Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό έγραψα και εγώ.
Post automatically merged:


Πόσο εξομάλυνση βάζει το προγραμμα στην μετρηση. Συνήθως βάζουμε 1/6 της οκτάβας. Αν βάλουμε 1/3, τα ωραιοποιεί περισσότερο.
Αν δεν γράψουμε το smoothing, το γράφημα δεν εχει πολύ νόημα. Οπότε δεν ξέρουμε ακόμα τι γίνεται σε σένα...
Δεν έχω ιδέα φίλε. Θα μάθω και θα επανέλθω κάποια στιγμή , πάντως στο ριπόρτ ο μάστορας εξ υμνεί τα pmc που παίζουν έτσι σε τόσο δύσκολο χώρο. Το λέει καθαρά δηλαδή ότι παίζουν τα συγκεκριμένα ηχεία φοβερό ρόλο στον συγκεκριμένο χώρο.
Anyway πρώτα ο καλός Θεούλης πιστεύω ότι σε κάνα μήνα θα έχουν μπει οι μπασοπαγίδες στα γωνιακά οπίσθια τοιχώματα καθώς επίσης λοιπά πάνελς σε πλαϊνούς και ταβάνι , ξαναπαίρνουμε μετρήσεις και βλέπουμε, Ο χειμώνας ευτυχώς για το χόμπι μας κρατάει αρκετά :)
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Επειδή μπορεί να...ζηλεύω το μεράκι και τις πρωτοβουλίες που λαμβάνει για το δικό του setup και θέλω να κατέληγε από μόνος του σε ανάλογα συμπεράσματα. :roflmao:
Μα , υπάρχουν και δύο υποβαθύφωνα , ανάμεσα από τα ηχεία πάλι με 15ιντσα. Κλειστά είτε με οπή συντονισμού.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όλοι εχουν θεματάκια :o

Κανονικά πρέπει σε δικό σου θρεντ.
Καθαρά για να γίνεται συζήτηση πάνω στο δικό του σύστημα και τον δικό του χώρο και να μπορεί να βρίσκει τις πληροφορίες που δίνονται γι'αυτόν. Εννοείται ότι δεν με πειράζει καθόλου να γίνει η συζήτηση εδώ, αλλά θα μπλεχτεί η πληροφορία και στου @kanakiani γίνεται σοβαρή δουλειά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Είμαι ντροπαλός εγώ. Και ο Νικόλας δεν θα γκρινιάξει σίγουρα.
Έβγαλα άκρη από το κινητό με σκριν σοτ νομίζω τα λένε
View attachment 145929 View attachment 145930
Αν αυτο ειναι απλο δωματιο,εισαι πολυ καλα.Τα 200hz θα τα αντιμετωπισετε σιγουρα αν βαλεις πανελ-με σωστη τοποθετηση εννοειται-γιατι ειναι σιγουρα ακυρωση απο ανακλαση στη θεση ακροασης.Δυσκολα ομως αν ειναι απο το πατωμα διοτι βλεπω οτι και στις 2 θεσεις ειναι η ιδια φαση.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν αυτο ειναι απλο δωματιο,εισαι πολυ καλα.Τα 200hz θα τα αντιμετωπισετε σιγουρα αν βαλεις πανελ-με σωστη τοποθετηση εννοειται-γιατι ειναι σιγουρα ακυρωση απο ανακλαση στη θεση ακροασης.Δυσκολα ομως αν ειναι απο το πατωμα διοτι βλεπω οτι και στις 2 θεσεις ειναι η ιδια φαση.
Ο χώρος Γιάννη είναι ένα απλό χωριάτικο σαλόνι που φιλοξενεί δικάναλο και πολυκάναλο σύστημα με αρκετά για τον χώρο ηχεία καθώς και μηχανήματα. Τώρα ειδικά που μπήκαν και δύο σαμπάκια βράσε όρυζα.
Θεωρώ πάντως ότι μετά τα υλικά που προτάθηκαν να μπουν θα υπάρξει και η σχετική ακουστική βελτίωση . Οι μετρήσεις θα δείξουν βέβαια όταν με το καλό τελειώσω :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Θεωρώ πάντως ότι μετά τα υλικά που προτάθηκαν να μπουν θα υπάρξει και η σχετική ακουστική βελτίωση . Οι μετρήσεις θα δείξουν βέβαια όταν με το καλό τελειώσω :)
Αν και είναι πολύ καλά σε γενικές γραμμές, σου λέω με βεβαιότητα πως χωρίς ισοστάθμιση, δε θα μπορούσα να ακούσω εκεί.
Με τίποτα.

Θέλει καταρχήν να επέλθει περισσότερη ομοιομορφία ανάμεσα στα κανάλια, και φυσικά πτώση στα πρίμα, θέλει ταργκετ κερβ.

