αναβάθμιση των ηχείων ή αλλαγή κατεύθυνσης;

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
θα ξανακοιτάξω το Dirac τότε,
σκεφτόμουν αρχικά αν πάρω Genelec ή Neumann να θυσίαζα κάποιες δυνατότητες για χάρη της ευκολίας
Πας να μπλέξεις με φίλτρα και καφετιέρες. Πρόσεξε και μην πεις αργότερα ότι δεν σε προειδοποίησε κανείς.
Άκου μουσική με φίλτρα 😁

Ειλικρινά όταν διαβάζω τη λέξη φίλτρο εκτός από τον Δρυϊδη θυμάμαι και κάποιες ασπρόμαυρες τηλεοράσεις που έβαζαν ένα εξωτερικό πάνελ και γίνονταν τα ασπρόμαυρα ροζφούξια.
Φρόντισε τον χώρο σου να κατεβάσεις την αντήχηση και ρίξε όλα τα φράγκα σε ένα καλό στέρεο να ευχαριστηθείς ακροάσεις. Έλεος με τα εκουαλάιζερ.
Τα καλώδια μετά πειράζουν ορισμένους😂😂😂
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ας θυμηθούμε, στο σημείο αυτό, ότι το equaliser και το DSP είναι δύο εντελώς διαφορετικές υλοποιήσεις, οι οποίες εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς.:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λεω και καλά μην είχε στα υποψιν κάτι οικονομικότερο απο το κόστος 2 νεφρών :( View attachment 235915
Ο ίδιος σε πλαίσιο χομπίστικου παιγνιδιού ενσωματώνω main & sub από διαφορετικές εταιρείες,έχοντας όμως υπομονή μέχρι να δρέψω κάποτε - και όχι σε όλες τις περιπτώσεις - καρπούς επιτυχίας.

Εσύ τί μπορείς να μαζέψεις ευκολότερα για να έχεις να διαθέσεις,κεφάλαια για δοκιμασμένες λύσεις ή...υπομονή πάνω σε κάτι που μπορεί να έχεις ξοδευτεί λιγότερο μεν αλλά αδίκως;;;; :sneaky:
(Tip: Αν σκοπεύεις να προμηθευτείς προηγμένο κεντρικό επεξεργαστή,υπάρχει βαθμός ελευθερίας ως προς ταιριάσματα διαφορετικών main & sub...Σε κάθε περίπτωση όμως συνιστάται sub με προδιαγραφές ανώτερες από τις δυνατότητες των δορυφόρων,γι αυτό και δεν προτείνεται το μικρότερο μοντέλο για τα 310...)

Πας να μπλέξεις με φίλτρα και καφετιέρες. Πρόσεξε και μην πεις αργότερα ότι δεν σε προειδοποίησε κανείς.
Άκου μουσική με φίλτρα 😁

Ειλικρινά όταν διαβάζω τη λέξη φίλτρο εκτός από τον Δρυϊδη θυμάμαι και κάποιες ασπρόμαυρες τηλεοράσεις που έβαζαν ένα εξωτερικό πάνελ και γίνονταν τα ασπρόμαυρα ροζφούξια.
Φρόντισε τον χώρο σου να κατεβάσεις την αντήχηση και ρίξε όλα τα φράγκα σε ένα καλό στέρεο να ευχαριστηθείς ακροάσεις. Έλεος με τα εκουαλάιζερ.
Τα καλώδια μετά πειράζουν ορισμένους😂😂😂
Σειρά του συμπαθούς kanakiani να μας ρίξει φως στην υπόθεση...Πώς καταφέρνει δηλαδή και αποφεύγει εντελώς την εμπλοκή έμμεσων φίλτρων από το δικό του δικαναλικό εννοείται ηχοσύστημα....Η ερώτηση προφανώς δεν αφορά σε...τσιγάρα κατά τη διάρκεια ακροάσεων... :roflmao:
 
Last edited:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ο ίδιος σε πλαίσιο χομπίστικου παιγνιδιού ενσωματώνω main & sub από διαφορετικές εταιρείες,έχοντας όμως υπομονή μέχρι να δρέψω κάποτε - και όχι σε όλες τις περιπτώσεις - καρπούς επιτυχίας.

