Υπερθέρμανση ενισχυτη



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μπορώ αν γίνεται αυτό να το κάνω μόνος μου;;;;ή θέλει να έχεις ηλεκτρολογική εμπειρία;;;;;
Δεν είναι απλό για να το κάνεις μόνος σου. Έχει διάφορες λήψεις το πρωτεύον του μετασχηματιστή και πρέπει να αλλάξεις σύνδεση.

Το θέμα είναι πως με τα 240 volts τάση δικτύου έχεις χαμηλότερη τάση για το στάδιο εξόδου, άρα και μικρότερη ισχύ στα 8 Ωμ. Από την άλλη έχει καλύτερη αναλογία ισχύος από τα 8 στα 4 Ωμ.
Αν είναι <<δύσκολο>> το ηχείο σου το βάζεις στα 240, αν όχι το αφήνεις ως έχει.
 

Μηνύματα
9.252
Reaction score
12.762
Μπορεί να έχει μέσα επιλογέα τάσης. Το αυτοκόλητο πίσω δηλώνει ότι το μηχάνημα είναι σεταρισμένο για 220v ac που είχε παλιά όλη η ευρώπη πλην Βρετανίας .
Αν έχει επιλογή 240 ..κάί είναι Αγγλία ο ενισχυτής ..τον βάζουμε στα 240 η όχι? :hi: :hi: :hi:
 


Μηνύματα
275
Reaction score
320
Δεν είναι απλό για να το κάνεις μόνος σου. Έχει διάφορες λήψεις το πρωτεύον του μετασχηματιστή και πρέπει να αλλάξεις σύνδεση.

Το θέμα είναι πως με τα 240 volts τάση δικτύου έχεις χαμηλότερη τάση για το στάδιο εξόδου, άρα και μικρότερη ισχύ στα 8 Ωμ. Από την άλλη έχει καλύτερη αναλογία ισχύος από τα 8 στα 4 Ωμ.
Αν είναι <<δύσκολο>> το ηχείο σου το βάζεις στα 240, αν όχι το αφήνεις ως έχει.
Klipsch kg 4.5
 

Μηνύματα
197
Reaction score
75
Ωραία δώστε τώρα και καμια ιδέα για sub.
Γιατί βλέπω πως το κάθε ένα έχει 4 μπορείς? Αν πεις να βάλεις 2 πως θα συνδεθούν αφού οι 4 που έχει ο 717 είναι για τα ηχεία και η άλλες 4 ? Από δύο στο κάθε sub ? 🤨
4 μπόρνες ήθελα να γράψω
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Τα σαμπς συνδέονται στις μπόρνες των ηχείων σαν ηχεία , και από τις μπόρνες εξόδου του σαμπ παίρνουν τα ηχεία έτοιμο κροσσαρισμένο σήμα.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
75
Και σύνδεση κανονικά με καλώδια ηχείων?
Γιατί έχω κάτι qed που περισσεύουν
 


Μηνύματα
197
Reaction score
75
Δηλαδή συνδέουμε τα σαμπ με τον ενισχυτή και από την έξοδο των σαμπ τα ηχεία?
 





PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Klipsch kg 4.5
Το 4.5 δεν έχει υποφέρει στα χέρια μου. Έχει όμως περάσει το 4.2 που φοράει ίδιες μονάδες και φέρει το ίδιο crossover. Μόνη διαφορά η φόρτιση με παθητικό αντί συντονισμένο σωλήνα.
Λογικά, το παρακάτω διάγραμμα από το αρχείο μου ισχύει και για το δικό σου ηχείο:
impedance start KG4.2.png

Στα δύο έντονα σημεία η φάση φεύγει εκτός πάνω από 45 μοίρες. Στο δεύτερο δεν <<τρέχει>> και κάτι, μιας και η αντίσταση είναι ψηλά και οι συχνότητες έχουν ανέβει.
Στο κάτω σημείο όμως το ηχείο είναι δύσκολο σαν φορτίο. Και η φάση έχει ακραία τιμή και η αντίσταση είναι χαμηλή γύρω από το σημείο. Για να οδηγηθεί σωστά χρειάζεται ενισχυτή με επάρκεια στα 4 ωμ.
Η Klipsch βέβαια, κατά την πάγια τακτική της, ανακοινώνει το ηχείο ως 8 ωμ!!!
 






Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.561
Members
37.944
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top