Έτσι, είναι πολύ σκληρό άκουσμα. Δεν αντέχεται νομίζω...
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ο χώρος Γιάννη είναι ένα απλό χωριάτικο σαλόνι που φιλοξενεί δικάναλο και πολυκάναλο σύστημα με αρκετά για τον χώρο ηχεία καθώς και μηχανήματα. Τώρα ειδικά που μπήκαν και δύο σαμπάκια βράσε όρυζα.
Θεωρώ πάντως ότι μετά τα υλικά που προτάθηκαν να μπουν θα υπάρξει και η σχετική ακουστική βελτίωση . Οι μετρήσεις θα δείξουν βέβαια όταν με το καλό τελειώσω :)
Πρεπει να εχεις αρκετη επιπλωση γιατι οι χαμηλες σου βρισκονται σε καλο επιπεδο για απλο χωρο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@costas EAR
Αν και είναι πολύ καλά σε γενικές γραμμές, σου λέω με βεβαιότητα πως χωρίς ισοστάθμιση, δε θα μπορούσα να ακούσω εκεί.
Με τίποτα.

Θέλει καταρχήν να επέλθει περισσότερη ομοιομορφία ανάμεσα στα κανάλια, και φυσικά πτώση στα πρίμα, θέλει ταργκετ κερβ.

Έτσι, είναι πολύ σκληρό άκουσμα. Δεν αντέχεται νομίζω...
Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα τη φροντίδα βρε. Μια τοποθέτηση ηχείων έκανε και περιμένει τα υλικά φροντίδας του χώρου σύμφωνα με τη μελέτη που έχει εκπονηθεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
@costas EAR


Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα τη φροντίδα βρε. Μια τοποθέτηση ηχείων έκανε και περιμένει τα υλικά φροντίδας του χώρου σύμφωνα με τη μελέτη που έχει εκπονηθεί.
Το ξέρω.

Τα υλικά δε κάνουν ταργκετ κερβ..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το ξέρω.

Τα υλικά δε κάνουν ταργκετ κερβ..
Πλησιαζει ομως με το toe in και με τη στρατηγικη χρηση των!

Και μη ξεχνας-το ταργκετ κερβ εμπεριεχει και προσωπικο γουστο μεσα...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν και είναι πολύ καλά σε γενικές γραμμές, σου λέω με βεβαιότητα πως χωρίς ισοστάθμιση, δε θα μπορούσα να ακούσω εκεί.
Με τίποτα.

Θέλει καταρχήν να επέλθει περισσότερη ομοιομορφία ανάμεσα στα κανάλια, και φυσικά πτώση στα πρίμα, θέλει ταργκετ κερβ.

Έτσι, είναι πολύ σκληρό άκουσμα. Δεν αντέχεται νομίζω...
Κώστα ισοστάθμιση εννοείται ότι θα γίνει στο πολυκάναλο ξανά.
Κάναμε τότε στην πρώτη μέτρηση αφού τελειώσαμε με τις θέσεις αλλά τώρα μπήκαν και δύο σαμπ
@kanakiani τα subs παίζουν στην μέτρηση;
όχι, τα σαμπ τα πήρα μετά , σχετικά πρόσφατα, ακόμα στρώνω αλλά σκοτώνουν μιλάμε :D
Πρεπει να εχεις αρκετη επιπλωση γιατι οι χαμηλες σου βρισκονται σε καλο επιπεδο για απλο χωρο.
Γιάννη το τζάκι δεν πιάνεται φαντάζομαι για έπιπλο. Ζημιά κάνει μόνο.
Ένας τριθέσιος καναπές στην θέση ακρόασης μία φλοκάτη που καλύπτει κάποιο μέρος του πατώματος και μία βαριά κουρτίνα που καλύπτει όλο τον πίσω από το σύστημα τοίχο με τις τζαμαρίες. Δεν έχω κάτι άλλο ( εκτός το τριπλό ρακ και 55αρα τβ)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σκέφτομαι αυτή τη τοποθέτηση για να φύγω λίγο απο τον πίσω τοίχο ( 33 εκατοστά μπάφλα = 7 εκατοστά η πλάτη απο μπροστινό τοίχο, 234εκ μεταξύ των ηχείων και ένα μέτρο η θέση ακρόασης απο τον πίσω τοίχο ), αλλά με προβληματίζουν δύο πράγματα ( λες και θα με σώσουν, αλλά αυτά με απασχολούν τώρα ) :
α) τα ηχεία είναι κλεισμένα απο το ρακ ( για την ακρίβεια, ρακ υπό μορφή ραφιών δεξιά, ντουλάπι του σύνθετου αριστερά )
β) το δεξί ηχείο είναι δίπλα στη πόρτα εισόδου στο σαλόνι. Με ανοιχτή τη πόρτα υπάρχει ανομοιογένεια με το αριστερό ηχείο, με κλειστή τη πόρτα έχω τζάμι και επειδή η πόρτα είναι συρόμενη χωνευτή, αυτή βρίσκεται πιο μέσα απο τον τοίχο κατά περίπου 10 εκατοστά ( πλάτος κάσας ).
Το ψειρίζω πολύ ή να κάνω μικροδιορθώσεις ( ως προς τη πόρτα, το ντουλάπι το αναφέρω ως σκέψη, λίγα μπορώ να κάνω, π.χ. να φέρω πιο έξω τα ηχεία ). Υπολογίζω τη πόρτα σαν τοίχο ( άρα επιπλέον 10 εκατοστά ), την αφήνω ανοιχτή, κάτι άλλο;
(όχι ότι δεν μπορώ να μετρήσω κάτω απο όλες τις παραπάνω συνθήκες, αλλά πιστεύω ότι είναι καλό να πάω απευθείας στην όσο το δυνατόν πιο σωστή κατάσταση ).