Εσύ τί μπορείς να μαζέψεις ευκολότερα για να έχεις να διαθέσεις,κεφάλαια για δοκιμασμένες λύσεις ή...υπομονή πάνω σε κάτι που μπορεί να έχεις ξοδευτεί αδίκως;;;; :sneaky:
(Tip: Αν σκοπεύεις να προμηθευτείς προηγμένο κεντρικό επεξεργαστή,υπάρχει βαθμός ελευθερίας ως προς ταιριάσματα διαφορετικών main & sub...Σε κάθε περίπτωση όμως συνιστάται sub με προδιαγραφές ανώτερες από τις δυνατότητες των δορυφόρων,γι αυτό και δεν προτείνεται το μικρότερο μοντέλο για τα 310...)


Σειρά του συμπαθούς kanakiani να μας διαφωτίσει...Πώς καταφέρνει δηλαδή και αποφεύγει εντελώς την εμπλοκή έμμεσων φίλτρων από το δικό του δικαναλικό εννοείται ηχοσύστημα....Η ερώτηση προφανώς δεν αφορά σε...τσιγάρα κατά τη διάρκεια ακροάσεων... :roflmao:
Άσε με γιατί ήρθε η ΔΕΗ σήμερα και αναστατώθηκα😂😂
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Άσε με γιατί ήρθε η ΔΕΗ σήμερα και αναστατώθηκα😂😂
Να κάνεις ακροάσεις σε ώρες...νυχτερινού τιμολογίου. :lolsign:
φιρι-φιρι το πατε να σπασετε τα νευρα του γκουρου
Πρόκειται πάντα για έναν υπόγειο διαγωνισμό,άμα θ'αντέχει περισσότερα το χιούμορ ή τα νεύρα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πρόκειται πάντα για έναν υπόγειο διαγωνισμό,άμα θ'αντέχει περισσότερα το χιούμορ ή τα νεύρα.
παμε 'μεις στα γνωστα ανχολυτικα μας θεματα
κι ας τους να βαρανε τα σαμπ τους τζαμπα - σιγα τωρα !
:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
παμε 'μεις στα γνωστα ανχολυτικα μας θεματα
κι ας τους να βαρανε τα σαμπ τους τζαμπα - σιγα τωρα !
:drinks:
Σωστά,αυτά με τα οποία παραπονιέσαι ότι δεν σου εμφανίζουν τις προσκολλήσεις των βίντεο... :lolsign:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Να κάνεις ακροάσεις σε ώρες...νυχτερινού τιμολογίου. :lolsign:

Πρόκειται πάντα για έναν υπόγειο διαγωνισμό,άμα θ'αντέχει περισσότερα το χιούμορ ή τα νεύρα.
Το σπίτι είναι πολύ πράσινο. Μόνο το στέρεο είναι με αγνό ρεύμα.

Του μαγαζιού ήταν ο λογαριασμός και έτσουξε.:p
Anyway. Ας κάνει ο νηματοθέτης αυτά τα μαγικά φίλτρα που του προτείνετε και θα ξανασυζητήσουμε στο μέλλον τα σχετικά.
Εγώ επιμένω. Φροντίδα, συμμετρία στον χώρο και ακριβές στήσιμο ηχείων ποτέ κολλημένα αλλά ΜΑΚΡΙΑ εννοείται από τον τοίχο όπισθεν αυτών.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδή το υπόλοιπο σπίτι λειτουργεί με ανακυκλωμένο ρεύμα;
Δεδομένης πάντως της δικαναλικής αφοσίωσης,σίγουρα όχι με...μπουρδουκλωμένο. :roflmao:
Το σπίτι είναι πολύ πράσινο. Μόνο το στέρεο είναι με αγνό ρεύμα.
...
Εγώ επιμένω. Φροντίδα, συμμετρία στον χώρο και ακριβές στήσιμο ηχείων ποτέ κολλημένα αλλά ΜΑΚΡΙΑ εννοείται από τον τοίχο όπισθεν αυτών.
Καλά πας...Πες μας τώρα ενδεδειγμένα όρια αποστάσεων...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεδομένης πάντως της δικαναλικής αφοσίωσης,σίγουρα όχι με...μπουρδουκλωμένο. :roflmao:

