Minimal


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Θα δώσω εντυπώσεις γι αυτήν την τροποποίηση ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα..
Δεκτον.

Πάντως στο γνωστό σχεδιάγραμμα του Τουλ, η τόνωση αυτή στα γραφήματα είναι της τάξης των ~3 ντεσιμπέλ και γω νομίζω κάπου κει το έχω μέσο όρο στην 11-αδα.

Όπως και να'χει, μικροδιορθωσεις σε κείνο το τμήμα του φάσματος, εκτιμώ μετά βεβαιότητας πως δεν είναι ακουστές.

Τα 3 ντεσιμπέλ ολόκληρα, αν τα αφαιρέσεις, τότε ναι, κάτι θα ακουστεί μέσω των προστιθέμενων αρμονικών, αλλά και πάλι, όχι σπουδαία πράγματα.

Και εν γένει, νομίζω ότι παραασχοληθήκαμε. :lol:


Ως απλή βασική αρχή, λέω πως αφού υπάρχει αυτή η τόνωση λίγο πάνω από τους 10 χιλιοκυκλους στα γραφήματα του Τουλ, μάλλον έχει θέση και στα δικά μας γραφήματα.

Εφόσον δε, προϋπάρχει στην απόκριση των εξαιρετικών μας ηχείων, δεν έχουμε κανένα χειροπιαστό λόγο να την ταπεινώσουμε. 8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεκτον.

Πάντως στο γνωστό σχεδιάγραμμα του Τουλ, η τόνωση αυτή στα γραφήματα είναι της τάξης των ~3 ντεσιμπέλ και γω νομίζω κάπου κει το έχω μέσο όρο στην 11-αδα.

Όπως και να'χει, μικροδιορθωσεις σε κείνο το τμήμα του φάσματος, εκτιμώ μετά βεβαιότητας πως δεν είναι ακουστές.

Τα 3 ντεσιμπέλ ολόκληρα, αν τα αφαιρέσεις, τότε ναι, κάτι θα ακουστεί μέσω των προστιθέμενων αρμονικών, αλλά και πάλι, όχι σπουδαία πράγματα.

Και εν γένει, νομίζω ότι παραασχοληθήκαμε. :lol:


Ως απλή βασική αρχή, λέω πως αφού υπάρχει αυτή η τόνωση λίγο πάνω από τους 10 χιλιοκυκλους στα γραφήματα του Τουλ, μάλλον έχει θέση και στα δικά μας γραφήματα.

Εφόσον δε, προϋπάρχει στην απόκριση των εξαιρετικών μας ηχείων, δεν έχουμε κανένα χειροπιαστό λόγο να την ταπεινώσουμε. 8-)
Όταν πάντως συνέθεσα αρχείο .txt με καμπύλη Bass Limited για σκέτους δορυφόρους χωρίς sub,οι τιμές υποχώρησης άνω των 8 KHz αποφασίστηκαν ύστερα από εκτεταμένες ακροάσεις σε διαφορετικά μοντέλα ηχείων βάσης,φυσικά χωρίς sub - τι τραβάνε μερικοί για χάρη της ενημέρωσης... :roflmao:

31.5 6
40 5.9
50 5.5
63 4.9
80 3.7
100 2.5
125 1.3
160 0.6
200 0.2
250 0
1000 -1
8000 -4
16000 -7
32000 -10
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
η target curve εκτός όλων αυτών που είναι (που έχουν να κάνουν με την αναπαραγωγή σε κλειστό χώρο) είναι και οι ...ρυθμίσεις χρήστη, όπου μπορούμε να βάλουμε και το γούστο μας για μεγαλύτερη ευχαρίστηση....

