Barista Corner

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... αμα αυτη ειναι η τιμη για τη καφετερια τη σωστη, δεν μπορω να φερω αντιρρηση.. :)
ενα μπρικι κανει 1 ευρο, και μια καφετιερα γαλλικου ειναι γυρω στα 50 ευρο, και μια νεσπρεσο ειναι στα 150-200, μια για εσπρεσο χυμα.. υπολογιζω 300...400...
αλλα ειναι αντικειμενο που δεν γνωριζω..οποτε προτιμω να ρωτησω κατ ευθειαν του γνωστες...
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Αν δε παρεις μυλο δεν εχει κανενα νοημα να δωσεις παραπανω απο 100 150 ευρω...300 400 ευρω θα δωσουν ιδιο αποτελεσμα η αποτελεσμα οριακα καλυτερο που σε καμια περιπτωση δε δικαιολογει την διαφορα τιμης.
 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.452
Νέο παιχνίδι.

Η Gaggia Baby έχει κλείσει 11 χρόνια λειτουργίας. Η συντήρηση που της κάνω είναι άψογη αλλά τελευταία άρχισε να "ζητάει". Κάπως σαν τα παλιά αυτοκίνητα. Πάνω που έψαχνα ανταλλακτικά για το service, έπεσα πάνω σε ένα review της Sage Bambino Plus που κυκλοφόρησε πέρσι. Μου έκανε αμέσως κλικ γιατί συγκέντρωνε όλα όσα θέλω σε μία μηχανή σπιτιού.

Κάποιος φανατικός home barista θα με πει ιερόσυλο για τη μετάβαση. Είναι σαν να έχεις Alfa Romeo και μετά να πάρεις BMW. Ποσώς μ' ενδιαφέρει αν αποδειχτεί ότι κάνει σωστά αυτά που θέλω. Και είναι και κούκλα. :)

Για όσους δεν γνωρίζουν, η Sage είναι η Ευρωπαϊκή ονομασία της Breville (Αυστραλία/ΗΠΑ).
Μεγια το νεο παιχνιδι,αλλα γιατι δεν πηρες lelit; που εχει 57 mm filter basket,και κανονικο boiler;
Το λεω γιατι δεν την ειδα για φτηνη,και ισως με αντιστοιχο badget να ειχες και pid;

Απο γευστικο αποτελεσμα ειναι κοντα στην baby;
... αμα αυτη ειναι η τιμη για τη καφετερια τη σωστη, δεν μπορω να φερω αντιρρηση.. :)
ενα μπρικι κανει 1 ευρο, και μια καφετιερα γαλλικου ειναι γυρω στα 50 ευρο, και μια νεσπρεσο ειναι στα 150-200, μια για εσπρεσο χυμα.. υπολογιζω 300...400...
αλλα ειναι αντικειμενο που δεν γνωριζω..οποτε προτιμω να ρωτησω κατ ευθειαν του γνωστες...
Στα χρηματα που θελεις να δωσεις πας σε αυτην . Θα σου δωσει πολυ καλα αποτελεσματα,και με την αγορα μυλου αργοτερα θα πινεις καλους καφεδες.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
οκαυ!! :))
σας μερσω ολους .. δεν ειναι κατι στα αμεσα σχεδια μου, ειναι για αργοτερα, αμα τη γλυτωσουμε απο αυτο τον ιο..
αβε!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Μεγια το νεο παιχνιδι,αλλα γιατι δεν πηρες lelit; που εχει 57 mm filter basket,και κανονικο boiler;
Το λεω γιατι δεν την ειδα για φτηνη,και ισως με αντιστοιχο badget να ειχες και pid;
Γιατί ήθελα να ξεφύγω από αυτό ακριβώς. :)

Me PID και παρόμοιες μετατροπές είχα ασχοληθεί παλιά, που είχα πιο όρεξη, αλλά τελικά κατάλαβα ότι μπλέκω περισσότερο με τα τεχνικά παρά με τον καφέ. Ήθελα να ξεφύγω από τη λογική του home barista που είναι αντίστοιχη με αυτή του ψαγμένου χαϊεντά εδώ μέσα. Η Lelit θα μου ήταν πιο χρήσιμη πριν από 15 χρόνια.