Καλά πας...Πες μας τώρα ενδεδειγμένα όρια αποστάσεων...
Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά είμαι πάνω από 1,5 μέτρο, το θέμα όμως δεν είναι ο δικός μου ή δικός σου χώρος αλλά ο χώρος που παλεύει να φτιάξει ο φίλος.
Τες πα, σταματάω . Συνεχίστε με τα φίλτρα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά είμαι πάνω από 1,5 μέτρο, το θέμα όμως δεν είναι ο δικός μου ή δικός σου χώρος αλλά ο χώρος που παλεύει να φτιάξει ο φίλος.
Τες πα, σταματάω . Συνεχίστε με τα φίλτρα.
Ο ίδιος είμαι πιθανότερα...αντιφιλτραριστής αφού προσπαθώ όσο γίνεται να τ'αποφεύγω...Χωρίς πλάκα...
Δεν κάνει όμως ν'αφεθεί μετέωρο το θέμα με τις αποστάσεις...Έχεις μετρήσει και υπολογίσει το κάτω όριο ωφέλιμης απόκρισης - σε ποια συχνότητα θα υποχωρεί λ.χ. κατά 6 dB - στα main ηχεία του δικαναλικού;
Ποια επίσης θα ήταν ενδεδειγμένα όρια απόστασης από πλευρικά τοιχώματα;
Ποια επίσης τα ωφέλιμα όρια ειδικά για την κύρια θέση ακρόασης;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ο ίδιος είμαι πιθανότερα...αντιφιλτραριστής αφού προσπαθώ όσο γίνεται να τ'αποφεύγω...Χωρίς πλάκα...
Δεν κάνει όμως ν'αφεθεί μετέωρο το θέμα με τις αποστάσεις...Έχεις μετρήσει και υπολογίσει το κάτω όριο ωφέλιμης απόκρισης - σε ποια συχνότητα θα υποχωρεί λ.χ. κατά 6 dB - στα main ηχεία του δικαναλικού;
Ήρθε άνθρωπος και μετρήσαμε φίλος. Βρήκαμε τις βέλτιστες θέσεις με το μικρόφωνο. Η δική μου τοποθέτηση χωρίς μέτρηση ήταν πολύ λάθος ή έστω δεν είχε καμία σχέση με αυτό που άκουσα μετά τις μετρήσεις και την τοποθέτηση βάσει αυτών. Χαοτική διαφορά!
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Πας να μπλέξεις με φίλτρα και καφετιέρες. Πρόσεξε και μην πεις αργότερα ότι δεν σε προειδοποίησε κανείς.
Άκου μουσική με φίλτρα 😁

Ειλικρινά όταν διαβάζω τη λέξη φίλτρο εκτός από τον Δρυϊδη θυμάμαι και κάποιες ασπρόμαυρες τηλεοράσεις που έβαζαν ένα εξωτερικό πάνελ και γίνονταν τα ασπρόμαυρα ροζφούξια.
Φρόντισε τον χώρο σου να κατεβάσεις την αντήχηση και ρίξε όλα τα φράγκα σε ένα καλό στέρεο να ευχαριστηθείς ακροάσεις. Έλεος με τα εκουαλάιζερ.
Τα καλώδια μετά πειράζουν ορισμένους😂😂😂
θα κάνω τα λίγα πράματα που με παίρνει για το χώρο,
από κει και πέρα ο χώρος με τις λίγες παρεμβάσεις είναι δεδομένος,

δε θα ωφεληθώ έτσι και αλλοιώς με 2 sub, και πως αλλοιώς θα τα σετάρω στο σύστημα;
δε θέλω να βαράει και να τρίζει τίποτα αλλά να γεμίσει η μουσική το χώρο, να μην ακούγεται σαν να παίζει κάτι που πασχίζει να ακουστεί δυνατά

