Barista Corner




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Τελικά για BF αντί για τα Fives που τα ήθελα αλλά που φυσικά δεν τα χρειαζόμουν, καταλήγω με καινούργιο μύλο που όπως φαίνεται χρειάζομαι

You can't always get what you want
But if you try sometime you'll find
You get what you need

:D

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Τελικά για BF αντί για τα Fives που τα ήθελα αλλά που φυσικά δεν τα χρειαζόμουν, καταλήγω με καινούργιο μύλο που όπως φαίνεται χρειάζομαι
Εγώ δεν ψώνισα τίποτα γιατί τίποτα από αυτά που "θέλω" δεν είχε σοβαρή έκπτωση (άνω του 15%). Ούτως ή άλλως, ψωνίζω όλο τον χρόνο οπότε δεν περιμένω τη BF.

Όσο για τα Fives, επειδή έκανα καταγγελία... Κάπου διάβασα ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή τη στέλνει στον καταγγελλόμενο και περιμένει απάντηση. Αν δεν υπάρξει η υπόθεση μπαίνει στο αρχείο. :roflmao:
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
νομίζω έχει 28 μέρες περιθώριο να απαντήσει αλλιώς πάει πιο μακρυά, κάπως έτσι ήταν όταν έφυγα από Vodafone για cosmote και θέλανε να μου χρεώσουν τέλη αποσύνδεσης (και πήραν τα ...)
μπαδεγούει εψές με πήρε η δικηγορέσα που κάναμε αγωγή στην ασφαληστρική μου που ήθελε να μοιράσει ευθύνη 50-50 λέει οτι είμαστε και οι δύο πελάτες λέει και οτι δεν έχει σημασία που ήμουνα ακινητοποιημένος λέει οτι η κυρά έπεσε πάνω μου κινούμενη ανάποδα με την όπισθεν σε μονόδρομο σε απόσταση πλέον των 30 μέτρων.
Ε ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΣΕ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ, δεκέμβρη εισπράττω. (ατύχημα Μαιος του 20)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εγώ δεν ψώνισα τίποτα γιατί τίποτα από αυτά που "θέλω" δεν είχε σοβαρή έκπτωση (άνω του 15%). Ούτως ή άλλως, ψωνίζω όλο τον χρόνο οπότε δεν περιμένω τη BF.

Όσο για τα Fives, επειδή έκανα καταγγελία... Κάπου διάβασα ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή τη στέλνει στον καταγγελλόμενο και περιμένει απάντηση. Αν δεν υπάρξει η υπόθεση μπαίνει στο αρχείο. :roflmao:
Καλώς ή κακώς, ο ΣτΚ έχει διαμεσολαβητικό ρόλο, και η γνωμοδότησή του δεν είναι δεσμευτική. Παρ' όλα αυτά, έχουν γνώση της νομοθεσίας και κάνουν αναφορά στους σχετικούς νόμους για την κάθε περίπτωση.
Εάν αυτά δεν πείσουν την αντίπαλη πλευρά και έχεις διάθεση να το κυνηγήσεις, τα παίρνεις έτοιμα και πας σε δικηγόρο για την αγωγή. Ειδικά στην περίπτωση επιστροφής χρημάτων, φοβάμαι ότι θα θεωρήσουν ότι έχει επιλυθεί ευνοϊκά για τον καταναλωτή (όπως έχει συμβεί σε εμένα).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Καλώς ή κακώς, ο ΣτΚ έχει διαμεσολαβητικό ρόλο, και η γνωμοδότησή του δεν είναι δεσμευτική. Παρ' όλα αυτά, έχουν γνώση της νομοθεσίας και κάνουν αναφορά στους σχετικούς νόμους για την κάθε περίπτωση.
Εάν αυτά δεν πείσουν την αντίπαλη πλευρά και έχεις διάθεση να το κυνηγήσεις, τα παίρνεις έτοιμα και πας σε δικηγόρο για την αγωγή. Ειδικά στην περίπτωση επιστροφής χρημάτων, φοβάμαι ότι θα θεωρήσουν ότι έχει επιλυθεί ευνοϊκά για τον καταναλωτή (όπως έχει συμβεί σε εμένα).
Όπως έγραψα κι αλλού, ο μόνος λόγος που έκανα την καταγγελία ήταν επειδή δεν ήμουν μόνος.

