Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν ειναι ετσι οπως τα λες, η αντλια σου δεν ειναι σωστα διαστασιολογημενη. :) Θεωρητικα μιλωντας, αν το σημειο ισορροπιας ειναι αρκετα χαμηλα, π.χ. 0 βαθμους, η αντλια λειτουργει μη βελτιστα σε υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος, π.χ. στους 15 γιατι ανοιγοκλεινει.

Για να βρεθει το βελτιστο σημειο ισορροπιας θελει αρκετα δεδομενα ιστορικα καιρου, απωλειων και οικονομοτεχνικα. Αυτο προσπαθω να εξηγησω, εσυ το καταλαβαινεις αλλα μαλλον κανεις δε μιλαει για σωστη διαστασιολογηση στην ελληνικη αγορα.
Κοίτα, αν το πάμε έτσι, είναι ανέφικτο μια αντλία να είναι "σωστά" διαστασιολογημένη για όλες τις θερμοκρασίες από -5 έως +15. Θα έπρεπε να έχεις 3 διαφορετικές αντλίες και να τις ανάβεις ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.

Όταν λέμε "σωστά" διαστασιολογημένη, σημαίνει ότι έχει ληφθεί υπόψιν το εύρος θερμοκρασιών στο οποίο θα πρέπει (κατά κανόνα) να λειτουργεί και έχουν ληφθεί υπόψιν και οι απώλειες του σπιτιού.

Τώρα, ότι μπορεί στη θεωρία να συμφέρει λίγο περισσότερο να έχεις ένα περίπλοκο σύστημα στο οποίο να υπάρχουν 2 πηγές και να χρησιμοποιούνται συνδυαστικά ανάλογα με τη θερμοκρασία, ναι, φαντάζομαι πως ισχύει. Αυτό που λέω όμως είναι πως η αντλία λειτουργεί ήδη πολύ ικανοποιητικά και πολύ οικονομικά (σε "κανονικά", για τα ελληνικά δεδομένα, κλίματα) και αυτόνομα.

Αν κάποιος έχει το χόμπι και την όρεξη να το πάει ένα βήμα παρακάτω, με γεια του με χαρά του. Μην δίνεται όμως η εντύπωση πως από μόνη της η αντλία δεν επαρκεί ή δεν είναι οικονομική.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Διάβασε εδώ εντυπώσεις για ένα τυχαίο (και οικονομικό) μοντέλο....
Salgueda έχω βάλει κι εγώ αλλά πιο μεγάλο μοντέλο.
Το απλό τζάκι είναι ντεκόρ.
Το ενεργειακό τζάκι είναι θέρμανση.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Salgueda έχω βάλει κι εγώ αλλά πιο μεγάλο μοντέλο.
Το απλό τζάκι είναι ντεκόρ.
Το ενεργειακό τζάκι είναι θέρμανση.
Δευτερογενή καύση υποστηρίζει; Τι καπνό βγάζει στην καμινάδα;
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και ευτυχώς ξαναγυρίσαμε στις προηγούμενες, too good to be true, καταναλώσεις: 5 amp με εξωτερική 10 C και νερό προσαγωγής 33C. 8 amp τραβάει περίπου στους 7 C, 10-12 amp που είναι και το μαξ που τραβάει, στους 5C και κάτω.

Όπως έγραψα, εκ των πραγμάτων αποδείχτηκε ότι 5 C είναι το όριο της στο σπίτι μου ή αλλιώς το σημείο ισορροπίας.

ΙΜΗΟ. αν υπάρχουν και AC στο σπίτι, που είναι και αυτά αντλίες, καλό είναι η αντλία να υπο-διαστασιολογείται.
Σαφώς και η αντλία μπορεί να υπερ-διαστασιολογείται με βάση χαμηλό σημείο ισορροπίας και να δουλεύει αυτόνομα, χωρίς υποβοήθηση. Απλά δεν είναι το βέλτιστο.
Τεχνικά βέλτιστο είναι οι αντλίες (AC ή κανονικές) να διαστασιολογούνται με βάση κάποιο σημείο ισορροπίας και από κει και κάτω να μπαίνει πηγή θερμότητας με σταθερή απόδοση. Το βέλτιστο σημείο ισορροπίας είναι πρακτικά ανέφικτο να εκτιμηθεί, ειδικά στην Ελλάδα που οι τιμές ενέργειας είναι ασανσέρ.


