last edited by a moderator:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Εσύ ακούς μέταλ, δε πας μέγαρο, άρα δεν έχεις καν γνώμη για αυτό έμπλεξες με μικρόφωνα και σαμπ.
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
.
Για σημερα εχει λαυρακια ....
Wind of Change!!
Καποιοι θα μεινουν τελευταιοι τελικα... (νομιζοντας οτι ειναι πρωτοι)
Προσωπικά δεν υπάρχει κάποια αλλαγή πορείας. Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα. Απλός δεν έχω γράψει τα πάντα που αφορούν εμένα. Σε σχέση με τα bold στοιχεία για παράδειγμα, ο Ζαπάντης τα ξέρει εδώ και 2-3 χρόνια. Πως δεν με ενδιαφέρει δηλαδή το κυνήγι της πιστότητας.
Σχετικά με τα Jadis - Wilson απλά δεν έτυχε να γραφτεί. Αλλά και δικάναλο να έφτιαχνα πάλι δεν θα τα έπαιρνα. Τα LS60 θα αγόραζα.
Αυτό που έχω πει στο παρελθόν, το οποίο δεν αφορά το τι θα έκανα αλλά το τι πίστευα, είναι ότι παλαιότερα είχα γράψει πως μετά από 100 τόσα χρόνια εξέλιξης στον ήχο και γενικότερα στην επιστήμη, θεωρούσα αδιανόητο να μην έχουμε "διαβάσει" τον ήχο στο σύνολο του.
Τελικά δεν τον έχουμε διαβάσει, ξέχασα μια παράμετρο. Τον ανθρώπινο εγκέφαλο. Όταν ένας τόσο καταξιωμένος καθηγητής λέει πως υπάρχουν ηχητικά "πράγματα" τα οποία ο εγκέφαλος τα συλλαμβάνει και τα ανασυνθέτει αλλά η φυσική και τα μαθηματικά δεν μπορούν να τα εξηγήσουν, ακόμα, εγώ δεν έχω να πω απολύτως τίποτα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Για να ξεκινήσω από τα βασικά, εγώ δεν λέω απολύτως τίποτα.
Δεν απάντησα σε εσένα, νόμισα πως ήταν ξεκάθαρο.
Τα DSP και τα subs δεν κάνουν τίποτα μόνα τους
Εργαλεία είναι. Τίποτα δεν κάνουν μόνα τους. Και αν δεν ξέρει κάποιος (σε οποιοδήποτε αντικείμενο), ο,τι εργαλεία και να του δώσουν χάλια θα τα κάνει. Και στην χειρουργική τα ίδια, μέτριοι χειρουργοί με υπερσύγχρονα μηχανήματα και εργαλεία=κακό αποτέλεσμα.
Μιλάει για το HDMI που χαρακτηρίζει ως ανεπαρκές και ως λάθος
Μα είναι λάθος. Μεγάλο ποσοστό των δυσλειτουργιών και bugs στα σύγχρονα μηχανήματα σχετίζονται με το πρότυπο HDMI
Οπότε, υπάρχει η δυνατότητα ένα σύστημα να μετρά "καλά" στο calibration αλλά να μην έχει "μουσικότητα" > είτε γιατί το ηχείο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα παραπάνω, ή γιατί ο ενισχυτής δεν μπορεί.
Ναι, μπορεί να συμβαίνει. Ή γιατί νομίζουμε πως μετράει καλά, ενώ δεν μετράει καλά.
Διαφωνώ πως το ''σωστό'' αρέσει (κάθετα) σε όλους περισσότερο από κάτι άλλο..
Αρέσει στους περισσότερους, έχει μετρηθεί.
Όταν ένας τόσο καταξιωμένος καθηγητής λέει πως υπάρχουν ηχητικά "πράγματα" τα οποία ο εγκέφαλος τα συλλαμβάνει και τα ανασυνθέτει αλλά η φυσική και τα μαθηματικά δεν μπορούν να τα εξηγήσουν, ακόμα, εγώ δεν έχω να πω απολύτως τίποτα
Και όμως υπάρχει μέτρηση και για αυτό:
Στατιστική ανάλυση προτιμήσεων ομάδων ακροατών σε τυφλά τεστ. Και αυτό μέτρηση είναι, και ας μην γίνεται με μικρόφωνο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι έτσι θεωρώ. ¨Αλλο η ακρίβεια στην αναπαραγωγή (και μετρήσεων) σε ένα λογικό βαθμό βέβαια και άλλο ο ήχος που βγάζει που εξαρτάται και απο άλλα πράγματα.
Τα περισσότερα πράγματα βέβαια διορθώνονται με επεμβάσεις στο χώρο και "πάντρεμα" του ηχείου με τον "χώρο". Απλώς το "διορθώνονται" έιναι σχετικό. Διορθώνονται με την έννοια ότι τους δίνεις την ευκαιρία (στα μηχανήματα) να φτάσουν το μέγιστο της δυνατότητας τους. Δεν μπορούν να την ξεπεράσουν και να σου "γεννήσουν" απο το πουθενά κάποια καλύτερα χαρακτηριστικά που έχει ένα άλλο σύστημα. Απλώς, ένα καλύτερο σύστημα με κακή συνεργασία με το χώρο είναι χειρότερο απο ενα πιο κακό σύστημα αλλά σωστά τοποθετημένο μέσα στο χώρο. Επειδή στο θέμα αυτό χωλαίνουμε οι διαφορές μειώνονται και δεν έχει και πολύ σημασία και ένα καλό σύστημα δεν ακούμε τις αρετές του.
Το κακό εντός εισαγωγικών αγαπητέ συναγωνιστή και χρήστη thva είναι ότι ακούμε τα καλώδια και όχι τα μηχανήματα.
Μην βιαστείτε οι γνωστοί της συνομοταξίας να πείτε τι έπαθε αυτός? τρελάθηκε και κατηγορεί καλώδια ή ας πούμε καλωδιάδες.