Εγώ π.χ. παίζω έτσι:

tc.png
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ψιτ, κορίτσια, κίτρινη κάρτα. Target curve πάει παρέα με RT60 όπως γνωρίζετε. Το κάθε δωμάτιο θέλει τη δική του target curve, αναλόγως RT60.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλώθηκε σαφώς για Bass Limited περιπτώσεις ηχείων,Επομένως δεν καταχωρείται δια πάσαν νόσον και πάσαν... ;)
Ψιτ, κορίτσια, κίτρινη κάρτα. Target curve πάει παρέα με RT60 όπως γνωρίζετε. Το κάθε δωμάτιο θέλει τη δική του target curve, αναλόγως RT60.
Οι πρότυπες καμπύλες με πρώτη διδάξασα την κλασσική Bruel & Kjaer έχουν προκύψει υπό συνθήκες οικιακών χώρων με διαφοροποιημένα μεταξύ τους μοτίβα RT και χωρίς αφύσικες ακουστικές συμπεριφορές.

Μην παραβλέπουμε και τις συναφείς με ακουστικά όπου ενώ υπάρχουν κοινά στοιχεία το RT δεν προβάλλει ως καθοριστικός παράγων.Καθώς και τις ακραίες προς τα άνω ή κάτω τιμές για τη μέση συνεχόμενη στάθμη.

Με γνώμονα RT θα πήγαινε επίσης αναλόγως του ποσοστού άμεσης προς έμμεση ηχητική ενέργεια.Χώρια και οι τεχνικές που θα εξουδετέρωναν την κυριαρχία του RT ειδικώς στις χαμηλές οκτάβες.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
θα πήγαινε επίσης αναλόγως του ποσοστού άμεσης προς έμμεση ηχητική ενέργεια.
Αυτό είναι μια σκέψη που υποστηρίζεται μέχρι κι από τον ..Τουλ.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δηλώθηκε σαφώς για Bass Limited περιπτώσεις ηχείων,Επομένως δεν καταχωρείται δια πάσαν νόσον και πάσαν... ;)
14db διαφορα..... 30hz - 20khz
.......για το 99% των ακροατων εννοεις...
που μπορουν να κατεβουν στα 30hz
 
Last edited:


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Διονυση, συγγνωμη απο μερια μου 8-) που σου γυρισα το θρεντ σε τρινοβοκουβεντα.
Θα μεταφερω ο,τι νεα εχω στο δικο μου. Την καλημερα μου. :hi:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
14db διαφορα..... 30hz - 20khz
.......για το 99% των ακροατων εννοεις...
που μπορουν να κατεβουν στα 30hz
Ειδικώς εσύ οφείλεις να γνωρίζεις ότι το αναφερόμενο ποσοστό ακροατών νομίζουν πως έχουν ωφέλιμη απόκριση στην πρώτη οκτάβα χωρίς sub...

Θα μπορούσαν οι παράμετροι της καμπύλης να ξεκινούσαν λ.χ. από ύψος 50 ή 63 Hz.Ήθελα όμως να δοθεί συγκεκριμένη μορφή στην πρώτη οκτάβα η οποία θα έδενε με τις διαφορετικές κλίσεις στην υποχώρηση ( 12 ή 24 dB ανά οκτάβα) που θα ίσχυε οπωσδήποτε εκεί,αλλά και στις επόμενες δύο,εξυπηρετώντας ιδιαίτερα την ιδιορρυθμική ισοστάθμιση μέχρι τα 200 Hz σε περιβάλλον REW.

Ιδού παράδειγμα ηχείου με δηλωμένο κάτω όριο απόκρισης 37 Hz :
1590220308863.png

Για την κλίση της καμπύλης-στόχου στις πρώτες οκτάβες έχει δηλωθεί στο REW ως πραγματικό κάτω όριο απόκρισης η τιμή 60 Hz .