Και για να έρθουμε στο δια ταύτα, αυτό που μετράει πέρα από μάρκες και τιμές είναι το τελικό αποτέλεσμα. Δύο μηχανές, σωστά συντηρημένες, με καλό καφέ και χειριστή που ξέρει τα βασικά, μπορεί να ανήκουν σε εντελώς διαφορετική κατηγορία αλλά το ρόφημα που δίνουν να μην έχει διαφορές σε ένα blind test.


Τώρα, αν οι 1-2 βαθμοί Κελσίου διαφοράς λόγω PID κάνουν τη διαφορά για κάποιον πάω πάσο.
.
Δεν απαξιώνω καμία μηχανή. Ανήκω σε αυτούς που πάντα θεωρούν καλύτερο το ακριβότερο, το μουράτο και το επώνυμο ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Όμως στον καφέ δεν θέλω να μπω σε αυτή τη λογική γιατί, όπως είπα, προτιμώ να βγω έξω και να μου τον φτιάξει ο επαγγελματίας φίλος σε μία Synesso και ένα μύλο Victoria Arduino.





Απο γευστικο αποτελεσμα ειναι κοντα στην baby;
Με τους 4-5 καφέδες που πρόλαβα να κάνω δεν υπάρχει διαφορά. Στα 18 γραμμάρια αλεσμένου έκαστος, ποικιλίες Αιθιοπίας και Κόστα Ρίκα.


Υ.Γ.1 Σημειωτέον ότι η Sage έρχεται με καλαθάκια pressurized. Αγόρασα και το "κανονικό" που είναι έξτρα.

Υ.Γ.2 Τη Bambino την αγόρασα από το Γερμανικό Amazon στα 260€ + μεταφορικά.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
ευχαριστω για τις προτασεις ... θα τα τσεκαρω...και θα επανελθω..εν καιρο..
700 ευρο... για μια καφετιερα?! και μετα λεμε για τα πικαπ... :prankster:
Υπάρχουν και με τα διπλά! Κοίτα πόσο κάνουν οι Jura.
 





Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.452
Το like για το unpressurised που είναι must.
Που να ηταν και vst.

δε θελω χαι εντιες... αμα η καφετιερα κοστιζει περισσοτερο απο το πικαπ (εχει δοση αστειου)... το βρισκω λιγο αντιδεοντολογικο..
θα τσεκαρω Πετρο και τζουρα ....
Αν σε ενδιαφερει το οφθαλμολουτρο δες αυτη που ειναι η ποιο ακριβη μονη μηχανη στον κοσμο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Πήγα εψές για ψώνια στη Boutique Nespresso στο Πειραιά.
Δεν είχα ντιπ εικόνα και μόλις μπήκα στο χώρο χαζό γελούσα, κυριλέ κατάστημα με υπαλλήλους κυριλέ, με κυριλέ στήσιμο στα προϊόντα, είχε λίγο πλάκα η φάση...
Τεσπα όλα τα παραπάνω επειδή δεν το περίμενα και επειδή το παίζουν barista με έτοιμες συσκευασμένα προϊόντα και μηχανές που πατάς απλά ένα κουμπί.
Βασικά αυτό που πατάς ένα κουμπί είναι που με κέρδισε, η ευκολία δλδ. για ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα.
Πήρα colombia μαναχά όπου θεωρώ με βάση τα γούστα μου ότι αξίζει και έφυγα.
Θα ξανά πάω γιατί έχει πλάκα!! :roflmao:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Πειραια στη Τσαμαδου, εχει το Μπραζιτα, δηλαδη το ειχε πριν απο 10 χρονια που ηταν και η τελευταια φορα που αγορασα ελληνικο καφε.. πολυ καλο!
Αν σε ενδιαφερει το οφθαλμολουτρο δες αυτη που ειναι η ποιο ακριβη μονη μηχανη στον κοσμο.
ποποπο ...

ο προφυλακτηρας δε μαρεσει, κατα τα αλλα πολυ ωραιο ντιζαιν... σιγουρα δε χρειαζεται αδεια κυκλοφοριας?
 








Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top