Εννοώ ότι δυστυχώς το 99,999999% των καλωδίων έχει τη δική του επίδραση στο σύστημα οπότε στην ουσία δεν ακούμε τα ηχεία μας ή τον ενισχυτή μας.
Όλα τα καλώδια όλων των κατηγοριών. Όταν ανακαλύψουμε καλώδιο που δεν επιδρά στο 100% και δεν δέχεται και "παρεμβολές" από το γύρω σε αυτό περιβάλλον και πληροί προδιαγραφές τότε θα ακούσουμε τα μηχανάκια μας και τι μπορούν να κάνουν και τι όχι.
Πόσο ζηλεύω μερικές φορές αυτούς που ακούν ασύρματα. Ευτυχισμένοι!!😀😀
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Εσύ ακούς μέταλ, δε πας μέγαρο, άρα δεν έχεις καν γνώμη για αυτό έμπλεξες με μικρόφωνα και σαμπ.
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
Εγώ ακούω metal, έχω πάει σε όπερα (όχι στο Μέγαρο), έμπλεξα με μικρόφωνα και subwoofers, ξέμπλεξα γρήγορα (ας είναι καλά ο @Μανώλης Κ.!) κι έχω "φτιαγμένο" ταβάνι (=μη επίπεδο ;)). Μακάρι να υπήρχαν πολλοί (περισσότεροι) σαν εμένα!:p
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
ο κιθαρίστας ας πούμε, παίζει τις χορδές και επί τόπου κουρδίζει κάποια χορδή με το αφτί, κάτι που εγώ ας πούμε δεν έχω καμία ιδέα πως γίνεται και δεν μπορώ να το κάνω.
Ενας ΜΟΝΟ το κανει αυτο απο ολους τους συμφορουμυτες ονοματα δεν λεω Κωστα;)
Και προφανώς είναι ευχαρίστηση το χόμπι, δεν είναι εξάσκηση μαθήματος ακουστικής και εξετάσεις στα pdf, είναι απόλαυση.
ΝΑΙ εχεις δικιο ΑΛΛΑ καπχοι (ονοματα δε λεω ειπαμε)πρεπει να δωσουν εξετασεις δεν γινεται αλλιως πως θα μορφωθουν δια ποιου τροπου ;;;:)
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Και όμως υπάρχει μέτρηση και για αυτό:
Στατιστική ανάλυση προτιμήσεων ομάδων ακροατών σε τυφλά τεστ. Και αυτό μέτρηση είναι, και ας μην γίνεται με μικρόφωνο.
Η οποία δεν μας δείχνει τι συγκεκριμένα μας αρέσει αλλά τι μας αρέσει γενικά. Το πακετάκι το βρήκαμε. Τι συνταγή όμως την ψάχνουμε ακόμα.
Είναι σα να λέμε πως γενικά μας αρέσουν τα τσουρέκια του Τερκενλή (γιάμι), τα βάλαμε σε ένα μηχάνημα να μας βγάλει τα συστατικά, το φτιάξαμε αλλά δεν είναι ίδιο, κάτι δεν έχει μέσα.
Πιστεύω επίσης να συμφωνούμε πως ένα ηχείο κατά 80% μας λέει τι είναι στις μετρήσεις και θέλει και ένα 20% με το αυτί. Δεν τα μετράμε όλα, δεν γίνεται (Amir γαρ).
Οπότε από το 95% των συμμετεχόντων που βρήκαν τι μας αρέσει, έχουμε ένα 20% που πρέπει να το ακούσουμε. Αυτό μας κάνει 76%. Άρα, το ποσοστό επιτυχίας που μας λέει πως βρήκαμε τι θέλουμε είναι 76%, όχι 95%. Βρήκαμε το 76% δεν λέω, καλό και αυτό. Δεν έχουμε όμως το 1/4 της συνταγής.