Η ουσιαστική κλίση της καμπύλης εξάγεται με τη διαφορά στάθμης μεταξύ των 250 Hz (0 dB) και 32 KHz (-10 dB),οπότε στα 20 KHz θα ισχύουν περίπου -8dB.Τα διάφορα κύρια ηχεία που κατατάσσονται στην κατηγορία bass limited συνήθως δεν έχουν ωφέλιμη και γραμμική απόκριση κάτω από τα 50 Hz,έστω και αν οι προδιαγραφές τους δηλώνουν διαφορετικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Διονυση, συγγνωμη απο μερια μου 8-) που σου γυρισα το θρεντ σε τρινοβοκουβεντα.
Θα μεταφερω ο,τι νεα εχω στο δικο μου. Την καλημερα μου. :hi:
Και πολύ καλά κάνεις και ζητάς συγγνώμη γιατί ακούω Trinnov και τσαντίζομαι :roflmao:

Τι συγγνώμη ρε συ! Η κουβέντα είναι για target curves στην παρούσα φάση. Το software είναι αδιάφορο. Όσο δεν υπάρχουν κοκορομαχίες εγώ είμαι more than happy! 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ψιτ, κορίτσια, κίτρινη κάρτα. Target curve πάει παρέα με RT60 όπως γνωρίζετε. Το κάθε δωμάτιο θέλει τη δική του target curve, αναλόγως RT60.
Αυτό υποθέτω πως θα είναι μια σωτήρια αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης από τα λογισμικά.

Προφανώς μπορούν να έχουν ως βάση την διορθωμένη κατά Τουλ Bruel & Kjaer, προφανώς μετράνε χρόνους παραμονής ανακλάσεων στο χώρο (RDT) άρα μπορούν να το ισοσταθμισουν με αντίστροφη καμπύλη προστιθέμενη στην πρώτη, και προφανώς μετράνε απόκριση, άρα μπορούν να αντισταθμίσουν τα ελλείμματα στην πρώτη (και προφανώς και στη δεύτερη, όταν απουσιάζουν τα σαμπ) οκτάβα με προστιθέμενη ενίσχυση στην αμέσως επόμενη οκτάβα και έξτρα πτώση στις τέρμα οκτάβες των πριμων.
Η ανεύρεση των ιδιορρυθμών του χώρου είναι επίσης απλή υπόθεση, με απλές συνταγές αντιμετώπισης, που ομοίως μπορούν να ενσωματωθούν στο target curve.

Εδώ, κερασάκι στην τούρτα θα είναι η δυνατότητα διατήρησης του "χαρακτήρα" του ηχείου στις ανώτερες οκτάβες, με ενσωμάτωση των χαρακτηριστικών της "μαμά" απόκρισης των 2 τελευταίων οκτάβων στην τελική διορθωμένη.

Αυτός είναι ο αλγόριθμος ισοστάθμισης πλάτους, γιατί δεν τον έχουν υλοποιήσει, δε ξέρω.

Σκέτη-ατόφια η διορθωμένη κατά Τουλ Bruel & Kjaer target curve, έχει εφαρμογή μόνο σε σεταπ άριστης απόκρισης σε όλο το φάσμα (20-20) και με άριστους χρόνους RDT σε όλο το φάσμα.



ΥΓ.
Κερασάκι στην τούρτα της αυτοματοποιημένης διαδικασίας ισοστάθμισης θα ήταν η δημιουργία (για τον χρήστη) 2 εξειδικευμένων ρυθμιστικών τονικότητας (bass and treble) με χρήση παραμετρικών φίλτρων αναλόγως απόκρισης κάθε σεταπ, ώστε να έχει ο καθένας 2 κουμπιά να παίζει, αναλόγως των δυνατοτήτων του σετάπ του. 8-)

Οι hi-end συσκευές θα μπορούσαν να προμηθεύουν 3 εξειδικευμένα ρυθμιστικά τονικότητας στον χρήστη (bass, treble & mid) μέγιστου εύρους +-3 ντεσιμπέλ. :angel:

Κι έτσι, να διαφοροποιείται τρόπον τινά μια Hi-Fi συσκευή από την αντίστοιχή της ..Hi-End. :tongue:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτός είναι ο αλγόριθμος ισοστάθμισης πλάτους, γιατί δεν τον έχουν υλοποιήσει, δε ξέρω.
Νομίζω - υποπτεύομαι πως ξέρω την απάντηση:

Χρειάζονται οι μηχανικοί εξέλιξης των σοφτγουερ ισοστάθμισης έναν Τουλ πάνω από το κεφάλι τους, να τους υποδείξει τι πρέπει να ενσωματώσουν στην αυτοματοποιημένη διαδικασία, και να αποδείξει την ορθότητα της υλοποίησης αυτής, με διπλά τυφλά τεστ.