μεγάλα ηχεία βάσης θα ήταν καλύτερη λύση στον αφρόντιστο χώρο; δεν ξέρω,
αλλά ξέρω ότι θα είχα λιγότερη ευελιξία στην τοποθέτηση και μάλλον μικρή πιθανότητα να στηθούν σε θέση που θα παίζαν σωστά
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
θα κάνω τα λίγα πράματα που με παίρνει για το χώρο,
από κει και πέρα ο χώρος με τις λίγες παρεμβάσεις είναι δεδομένος,

δε θα ωφεληθώ έτσι και αλλοιώς με 2 sub, και πως αλλοιώς θα τα σετάρω στο σύστημα;
δε θέλω να βαράει και να τρίζει τίποτα αλλά να γεμίσει η μουσική το χώρο, να μην ακούγεται σαν να παίζει κάτι που πασχίζει να ακουστεί δυνατά

μεγάλα ηχεία βάσης θα ήταν καλύτερη λύση στον αφρόντιστο χώρο; δεν ξέρω,
αλλά ξέρω ότι θα είχα λιγότερη ευελιξία στην τοποθέτηση και μάλλον μικρή πιθανότητα να στηθούν σε θέση που θα παίζαν σωστά
Σε αφρόντιστο χώρο (τελείως) ότι και βάλεις θα κουδουνίζει. Προσπάθησε με έξυπνες εφαρμογές συν ορισμένα πάνελ να τον φέρεις. Δεν χρειάζεται να «πεθαίνουμε» τον χώρο. Φροντίδα μεν αλλά να είναι και ζωντανός δε, να βοηθάει τη μουσική να ρέει. Τώρα για τα ηχεία; Σόρυ αλλά όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα😃😃
Και ξαναλέω για πολλοστή φορά. Αν δεν έχεις γνώσεις και εργαλεία έναν που έχει για να βρει την θέση τους στον χώρο. Μετά απλά απολαμβάνεις❤❤
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Σε αφρόντιστο χώρο (τελείως) ότι και βάλεις θα κουδουνίζει. Προσπάθησε με έξυπνες εφαρμογές συν ορισμένα πάνελ να τον φέρεις. Δεν χρειάζεται να «πεθαίνουμε» τον χώρο. Φροντίδα μεν αλλά να είναι και ζωντανός δε, να βοηθάει τη μουσική να ρέει. Τώρα για τα ηχεία; Σόρυ αλλά όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα😃😃
Και ξαναλέω για πολλοστή φορά. Αν δεν έχεις γνώσεις και εργαλεία έναν που έχει για να βρει την θέση τους στον χώρο. Μετά απλά απολαμβάνεις❤❤
σίγουρα σε αφρόντιστο χώρο, ότι θα πρέπει να παίξει λίγο πιο δυνατά θα ακούγεται ο χάλια χώρος

μια μικρή βελτίωση για το RT60 στις ψηλές, νομίζω είναι εφικτή (είπαμε μικρή βελτίωση)

από κει και πέρα για το χαμηλό είναι κρίσιμος παράγοντας από ότι κατάλαβα κατ'αρχήν η σωστή τοποθέτηση
(θυμάμαι ακόμη χαρακτηριστικά όταν είχα πάρει τα Proac 140 και έψαχνα που θα τα βάλω,
σε κάποιες θέσεις να μην υπάρχει καθόλου μα καθόλου χαμηλό).
Η σωστή τοποθέτηση μπορεί να είναι σε θέσεις δύσκολες σε ένα σαλόνι και θα βηθούσανε ηχεία μικρότερα σε βάσεις, καθώς μπορούν να τοποθετηθούν σε περισσότερες θέσεις ή και να μετακινούνται στη θέση ακρόασης όταν χρειάζεται.