Ποιός το έχει και ποιός το ακούει;
Άντε βγάλε άκρη. 🙂
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Το κακό εντός εισαγωγικών αγαπητέ συναγωνιστή και χρήστη thva είναι ότι ακούμε τα καλώδια και όχι τα μηχανήματα.
Μην βιαστείτε οι γνωστοί της συνομοταξίας να πείτε τι έπαθε αυτός? τρελάθηκε και κατηγορεί καλώδια ή ας πούμε καλωδιάδες.

Εννοώ ότι δυστυχώς το 99,999999% των καλωδίων έχει τη δική του επίδραση στο σύστημα οπότε στην ουσία δεν ακούμε τα ηχεία μας ή τον ενισχυτή μας.
Όλα τα καλώδια όλων των κατηγοριών. Όταν ανακαλύψουμε καλώδιο που δεν επιδρά στο 100% και δεν δέχεται και "παρεμβολές" από το γύρω σε αυτό περιβάλλον και πληροί προδιαγραφές τότε θα ακούσουμε τα μηχανάκια μας και τι μπορούν να κάνουν και τι όχι.
Πόσο ζηλεύω μερικές φορές αυτούς που ακούν ασύρματα. Ευτυχισμένοι!!😀😀
Να κάτι τέτοια κρυπτογραφικά και αμφίσημα λές, που είναι αδυναμία του Bhutia, τον τρελαίνεις και σου απαντάει (και kaλά κάνει γιατί είστε τρομερό δίδυμο χα χα).

Τι εννοείς δεν κατάλαβα καλά. α) ότι μόνο ένα καλώδιο στα ξέρω εγώ 10.000 έχεις βρεί που είναι εντάξει ; β) για να το λές το έχεις βρεί και τέλος πάντων εαν το έχεις βρεί .... ποιό ήταν το αποτέλεσμα ; Έπαιξε καλύτερα το σύστημα σου τότε ; ή χειρότερα ; Στην περίπτωση τη δική μου ή άλλων μπορεί με το καλό αυτό καλώδιο να παίξει χειρότερα ; Τότε θα συμπεράνω ότι το σύστημα μου δεν είναι καλό λόγω ενός καλώδιου που υποτίθεται είναι το σωστό ;

Πάντως λογικά να υπάρχει μόνο ένα καλώδιο που είναι καλό στα ποσοστά που λές ... δεν είναι λογικό.