Εκεί θα λήξει το ποίημα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
14db διαφορα..... 30hz - 20khz
.......για το 99% των ακροατων εννοεις...
Ειδικώς εσύ οφείλεις να γνωρίζεις ότι το αναφερόμενο ποσοστό ακροατών νομίζουν πως έχουν ωφέλιμη απόκριση στην πρώτη οκτάβα χωρίς sub...

Θα μπορούσαν οι παράμετροι της καμπύλης να ξεκινούσαν λ.χ. από ύψος 50 ή 63 Hz.Ήθελα όμως να δοθεί συγκεκριμένη μορφή στην πρώτη οκτάβα η οποία θα έδενε με τις διαφορετικές κλίσεις στην υποχώρηση ( 12 ή 24 dB ανά οκτάβα) που θα ίσχυε οπωσδήποτε εκεί,αλλά και στις επόμενες δύο,εξυπηρετώντας ιδιαίτερα την ιδιορρυθμική ισοστάθμιση μέχρι τα 200 Hz σε περιβάλλον REW.

Ιδού παράδειγμα ηχείου με δηλωμένο κάτω όριο απόκρισης 37 Hz :
View attachment 166847
Η ουσιαστική κλίση της καμπύλης εξάγεται με τη διαφορά στάθμης μεταξύ των 250 Hz (0 dB) και 32 KHz (-10 dB),οπότε στα 20 KHz θα ισχύουν περίπου -8dB.Τα διάφορα κύρια ηχεία που κατατάσσονται στην κατηγορία bass limited συνήθως δεν έχουν ωφέλιμη και γραμμική απόκριση κάτω από τα 50 Hz,έστω και αν οι προδιαγραφές τους δηλώνουν διαφορετικά.
ε ναι γιαυτο ειπα 14db διαφορα......τα 30hz μια χαρα ειναι αν ταχεις...
........και χωρις sub ακους σε αυτα τα hz αν διαθετεις τα καταλληλα ηχεια το καταλληλο στησιμο και αποσταση ακροασης...
φτανει να εχεις loudness... γιατι χωρις αυτο δεν κανεις τιποτα, τζαμπα καμπυλη φτιαχνεις για ολιγοωρη ακροαση... ;)

δεν ακουνε ολοι τσιτα..:lolsign:
.....μπορεις να ακους πιο χαλαρα σε ενταση και να εχεις πληρες φασμα...
ειναι νορμαλ κατασταση με σουπερ απολαυση πολυωρη...
τσιτα.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ε ναι γιαυτο ειπα 14db διαφορα......τα 30hz μια χαρα ειναι αν ταχεις...
........και χωρις sub ακους σε αυτα τα hz αν διαθετεις τα καταλληλα ηχεια το καταλληλο στησιμο και αποσταση ακροασης...
φτανει να εχεις loudness... γιατι χωρις αυτο δεν κανεις τιποτα, τζαμπα καμπυλη φτιαχνεις για ολιγοωρη ακροαση... ;)

δεν ακουνε ολοι τσιτα..:lolsign:
.....μπορεις να ακους πιο χαλαρα σε ενταση και να εχεις πληρες φασμα...
ειναι νορμαλ κατασταση με σουπερ απολαυση πολυωρη...
Κάποιοι είναι δοσμένοι σε...σκληραγωγία κι ενημέρωση. ;)
Όπως έχει αναφερθεί,για επιτόπια εφαρμογή επιθυμητού loudness και σε οποιαδήποτε στάθμη υπάρχει εναλλακτικά το mathaudio.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Διευκρινίσεις:

Το 1 dB/octave είναι ~ 3dB/decade, ενώ το 0.9 db/octave που χρησιμοποιείται από μας, είναι ακριβώς 3 dΒ/decade.