Και μετά θέλεις και subwoofer ή όχι;
Μου ήρθε τώρα στο μυαλό η παρουσίαση του @PMC με τα φοβερά θηριώδη ηχεία του που επίσης συμπλήρωσε με subs. Δεν ξέρω αν πιστεύει ότι τα sub του βελτίωσαν τον ήχο ή όχι, και μιλάω για μουσική αποκλειστικά γιατί αν θυμάμαι καλά (πάνε μήνες που το διάβαζα) είχε και home cinema.
Εγώ το μεγαλύτερο ηχείο που θα έπαιρνα με 10,000 budget σύνολο, θα ήταν στο 1/3 του όγκου των ηχείων του φίλου στην καλύτερη περίπτωση και μόνο αν αγόραζα ηχεία φθηνής κατηγορίας.

Οπότε φαίνεται τα subs να είναι αναγκαιότητα, και για τον επιπλέον λόγο της διόρθωσης του χαμηλού στον αφρόντιστο χώρο. Εκεί δεν προκύπτει η ανάγκη και κάποιας λύσης ενσωμάτωσης, διόρθωσης time, phase κλπ, πως τα λένε τέλος πάντων οι επιστήμονες;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
επανέρχομαι μετά από καιρό,
το θέμα της αναβάθμισης ή όχι με απασχολεί ακόμη
και γίνανε διάφορα αυτόν τον καιρό αν και με πολύ αργό ρυθμό λόγω covid, δουλειάς, εξετάσεως της κόρης κλπ.

στο ενδιάμεσο

διάβασα ένα σωρό σχετικά νήματα εδώ, έχω κρατήσει πάρα πολλά screenshots από οδηγίες κυρίως από @EAR καθώς έχει γράψει άπειρες οδηγίες και σε εξειδικευμένα θέματα αλλά και σε βασικές γνώσεις για άσχετους σαν εμένα

πήγανε για έλεγχο ή σέρβις, κάποια κομμάτια του setup

φύγανε σε αγγελίες ηχεία και dac και είναι ή θα μπουν τελικός και προ

έγινε μέτρηση του χώρου με τα προηγούμενα ηχεία


που είμαστε τώρα

κατάλαβα 2-3 βασικά πράματα, αλλά ακόμη έχω μεσάνυχτα και δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση στο μέλλον

δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα φτιάξω νέο σύστημα ή όχι, με κρατάνε πίσω 2 πράματα
1. αν λόγω χώρου θα μπορέσω να πάρω ισάξι0-καλύτερο αποτέλεσμα από τα ενεργά στο γραφείο
2. αν θα ενοχλώ τους γείτονες (με τa subwoofer) καθώς μένω σε οροφοδιαμέρισμα, παρότι ακούω σε χαμηλές προς μέτριες στάθμες

το παλιό σύστημα θα φύγει, αν γίνει αναβάθμιση, θα είναι με ενεργά ηχεία




μετρήσεις του χώρου με τα προηγούμενα ηχεία (proac 140 mkII)
ο κυρίως χώρος περίπου 7Χ3,3 μέτρα, ανοιχτός αριστερά σε άλλους χώρους
στα παρακάτω ισόπλευρο τρίγωνο περίπου 2,7 μέτρα



View attachment 235742 View attachment 235743 View attachment 235744
Από πού να το πρωτοπιάσουμε...Ο Dimi στο τέλος θα καταστρώνει πρωτόκολλα επιβολής προστίμων και διαβίβασης σε κάποια ΑΑΔΕ (Αρχή Ακροαματικών Δεδομένων Επανόρθωσης) :roflmao:

Ίσως θα έπρεπε να μας εξηγήσεις τι σε ώθησε τελικά να ξεφορτωθείς τα Proac που τόσο σου άρεσαν...Εύχομαι όχι κάποιες επιτακτικές διακηρύξεις περί ενεργών....Δεν ξεφορτωνόμαστε χωρίς λόγο ηχεία που θα εξακολουθούσαν να μας ικανοποιούν,τουλάχιστον στην τονική τους συμπεριφορά άνω των 300 Hz...Ζητήματα κάτω από τα 300 Hz διευθετούνται αναβαθμίζοντας χωροταξία και διαχείριση σήματος,όχι αλλάζοντας ηχεία...