Το μεγάλο τρίγωνο δείχνει το toe in που σκοπεύω να δώσω ( τομή στα 50 εκ πίσω απο τη θέση ακρόασης )
1575414901137.png
 

Attachments



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έκανα κι εγώ μια μέτρηση. Κέντρο θέσης ακρόασης με ηχεία κολλητά στον τοιχο, σύμφωνα με τις μετρήσεις μου με σχηματισμένο τρίγωνο και μικρόφωνο στην ακμή του.
Η κόκκινη γραμμή αφορά στο δεξί κανάλι και η μέτρηση έγινε με ανοιχτή τη πόρτα του σαλονιού.
left right_ 09_12.jpg

Post automatically merged:

Παρέλειψα να αναφέρω, θέση ακρόασης στα 78cm απο τον πίσω τοίχο. Αρχείο καλιμπραρίσματος του μικροφώνου το κανονικό ( όχι το 90 degree ) και το μικρόφωνο κοιτάζει μπροστά και όχι πάνω ).
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έκανα κι εγώ μια μέτρηση. Κέντρο θέσης ακρόασης με ηχεία κολλητά στον τοιχο, σύμφωνα με τις μετρήσεις μου με σχηματισμένο τρίγωνο και μικρόφωνο στην ακμή του.
Η κόκκινη γραμμή αφορά στο δεξί κανάλι και η μέτρηση έγινε με ανοιχτή τη πόρτα του σαλονιού.
View attachment 146678
Post automatically merged:

Παρέλειψα να αναφέρω, θέση ακρόασης στα 78cm απο τον πίσω τοίχο. Αρχείο καλιμπραρίσματος του μικροφώνου το κανονικό ( όχι το 90 degree ) και το μικρόφωνο κοιτάζει μπροστά και όχι πάνω ).
Κολλητικο ειναι σημερα;; :lolsign:

Θα πατας include legend οταν σωζεις να φαινεται και το smoothing.

Με στεγανο δωματιο ως συνηθως εχεις καλυτερο μπασσο.

Ανεβασε κανα σχεδιακι να σου κανουμε προτασεις γιατι παιρνει βελτιωση το θεμα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
To smoothing είναι στο 1/6. Για σχέδιο, ιδού:
Συν ένα τραπεζάκι 80x80 στο κέντρο ( η μέτρηση έγινε με το τραπέζι κολλητά στο ρακ ).

1575914865495.png
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
To smoothing είναι στο 1/6. Για σχέδιο, ιδού:
Συν ένα τραπεζάκι 80x80 στο κέντρο ( η μέτρηση έγινε με το τραπέζι κολλητά στο ρακ ).

View attachment 146681
Ξεκινα με μερικα sweeps και των 2 ηχειων απο 35~300hz μετακινοντας το mic καθε φορα λιγες θεσεις μπροστα ανα 20 ποντους και κανα 2 πισω.Να δουμε ποσο εξομαλυνεται το πραμα για αρχη.

Μηκος και πλατος χωρου;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ξεκινα με μερικα sweeps και των 2 ηχειων απο 35~300hz μετακινοντας το mic καθε φορα λιγες θεσεις μπροστα ανα 20 ποντους και κανα 2 πισω.Να δουμε ποσο εξομαλυνεται το πραμα για αρχη.

Μηκος και πλατος χωρου;
Κι εγώ σήμερα αντιμετωπίζω δυσκολίες για να κάνω επιπλέον μετρήσεις.
353 x 335 cm ( ηχεία τοποθετημένα κατά μήκος των 353 )
Post automatically merged:

Spectograms

Αριστερό:
spectogram 09_12 Right.jpg


Δεξί:

spectogram 09_12 Left.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Έβαλες απορρόφηση πίσω από το ηχείο, μεταξύ ηχείου και τοίχου;

Θέλω να δω που θα πάει αυτό το φούσκωμα 400-800.

Ωστόσο έχεις μια κοιλιά στην 4η οκτάβα, που μπορεί να είναι και ψεύτικη.

Σε τι απόσταση ήταν το μικρόφωνο από το Τουίτερ;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top