Αυτό δεν αλλάζει σχεδόν τίποτα στη μηδενική αισιοδοξία μου για την εξέλιξη. Γιατί ξέρω ότι αποκλείεται να προχωρήσω την οποιαδήποτε απαίτηση μου μέσω της νομικής οδού ακόμα κι αν υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να "δικαιωθώ". Εδώ βλέπω ως έγνοια να πάω στον Κίτσουλα που θα δω φίλους και θα ανοίξω παρτίδες με μια απρόσωπη ΑΕ; :)

Παρομοιάζω το γεγονός με μία έξοδο για φαγητό που απογοητεύτηκα από το εστιατόριο. Το ξεχνάμε και πάμε γι' άλλα.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
30














Ίσως κάποια από αυτά κάνουν, κάνε αναζήτηση στο ίντερνετ "9 bar spring gaggia" για περισσότερες επιλ'ογές.




Τα μεταφορικα ειναι περισσοτερα απο το ελατηριο στο ebay.
Σκεφτομουν, τοσα μαγαζια υπαρχουν στην Ελλαδα και δεν το εχει κανεις
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Όπως έγραψα κι αλλού, ο μόνος λόγος που έκανα την καταγγελία ήταν επειδή δεν ήμουν μόνος.

Αυτό δεν αλλάζει σχεδόν τίποτα στη μηδενική αισιοδοξία μου για την εξέλιξη. Γιατί ξέρω ότι αποκλείεται να προχωρήσω την οποιαδήποτε απαίτηση μου μέσω της νομικής οδού ακόμα κι αν υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να "δικαιωθώ". Εδώ βλέπω ως έγνοια να πάω στον Κίτσουλα που θα δω φίλους και θα ανοίξω παρτίδες με μια απρόσωπη ΑΕ; :)

Παρομοιάζω το γεγονός με μία έξοδο για φαγητό που απογοητεύτηκα από το εστιατόριο. Το ξεχνάμε και πάμε γι' άλλα.

Ενώ ο Κροκ ε; Βράζει το αίμα.
Αυτό ή διαφορετικά έχει ρυθμισμένο ψηλά το PID
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Τα μεταφορικα ειναι περισσοτερα απο το ελατηριο στο ebay.
Σκεφτομουν, τοσα μαγαζια υπαρχουν στην Ελλαδα και δεν το εχει κανεις
Πάρε ένα τηλέφωνο στην Eurogat μήπως και έχουν λύση.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
@Abessalom
Σχετικά με τον μυλο και αν τον παρήγγειλες μεγιες, αν δεν τον παρήγγειλες πες το για να πω και εγω μια μ@@κι@ :biggrin:.

Η συγκριση κωνικών με επιπεδα δινει μια πολυ μεγαλη διαφορα στο σωμα του καφε(καλυτερα τα επίπεδα),λογο αυτου παιρνεις και ποιο καθαρη γευση υποτίθεται στα κωνικα,και ποιο φιλτρου αποδωση ασ πουμε(delicate το λενε στο χωριο τους!!!!)στον καφε.
Αληθεια ειναι αυτα τα δυο ,αλλα οταν συγκρινεις δυο μυλους παιζει πολυ μεγαλο ρολο η ποιοτητα κατασκευης και το ποσο βολικοι ειναι στην συντήρηση τους .Τα μαχαιρια παιζουν πολυ μεγαλο ρολο,οχι γιατι αυτα κοβουν τον καφε,γιατι δεν τον κοβουν τα μαχαιρια,απλα κανουν το πιασιμο του κοκκου και το σπρωχνουν να περάσει απο το ανοιγμα που εχουμε ρυθμισει,Η άλεση πραγματοποιητε απο τον θρυμματισμο των κοκκων απο την επαφη τους με τους υπολοιπους κοκκους.Επισης καλυτερη αλεση επιτυγχάνεται σε μονες δοσεις καφε, στο δοχειο.

Δεν θα ξεχασω ποτε οταν ανοιξα εναν victoria arduino mythos για συντηρηση στο μαγαζι φιλου. Εχει τοσο σωστη φιλοσοφια σχεδίασης που δεν παρουσιάζει παρα ελάχιστη κατακράτηση και αυτο γιατι εχουν δωσει μια κλήση στον χωρο που γίνεται η άλεση και σπρωχνει τον καφε προς την έξοδο,και επισης οτι βγάζεις το σύστημα των μαχαιριων ολο μαζι και δεν χανεις ουτε την ρύθμιση της άλεσης!!!!
 