Για εξήγησε λίγο καλύτερα. Και ποιό είναι αυτό το καλώδιο, ένα belden δεν ξέρω κάτι τέτοιο που έλεγες ότι χρησιμοποίησες ; Πάντως εμένα τα πολύ "προστατευμένα" δεν μου αρέσουν ηχητικά τα κάνουν όλα μουντά, πνιγμένα και για καλώδια ρεύματος τουλάχιστον, εαν είναι πολύ "φίλτρα" και πέσεις και σε πολύ φιλτραρισμένα στην είσοδο μηχανήματα .... σου καταρρέει και η σκηνή άμα λάχει. Εάν ένα προστατευμένο καλώδιο σου κάνει καλό ήχο είναι γιατί δεν έχει αρκετές διατάξεις φιλτραρίσματος το μηχάνημα και το αντίθετο. Υπάρχει "συνταγή" χα χα
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Να κάτι τέτοια κρυπτογραφικά και αμφίσημα λές, που είναι αδυναμία του Bhutia, τον τρελαίνεις και σου απαντάει (και kaλά κάνει γιατί είστε τρομερό δίδυμο χα χα).

Τι εννοείς δεν κατάλαβα καλά. α) ότι μόνο ένα καλώδιο στα ξέρω εγώ 10.000 έχεις βρεί που είναι εντάξει ; β) για να το λές το έχεις βρεί και τέλος πάντων εαν το έχεις βρεί .... ποιό ήταν το αποτέλεσμα ; Έπαιξε καλύτερα το σύστημα σου τότε ; ή χειρότερα ; Στην περίπτωση τη δική μου ή άλλων μπορεί με το καλό αυτό καλώδιο να παίξει χειρότερα ; Τότε θα συμπεράνω ότι το σύστημα μου δεν είναι καλό λόγω ενός καλώδιου που υποτίθεται είναι το σωστό ;

Πάντως λογικά να υπάρχει μόνο ένα καλώδιο που είναι καλό στα ποσοστά που λές ... δεν είναι λογικό.

Για εξήγησε λίγο καλύτερα. Και ποιό είναι αυτό το καλώδιο, ένα belden δεν ξέρω κάτι τέτοιο που έλεγες ότι χρησιμοποίησες ; Πάντως εμένα τα πολύ "προστατευμένα" δεν μου αρέσουν ηχητικά τα κάνουν όλα μουντά, πνιγμένα και για καλώδια ρεύματος τουλάχιστον, εαν είναι πολύ "φίλτρα" και πέσεις και σε πολύ φιλτραρισμένα στην είσοδο μηχανήματα .... σου καταρρέει και η σκηνή άμα λάχει. Εάν ένα προστατευμένο καλώδιο σου κάνει καλό ήχο είναι γιατί δεν έχει αρκετές διατάξεις φιλτραρίσματος το μηχάνημα και το αντίθετο. Υπάρχει "συνταγή" χα χα
Τίποτα δεν έχω βρει😀😀
Υπάρχει καλώδιο που να μην επηρεάζει και να μην επηρεάζεται?
Αυτό είναι το καλύτερο.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Τίποτα δεν έχω βρει😀😀
Υπάρχει καλώδιο που να μην επηρεάζει και να μην επηρεάζεται?
Αυτό είναι το καλύτερο.
Α, ΟΚ νόμιζα ότι εννοούσες ότι μόνο ένα είναι το "καλό".
Τότε να συνεχίσω άνετα τις θεωρίες μου χα χα.
Η ¨προστασία" που βλέπεις να λένε οι προδιαγραφές είναι μουσαντένια. Αυτό το % που βλέπεις είναι η κάλυψη στην επιφάνεια του καλωδίου, δεν είναι η παρεχόμενη προστασία % που όλοι νομίζουν. Απο το εναπομείναν 0.1 % μπαίνει το 100 %. Και επειδή κάνει αλλού κακό, καλύτερα πάρτο μη shielded. :D
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Α, ΟΚ νόμιζα ότι εννοούσες ότι μόνο ένα είναι το "καλό".
Τότε να συνεχίσω άνετα τις θεωρίες μου χα χα.
Η ¨προστασία" που βλέπεις να λένε οι προδιαγραφές είναι μουσαντένια. Αυτό το % που βλέπεις είναι η κάλυψη στην επιφάνεια του καλωδίου, δεν είναι η παρεχόμενη προστασία % που όλοι νομίζουν. Απο το εναπομείναν 0.1 % μπαίνει το 100 %. Και επειδή κάνει αλλού κακό, καλύτερα πάρτο μη shielded. :D
θα τα μετατρέψω όλα ασύρματα και θα ησυχάσω😀😀
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αυτό είναι το καλύτερο.
Κάνε μου μια χάρη εσύ που έχεις κάνει διδακτορικό στα καλώδια xa xa και έχεις και ;oρεξη να δοκιμάζεις αλλά και ακούς διαφορές :