Η απόκριση ενός άριστου ηχείου, οφείλει να είναι εντελώς φλατ σε ανηχοικό θάλαμο.

Το ίδιο αυτό φλατ ηχείο, λόγω της σταδιακής πτώσης των μεσαιοπρίμων στην οφ αξις απόκριση (βλέπε καμπύλες στο σπινοραμα) θα έχει μετρήσιμη in room απόκριση on axis αυτή της πτώσης κατά ~1 dB/octave, διότι προστίθεται η ενέργεια των φθινουσών στο άνω μέρος του φάσματος ανακλάσεων του δωματίου, με ακόμα πιο έντονα αυξανόμενες τις χαμηλές συχνότητες λόγω διαφορετικής συμπεριφοράς του χώρου κάτω από τη ζώνη σρόεντερ.

Δηλαδή, παρά την φαινομενική στο μάτι (μετρήσιμη) πτωτική απόκριση στο φάσμα, η πραγματική άμεση, παραμένει η ...φλατ, αλλά απαιτεί ανηχοικό θάλαμο για να φανεί.

Αυτό σημαίνει, πως αναλόγως αρχιτεκτονικής του ηχείου (λοβών ακτινοβολίας) και διαφοροποίησης της ενέργειας των ανακλάσεων στο φάσμα, προβλέπεται να υπάρχει διαφοροποίηση στο τελικό target curve, το οποίο σε κάθε περίπτωση αντιπροσωπεύει την φλατ απόκριση, δηλαδή την έλλειψη τονικών αλλοιώσεων.

Το μπλέκω, ξέρω. Σόρρυ.
Ίσως να είναι νωρίς ακόμα για τέτοια..





ΥΓ.

Όπως έχει αναφερθεί,για επιτόπια εφαρμογή επιθυμητού loudness
Όπως έχει αναφερθεί από μένα, θα πρέπει να καταργηθεί ο περιστροφικός επιλογέας με ένδειξη "volume".

https://www.avsite.gr/forum/threads/Δυναμικό-εύρος-Το-θέλουμε-Το-θέλουμε.170876/post-2409915


Και η συνοπτική αιτιολόγηση ήταν εδώ:



IMNSHO, το μεγαλύτερο σφάλμα στο οντιο, ήταν η κατάργηση των ρυθμιστικών τονικότητας και η παροχή στον χρήστη ρυθμιστικού volume.

Όλα λάθος...



Στο Hi-Fi είναι απαράδεκτη η χρήση φίλτρου λαουντνες, διότι δεν καλύπτει τις χαμηλές στάθμες της ηχογράφησης, οι οποίες θα εισέλθουν μέσα στα πλαίσια στάθμης του θορύβου περιβάλλοντος και τελικά δεν θα γίνονται αντιληπτές.

Αν θέλουμε φίλτρο λαουντνες, χρειάζεται αυτό να είναι πακέτο με φίλτρο κομπρεσιον και πικ λιμιτερ.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κάποιοι είναι δοσμένοι σε...σκληραγωγία κι ενημέρωση. ;)
Όπως έχει αναφερθεί,για επιτόπια εφαρμογή επιθυμητού loudness και σε οποιαδήποτε στάθμη υπάρχει εναλλακτικά το mathaudio.
και μην ξεχνας οτι τα mic εχουν αποκλισεις χαμηλα και ψηλα οποτε η καμπυλη παιζει σε συνολο και αυτος που δινει η κοβει μπορει να νομιζει οτι εχει τοσα db διαφορα το οποιο πιθανοτατα δεν ισχυει

να τα λες αυτα και μην μου βαζεις +1db εκει και -2db εκει :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αν θέλουμε φίλτρο λαουντνες, χρειάζεται αυτό να είναι πακέτο με φίλτρο κομπρεσιον και πικ λιμιτερ.
Έτσι τα φτιάχνουν οι AV, προσπαθούν δηλαδή
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top