Η γενική κλίση στις αποκρίσεις συχνότητας είναι αποδεκτή...Δεν συλλαμβάνω το σκεπτικό διόρθωσης στην αρχική κόκκινη με τρόπο που μετέτρεψε σε έντονη υποχώρηση την τόνωση στη ζώνη 200-300 Hz,ενώ στις πρώτες οκτάβες αφαίρεσε τόση ενέργεια σε ολόκληρη τη ζώνη όχι μόνο χωρίς να εξουδετερώσει την αρχική τόνωση με επίκεντρο τα 50 Hz ,αλλά δημιουργώντας επιπλέον αχρείαστη υποχώρηση στη ζώνη 60-90 Hz...

Οι τιμές RT πάνω από τα 300 Hz μπορούν εύκολα να κατέβουν το όριο των 0,5 sec με εγκατάσταση έστω και φορητών panel.Ακόμα και χωρίς τα τελευταία,η επίδραση από το πεδίο αντήχησης αναμένεται να μετριαζόταν με απλή μείωση στις διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου,δηλαδή η απόσταση ακρόασης να ερχόταν σε τάξη 2 μέτρων συν ή πλην κάτι ΄΄ψιλά΄΄ σε εκατοστόμετρα...Τα καλά νέα σταματάνε κάπου εδώ,αφού από 100 Hz και κάτω γίνονται...΄΄Σόδομα και Γόμορρα΄΄.Μέσος...ξεμέσος όρος μικρή διαφορά θα είχε στη συγκεκριμένη ζώνη...

Όσα D&D ή συναφή ηχεία και να εγκατασταθούν υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες διευθέτησης που ίσχυαν κατά τις ανωτέρω λήψεις δεν αναμένεται να επιλύσουν τα σοβαρά ζητήματα στις χαμηλές...
...
Μου ήρθε τώρα στο μυαλό η παρουσίαση του @PMC με τα φοβερά θηριώδη ηχεία του που επίσης συμπλήρωσε με subs. Δεν ξέρω αν πιστεύει ότι τα sub του βελτίωσαν τον ήχο ή όχι, και μιλάω για μουσική αποκλειστικά γιατί αν θυμάμαι καλά (πάνε μήνες που το διάβαζα) είχε και home cinema.
Εγώ το μεγαλύτερο ηχείο που θα έπαιρνα με 10,000 budget σύνολο, θα ήταν στο 1/3 του όγκου των ηχείων του φίλου στην καλύτερη περίπτωση και μόνο αν αγόραζα ηχεία φθηνής κατηγορίας.

Οπότε φαίνεται τα subs να είναι αναγκαιότητα, και για τον επιπλέον λόγο της διόρθωσης του χαμηλού στον αφρόντιστο χώρο. Εκεί δεν προκύπτει η ανάγκη και κάποιας λύσης ενσωμάτωσης, διόρθωσης time, phase κλπ, πως τα λένε τέλος πάντων οι επιστήμονες;
Αρκεί προτεραιότητα να έχεις πραγματικά τη βέλτιστη εξομάλυνση από την ανταπόκριση δεδομένου χώρου στις χαμηλές και όχι απλώς να σου ταρακουνάνε ...μπατζάκια και σπλαγχνικές δομές... :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ίσως θα έπρεπε να μας εξηγήσεις τι σε ώθησε τελικά να ξεφορτωθείς τα Proac που τόσο σου άρεσαν...Εύχομαι όχι κάποιες επιτακτικές διακηρύξεις περί ενεργών....
Τα Proac μου άρεσαν ιδιαιτέρως σε μουσική με λίγα όργανα και σε όχι δυνατές εντάσεις και κυρίως φυσικά όργανα. Πάλι όμως ένιωθα ότι έλειπε χαμηλό, όχι σε όλα όσα ακούω, αλλά σε πολλά κομμάτια φαινότανε να λείπει το χαμηλό.
Τέλος για κάποιες από τις μουσικές που ακούω, που θέλουν ηχεία με πιο PA χαρακτήρα ίσως ήταν αρκετά μαλακά και εξευγενισμένα.
Ακούω γεκνικά από ροκ και συναφή είδη, τζαζ ροκ, μπλουζ, μέταλ κλπ.
Για παράδειγμα Anthrax ή Exodus δεν μπορούσα να ακούσω με τα Proac, από την άλλη ήταν μια χαρά για John Mayall και Savoy Brown.
Όταν όμως άκουσα τα μικρά στο γραφείο με subwoofer, κατάλαβα ότι σε κάποια κομμάτια, όχι σε όλα αλλά σε πολλά, από αυτά που μου άρεσαν στα Proac, έχανα κάποιο περιεχόμενο της μουσικής,
είτε λόγω έλλειψης subs είτε λόγω ακυρώσεων του χώρου.