Πάρε ένα καλώδιο λεπτό , αυτό για τα πορτατίφ ή για λάμπες. Πάρε πολλά μέτρα είναι φθηνό. Φτιάξε ένα καλώδιο με ενα run με 5-6 τέτοια να πηγαινοέρχονται (μην τα δέσεις, έτσι χύμα όπως να είναι το ένα δίπλα στο άλλο, σε ότι αποστάσεις κάτσουν στο πάτωμα). Συνέδεσέ τα , όλα στην άκρη. ;Aκου, κάνε συγκρίσεις και report back. Θα έχεις ένα πολυ καλό καλώδιο σε πολυ φθηνή τιμή.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
I beg to differ.:whistling::angel:
Εσύ ακούς μέταλ, δε πας μέγαρο, άρα δεν έχεις καν γνώμη για αυτό έμπλεξες με μικρόφωνα και σαμπ.
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
Για να μην παρανοούν ανυποψίαστοι αναγνώστες , το αυτί του wizzy δεν ιδρώνει από τον ιδιορρυθμό της οροφής επειδή έχει φτιάξει ύστερα από Ακουστική μελέτη κατασκευή με διάτρηση ψευδοροφή και το σχετικό γέμισμα με κατάλληλα υλικά στη ΄΄γκοφρέτα΄΄...
Τίποτα δεν έχω βρει😀😀
Υπάρχει καλώδιο που να μην επηρεάζει και να μην επηρεάζεται?
Αυτό είναι το καλύτερο.
Γενικώς στο πεδίο των καλωδίων πρέπει να λογαριάζουμε τόσο φαινόμενα πλασέμπο όσο και φαινόμενα...πλασιέμπο. :sneaky:
Η οποία δεν μας δείχνει τι συγκεκριμένα μας αρέσει αλλά τι μας αρέσει γενικά. Το πακετάκι το βρήκαμε. Τι συνταγή όμως την ψάχνουμε ακόμα.
Είναι σα να λέμε πως γενικά μας αρέσουν τα τσουρέκια του Τερκενλή (γιάμι), τα βάλαμε σε ένα μηχάνημα να μας βγάλει τα συστατικά, το φτιάξαμε αλλά δεν είναι ίδιο, κάτι δεν έχει μέσα.
Πιστεύω επίσης να συμφωνούμε πως ένα ηχείο κατά 80% μας λέει τι είναι στις μετρήσεις και θέλει και ένα 20% με το αυτί. Δεν τα μετράμε όλα, δεν γίνεται (Amir γαρ).
Οπότε από το 95% των συμμετεχόντων που βρήκαν τι μας αρέσει, έχουμε ένα 20% που πρέπει να το ακούσουμε. Αυτό μας κάνει 76%. Άρα, το ποσοστό επιτυχίας που μας λέει πως βρήκαμε τι θέλουμε είναι 76%, όχι 95%. Βρήκαμε το 76% δεν λέω, καλό και αυτό. Δεν έχουμε όμως το 1/4 της συνταγής.

Ποιός το έχει και ποιός το ακούει;
Άντε βγάλε άκρη. 🙂
Η μεγάλη αξία τέτοιων δοκιμών είναι ότι παρέχουν εκτιμήσεις κατηγορηματικές ως προς στοιχεία που θα μας ενοχλούσαν κατά την ακρόαση. Τα αρνητικά αποτελέσματα θα μας δείχνουν τουλάχιστον πέραν πάσης αμφιβολίας μηχανισμούς με τους οποίους δεν θα λειτουργούσε ακροαματικά κάποιο εξεταζόμενο σύστημα.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Γενικώς στο πεδίο των καλωδίων
... ο Kanakiani είναι γκουρού. :D

Βέβαια πάντα μετά απο τον Κο Χρήστο, εννοείται.

Υ.Γ. : ¨Ασε τη δουλειά που κάνεις στο Σπινόραμα τώρα. χα χα Οκ άκυρο είδα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top