IMG_20220128_155331.jpg
IMG_20220128_155314.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Διάβασε εδώ εντυπώσεις για ένα τυχαίο (και οικονομικό) μοντέλο....
Άραγε αν το έχεις έτσι χύμα χωρίς χτίσιμο γύρω γύρω την κασέτα θα είναι καλύτερα σε θέρμανση; Με την λογική ότι δεν ενδιαφέρει η αισθητική του πράγματος.
 
  • Like
Reactions: gid

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
δεν είναι inverter οι αντλίες θερμότητας που έχετε;
η επιλογή έγινε από μηχανικό ή από σας σύμφωνα με όσα διαβάσατε γύρω γύρω και εδώ μέσα;

Υπολογισμός απωλειών, ένας είναι ο τρόπος ακολουθείς την ΤΟΤΕΕ και τους πίνακες για την περιοχή και είσαι καλυμμένος για το 95% των περιπτώσεων. Στο άλλο 5% που θα πάει σε ακραίες τιμές η ελάχιστη (ή και μέγιστη για το δροσισμό το καλοκαίρι) δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψει ή θα παγώσεις, θα είναι μειωμένη η απόδοση θα χρειαστείς και κάτι ακόμα για συμπλήρωμα ή αναλόγως της διαστασιολόγηση το πολύ πολύ να μην κυκλοφορείς με το φανελάκι.

Η επιλογή της αντλίας θερμότητας είναι το επόμενο βήμα. Ο μηχανικός θα σας πει ποια μοντέλα ενδείκνυνται για την περιοχή σας και τι θα συμβεί στις οριακές συνθήκες.
Προφανώς οι αντλίες αέρα-νερού κουμπώνουν πιο καλά με συστήματα θέρμανσης νερού χαμηλής ενθαλπίας λέγε με ενδοδαπέδια. Σε εγκατάσταση με παθητικά σώματα ή fan coil αν δεν έχει γίνει από την αρχή η διαστασιολόγηση των σωμάτων και ο σχεδιασμός του δικτύου για λειτουργία με αντλιά που δίνει μικρότερη θερμοκρασία νερού από ότι ο λέβητας τότε όταν κάνει κρύο θα κρυώνετε.

Αντλία θερμότητας είναι και τα κλιματιστικά σας που δουλεύουν σε mode θέρμανσης το χειμώνα. Αν μιλάμε για Αττική και αν δεν κάνετε καγκουριές όπως ο Zizik να τα δουλεύετε μπουκωμένα μέσα στο χιόνι (μια κάποια προφύλαξη βρε παιδί μου να παίρνει αέρα το μηχανάκι) 99% των περιπτώσεων δεν θα έχετε πρόβλημα (αυξημένης κατανάλωσης εννοώ) εφόσον και πάλι η επιλογή έχει γίνει σωστά.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Άραγε αν το έχεις έτσι χύμα χωρίς χτίσιμο γύρω γύρω την κασέτα θα είναι καλύτερα σε θέρμανση; Με την λογική ότι δεν ενδιαφέρει η αισθητική του πράγματος.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν πριν λίγο, ότι κάποια από αυτά φαίνεται πως μπορούν να καθήσουν σε βάσεις, στην οποία περίπτωση ακτινοβολούν θερμότητα από παντού. Και ότι πράγματι από αισθητική είναι χάλια. WAF στο πάτωμα.
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Οι αντλίες αέρα-νερού και μιλάω για τις χαμηλών θερμοκρασιών (γιατί οι υψηλών προφανώς δεν έχουν πρόβλημα) δουλεύουν μια χαρά και με σώματα καλοριφέρ, ειδικά αν είναι μεγάλης επιφάνειας.