Η γενική κλίση στις αποκρίσεις συχνότητας είναι αποδεκτή...Δεν συλλαμβάνω το σκεπτικό διόρθωσης στην αρχική κόκκινη με τρόπο που μετέτρεψε σε έντονη υποχώρηση την τόνωση στη ζώνη 200-300 Hz,ενώ στις πρώτες οκτάβες αφαίρεσε τόση ενέργεια σε ολόκληρη τη ζώνη όχι μόνο χωρίς να εξουδετερώσει την αρχική τόνωση με επίκεντρο τα 50 Hz ,αλλά δημιουργώντας επιπλέον αχρείαστη υποχώρηση στη ζώνη 60-90 Hz...
αυτό θα το ξαναδιαβάσω μετά τον 2ο καφέ :D

Οι τιμές RT πάνω από τα 300 Hz μπορούν εύκολα να κατέβουν το όριο των 0,5 sec με εγκατάσταση έστω και φορητών panel.Ακόμα και χωρίς τα τελευταία,η επίδραση από το πεδίο αντήχησης αναμένεται να μετριαζόταν με απλή μείωση στις διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου,δηλαδή η απόσταση ακρόασης να ερχόταν σε τάξη 2 μέτρων συν ή πλην κάτι ΄΄ψιλά΄΄ σε εκατοστόμετρα...Τα καλά νέα σταματάνε κάπου εδώ,αφού από 100 Hz και κάτω γίνονται...΄΄Σόδομα και Γόμορρα΄΄.Μέσος...ξεμέσος όρος μικρή διαφορά θα είχε στη συγκεκριμένη ζώνη...

Όσα D&D ή συναφή ηχεία και να εγκατασταθούν υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες διευθέτησης που ίσχυαν κατά τις ανωτέρω λήψεις δεν αναμένεται να επιλύσουν τα σοβαρά ζητήματα στις χαμηλές...
τα φορητά panel στην περίπτωσή μου θα βοηθούσανε μάλλον και στην ασυμμετρία με το άνοιγμα που υπάρχει στον αριστερό τοίχο

αυτά που αναφέρεις για τα 2 μέτρα +/- είναι ένας από τους λόγους που σκέφτομαι για σχετικά μικρό τρίγωνο ακρόασης και το οποίο δεν μπορεί να γίνει με μεγάλα ηχεία βάσης στο σχετικά μεγάλο σαλόνι

για τα ΄΄Σόδομα και Γόμορρα΄΄ στα χαμηλά θα κάνουμε κάτι με 2 subs για αρχή ελπίζω;
πιθανότατα με παίρνει και για 2 μπασοπαδίδες στις γωνίες αν βοηθούσανε


Αρκεί προτεραιότητα να έχεις πραγματικά τη βέλτιστη εξομάλυνση από την ανταπόκριση δεδομένου χώρου στις χαμηλές και όχι απλώς να σου ταρακουνάνε ...μπατζάκια και σπλαγχνικές δομές... :sneaky:
:thumbsup:


-----------------------------------------------------------------------------------------
Ξέχασα επίσης να γράψω ότι στο παλιό σύστημα θα ήταν δύσκολη (τουλάχιστον από μέρους μου) η ενσωμάτωση subs, θα έπρεπε να αλλάξω τουλάχιστον pro
Αποφάσισα έτσι να ξεκινήσω από την αρχή.
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top