Μηνύματα
292
Reaction score
294
Τα μεταφορικα ειναι περισσοτερα απο το ελατηριο στο ebay.
Σκεφτομουν, τοσα μαγαζια υπαρχουν στην Ελλαδα και δεν το εχει κανεις
Υπάρχει και η λύση να μικρύνεις το υπάρχον ελατήριο με ένα κόφτη, μάλλον δύο στροφές, αλλά σ' αυτή την περίπτωση μόνο με κλείστρο μέτρησης της πίεσης, θα μπορέσεις να είσαι ακριβής.
Παραθέτω ένα link:

 

Μηνύματα
292
Reaction score
294
Τα μεταφορικα ειναι περισσοτερα απο το ελατηριο στο ebay.
Σκεφτομουν, τοσα μαγαζια υπαρχουν στην Ελλαδα και δεν το εχει κανεις
Παραθέτω και ένα άλλο link, με βίντεο για το κόψιμο του ελατηρίου με κόφτη.

 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
1) γαλλικό κλειδί (και μάλιστα λάθος νούμερο) για να λύσει και να σφίξει το ρακόρ - Χ
2) κόφτη καλωδίων (=ΧΑΛΚΟΣ) για να κόψει ελατήριο (=ΧΑΛΥΒΑΣ) - ΧΧ

στα λιοντάρια τώρα...
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Και τι ακριβεια εχει ολο αυτο;
Και το ελατηριο απο μονο του πατεντα ειναι αλλα τουλαχιστον υποτιθεται οτι το εχουν μετρήσει.
Δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο για αυτη την μηχανη.
Αυτο που πειράζουν ειναι στην ουσια βαλβιδα ασφαλειας η οποια κραταει την πιεση του κυκλωματος,και απο τα 15 την κατεβαζουν στα 9.Δουλευει με τον ιδιο τροπο που δουλεύουν και οι opv στις παλμικες αντλιες ,αλλα θα γεμιζει πολυ γρήγορα τον νεροχύτη της.

1) γαλλικό κλειδί (και μάλιστα λάθος νούμερο) για να λύσει και να σφίξει το ρακόρ - Χ
2) κόφτη καλωδίων (=ΧΑΛΚΟΣ) για να κόψει ελατήριο (=ΧΑΛΥΒΑΣ) - ΧΧ
στα λιοντάρια τώρα...
Γκαζμας ειναι φοραει και σκουφο μεσα στο σπιτι!!!!!
 

Μηνύματα
267
Reaction score
30
Επανερχομαι. Τι μπορει να φταιει και απο το naked portafilter βγαινουν πιτσιλιές κατα την εκχυλιση και γεμιζουν γυρω γυρω το φλυτζανι;
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Επανερχομαι. Τι μπορει να φταιει και απο το naked portafilter βγαινουν πιτσιλιές κατα την εκχυλιση και γεμιζουν γυρω γυρω το φλυτζανι;
Οι πιτσιλιές ειναι ένδειξη channeling. Πολλά μπορούν να φταίνε, πχ έχει μπει μικρότερη ποσότητα καφέ στο portafilter, θελει πιο fine κοψιμο, καλυτερη διαχυση μεσα στο portafilter κλπ
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Επανερχομαι. Τι μπορει να φταιει και απο το naked portafilter βγαινουν πιτσιλιές κατα την εκχυλιση και γεμιζουν γυρω γυρω το φλυτζανι;
Γενικα το naked λερωνει σε διαφορες φασεις και ωσπου να σταθεροποιηθει η ροη και να γινει ο κωνος μπορει να πιτσιλαει λιγο αλλα κοψε ποιο λεπτα για αρχη,και πατα λιγοτερο ,επίσης τι διαμετρου ειναι το portafilter σου και τι διάμετρο εχει το tamper σου;
Eιχα παρει tamper 58 και καποιες φορές είχα channeling μετα απο tip αλλαξα την βαση του tamper μου σε 58.3 και channening gone.Στις ακρες του coffe puck αν το tamper ειναι λιγο μικροτερης διαμέτρου δεν πατιέται πολυ καλα ο καφες και μπορεί να περάσει απο εκει το νερο και να σου κάνει channeling.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Αρκετές φορές και η πολύ ψιλή άλεση δημιουργεί channeling. Γι' αυτό και τα disrtibution κόλπα γίνονται πιο απαραίτητα στους ξανθούς καφέδες που εκ φύσεως χρειάζονται φίνο κόψιμο. Το νερό δυσκολεύεται να περάσει κι έτσι όταν βρει το παραμικρό κενό "φεύγει" από κει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top