Στα περισσότερα (για να μην πω σχεδόν σε όλα) διαμερίσματα ή σπίτια με καλοριφέρ τα ήδη τοποθετημένα σώματα είναι υπερδιαστασιολογημένα,
δηλαδή δουλεύουν με θερμοκρασίες νερου 75-80 ή δεν ξέρω πόσο, αλλά λίγες ώρες την ημέρα.
Τα ίδια σώματα με την αντλία θα δουλεύουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία νερού αλλά όλη την ημέρα οπότε είσαι μια χαρά (φυσικά πάντα αφού προηγηθέι υπολογισμός - μελέτη).

'Ετσι ήταν και η δική μου περίπτωση. Με ενδοδαπέδια θα είχα μία μικρή περαιτέρω οικονομία, αλλά αρκετά μικρή που ακόμη και αν έφτιαχνα σπίτι από την αρχή θα σκεφτόμουν αν θα έβαζα ενδοδαπέδια ή απλά μεγάλα σώματα καλοριφέρ.
Υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα στην κάθε περίπτωση.

Όποιος θέλει μπορεί να τα υπολογίσει με στοιχεία που υπάρχουν στο ίντερνετ.

Είχα ρίξει πολύ διάβασμα πριν αποφασίσω να προχωρήσω στην τοποθέτηση της αντλίας γιατί πολλοί ορκίζονταν ότι με σώματα καλοριφέρ δεν κάνει η αντλία χαμηλών θερμοκρασιών, πράγμα που διαψεύστηκε στην πράξη.
Ακόμη και μηχανικοί είχανε επιφανειακή γνώση του θέματος ή και καθόλου. Θυμάμαι συζητήσεις σε φόρουμ μηχανικών τότε και να υπάρχουν απορίες που ακόμη και εγώ είχα λύσει στο μυαλό μου.
Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη σήμερα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
7 amp στους 7 βαθμούς.

IMG_20220128_170646.jpg


IMG_20220128_170638.jpg

Ακόμη και μηχανικοί είχανε επιφανειακή γνώση του θέματος ή και καθόλου. Θυμάμαι συζητήσεις σε φόρουμ μηχανικών τότε και να υπάρχουν απορίες που ακόμη και εγώ είχα λύσει στο μυαλό μου.
Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη σήμερα.
Ω, πόσο ισχύει. Ζούγκλα. Προφανώς υπάρχουν σοβαρές εταιρίες, αλλά άντε να τις βρεις.
Εγώ πήρα 5-6 προσφορές μελέτης, προμήθειας & εγκατάστασης.
Όλοι με ρώτησαν μόνο τα τετραγωνικά του σπιτιού. Ούτε αν υπάρχει μελέτη απωλειών, ούτε αν υπάρχουν AC, αν υπάρχει ενεργειακό τζάκι, τπτ.
Λογική βάλε κάτι ισχυρό να μη κρυώσει ο πελάτης και γκρινιάζει.
Προσπάθησα να τους εξηγήσω το παρακάτω διάγραμμα και θεώρησαν ότι έπεσαν σε ξερόλα:

 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Στα περισσότερα (για να μην πω σχεδόν σε όλα) διαμερίσματα ή σπίτια με καλοριφέρ τα ήδη τοποθετημένα σώματα είναι υπερδιαστασιολογημένα,
δηλαδή δουλεύουν με θερμοκρασίες νερου 75-80 ή δεν ξέρω πόσο, αλλά λίγες ώρες την ημέρα.
Τα ίδια σώματα με την αντλία θα δουλεύουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία νερού αλλά όλη την ημέρα οπότε είσαι μια χαρά (φυσικά πάντα αφού προηγηθέι υπολογισμός - μελέτη).
Τα 9 στα 10 σπίτια στην Αθήνα δουλεύουν με λέβητες θηρία που δίνουν σε κάθε διαμέρισμα, για 3-4 ώρες την ημέρα, νερό στους 80 ή και 90 βαθμούς. Στο πατρικό μου χρόνια έτσι ζεσταινόμασταν.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Σε οικισμούς χωρίς φυσικό αέριο εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο


η μάρκα είναι τυχαία...
Γενικώς διαβάζω θετικά σχόλια για την νέα γενιά συμπύκνωσης.
Επίσης επισκευάζονται από οποιονδήποτε καυστηρατζη.
Τέτοιο που να καίει πέλλετ συνιστάται ή όχι?
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Πρόσεξε πολύ με το πέλετ, πολλά μοντέλα έχουν θέμα με την έναυση και την ταχύτητα απόκρισης, ενώ σε κάθε περίπτωση πρέπει να το προμηθευτείς και να το μεταφέρεις εκεί που είναι ο καυστήρας, πράγμα συχνά όχι εύκολο. Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ πριν χρόνια και ξέρω.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Τι να κάτσεις να εξηγήσεις τώρα για αντλίες, πίνακες και διαγράμματα.
Εδώ πριν χρόνια προσπαθούσα να εξηγήσω σε πωλητές διαφορές αφυγραντήρων desiccant vs compressor, τι κάνει καλά ο ένας και τι άλλος, που δουλεύει καλά ο ένας και που ο άλλος και με κοιτούσαν σαν βλάκες. Στο τέλος τα άκουσα και από πάνω
συν ότι αυτοί "τα πουλάνε τόσα χρόνια και πρώτη φορά ακούν τέτοια χαζά πράματα".

Το μοναδικό άνθρωπο που παραδέχθηκα ήταν ένας συγκεκριμένος αντιπρόσωπος από τον οποίο βέβαια αγόρασα και συνεχίζω να αγοράζω προϊόντα του.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Προσωπικά, επειδή πράγματι το παραδοσιακό τζάκι είναι απλά μια καταβόθρα καύσιμης ύλης, αγόρασα πριν 4-5 χρόνια έναν εναλλάκτη-αερόθερμο τζακιού ecohot σαν αυτόν
https://www.skroutz.gr/s/26636125/EcoHot-2-IN-Εναλλάκτης-Τζακιού-Μ66xΥ49xΒ60-89εκ.html

Τότε μάλιστα σε προσφορά από τα πράκτικερ γύρω στα 170Ε και έβαψα τους σωλήνες μαύρους με πυράντοχο χρώμα για μεγαλύτερη απορρόφηση θερμότητας μέσω ακτινοβολίας (η εταιρεία το μαύρο χρωματισμό τον χρεώνουν έξτρα!!!!).
Αποτελέσματα: Τεράστια αύξηση απόδοσης και θέρμανσης όλου του χώρου-σπιτιού. Το μόνο κακό ότι επειδή του τραβάει φουλ ενέργεια από την καύση, θέλει ειδικά στην αρχή που δεν έχει στάχτες κάτω να έχει ψωμί=ξύλα ώστε να συνεχίζει η καύση και να μην ψοφάει, μιας και τραβάει ενέργεια και από κάτω, στην βάση. + κάποιους συντονισμούς που αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση.

Δηλαδή για κάποιον που το έχει σαν βοηθητική πηγή θέρμανσης και έχει έτοιμο τζάκι εντός πόλεως πχ (δύσκολη μεταφορά ξυλείας), όπου ΔΕΝ συμφέρει να το κάνει ενεργειακό (δε θα κάνει σχεδόν ποτέ απόσβεση), με πολύ μικρό κλάσμα του κόστους των 1500-2200Ε που κοστίζει η τοποθέτηση ενεργειακού, να κάνει αυτό .
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Καλησπέρα. Γράφω εδώ ως πιο συναφές νήμα με το εξής θέμα: φέτος μετά από πολλά χρόνια κανονικής λειτουργίας αυτόνομης θέρμανσης με καλοριφέρ θερμού νερου του σπιτιού (διαμέρισμα δεύτερου οροφου), τα σώματα έχουν πολύ αέρα, και δεν ζεσταίνουν πολύ, ενώ όταν κάνω εξαερισμό δεν έχει το κύκλωμα αρκετή πίεση για πλήρη εξαερισμό. Σημειωτέον ότι τα προηγούμενα έτη, χρειάζονταν μόνο ένας σύντομος εξαερισμός στην αρχή κάθε σεζόν. Τι λέτε; Θενκς
Κι ο θερμοστάτης δεν φαίνεται να έχει θέμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top