Peerless STW-350F188PR01-04 - Το θηρίο ήλθε!!

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Η θεωρεία δεν αρκεί. Το να λέει στα specs ένα μηχάνημα 1 και 2 και 3, όχι παιδιά, αλλά KW δεν...
Όταν ο κώνος του +μισού κιλού επιστρέφει και πρέπει ο ενισχυτές να έχει μούσκουλα ατελείωτα για να τον μαζέψει, εκεί σε θέλω. Στις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας φαίνεται τι και πως!
Εκεί οι ψηφιακοί μάλλον θα παραδώσουν πνεύμα χαλαρά. Σε βάθος δε χρόνου θα τους πάρεις στο χέρι.
Πας εδώ σίγουρα https://www.crownaudio.com/en/products/xti-4002, αν σε παίρνει και στον παραπάνω 6002.
Υποθέτω λες ότι μάλλον η ισχύς δεν θα είναι 1000w. Πέρασε και από το μυαλό μου. Αν κρίνω τον xls που έβαλα και φανηκε να έχει καλύτερο headroom (η εταιρία τον δίνει 1100w στα 1000hz με 0,5% distortion, αρα αληθινά καμια 900w. Είχε όντως καλύτερο headroom, αλλά control nahh).

O xti 4002 φαινετε εξαιρετικό μηχάνημα. Ποιοτικά, πέρα από ισχύ, μηπως τον έχεις ακουσει να μου πεις 2 λόγια παραπάνω? Γνωριζω πως ότι λες δεν το λες τυχαία, το ψάχνεις πολύ:smile:



εάν είναι να πάρει τον 6002 καλύτερα ένα ζευγάρι ucd2k

αλλα νομίζω είναι οριακά θα ήθελε κάτι παραπάνω.
Back, έχεις αναφέρει την εμπειρία σου σε σχέση με τους hypex, και τους ncore και τον 2Κ, μάλιστα τους έχεις δοκιμάσει και με διαφορετικά στησίματα! Τρελή εμπειρία no doubt about that!!

Πες μου σε παρακαλω, αν χτυπήσω έναν xti4002 η έναν Ucd2K, με δυναμη και οι δυο 2500w στα 4Ωμ, κρίνεις ότι θα είμαι ευχαριστημένος? Αναφέρεις ότι αντί να πάω στον 6002 (που λόγο κόστους δεν παίζει), καλύτερα να παίξω με ένα ζευγάρι Ucd2K (Αυτό μου δίνει π.χ. την ανεση να παρω τον δεύτερο μελλοντικά), πιστεύεις από την εμπειρία και τις γνώσεις σου, ότι καλύτερα να πάω στον Udc2k λόγο ποιότητας σε σχέση με την σειρά xti, π.χ. έναν xli 4002?


Βάλε σε σειρά τα πηνία του. Χάνεις σε ευαισθησία αλλά σου μένουν χρήματα, αφού τα παραλληλισμένα θέλουν πολύ μεγάλα ρεύματα.
Πετρο καλά τα λες, ενισχυτή με ρεύματα στα 16Ωμ ψιλό δυσκολεύομαι να βρω :p


Κάτι τέτοιο γεφυρωμενο;
Πω πω, 37 κιλά είναι!! Θέλω να δω τι τοροειδη φοράει!! Φαινετε να έχει ρεύματα, αλλα δεν νομίζω να έχει τη σωστή ποιοτητα που θα χρειάζεται . Ευχαριστώ πάντως για την ιδέα ;)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
μια και βλέπω ότι τα θέλεις όλα θα σου ξεδιαλύνω ότι έχω δοκιμάσει.
απολύτως κορυφαίοι είναι οι ncore σε έλεγχο.
για μένα νούμερο δυο είναι η σειρά macrotech οι αναλογικοί και αν δεν έχεις πρόβλημα
με μεταχειρισμένα χτυπα ένα ζευγάρι 2400 γεφυρωμένους και τελειώνει το θέμα.
νούμερα τρία είναι ένα ζευγάρι crown ce4000 πάλι οι παλιοί οι αναλογικοί μεταχειρισμενοι(εδώ έχεις και τρελα γκαζια αλλα είναι δυσεύρετοι).
για τους class d δεν τους έχω δοκιμάσει αλλα από τα χαρακτηριστικά και αυτά που λένε οι επαγγελματίες έρχονται μετά από όλους τους παραπάνω αναλόγως σειράς όλοι γύρω από τον ucd οι μεγαλύτερες σειρες στα ιδια επίπεδα η λίγο παραπάνω και οι μικρότερες λίγο χειρότερα.

ΥΓ. οι α παλιοί crown είναι rated 0.05% και 0.5%
βγάζουν αρκετά watt παραπάνω από όσο δηλωνουν.

υγ2 δεν ξέρω που θα τους βάλεις αλλα οι macrotech κάνουν φασαρία.
ο ce 4000 όχι.



τα πηνία σε σειρά είναι 6..4 όχι 16
 
Last edited:

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Βρες δυο JBL MPX1200. Μεταχειρισμενοι ειναι στα χρηματα που ψαχνεις. Πραγματικα σκυλια
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
τα πηνία σε σειρά είναι 6..4 όχι 16
Ακριβώς αυτό. Τα 6,4 Ωμ παλεύονται άνετα από πολλούς ενισχυτές και είναι εντός προδιαγραφών τους.

Υποθέτω λες ότι μάλλον η ισχύς δεν θα είναι 1000w. Πέρασε και από το μυαλό μου. Αν κρίνω τον xls που έβαλα και φανηκε να έχει καλύτερο headroom (η εταιρία τον δίνει 1100w στα 1000hz με 0,5% distortion, αρα αληθινά καμια 900w. Είχε όντως καλύτερο headroom, αλλά control nahh).

O xti 4002 φαινετε εξαιρετικό μηχάνημα. Ποιοτικά, πέρα από ισχύ, μηπως τον έχεις ακουσει να μου πεις 2 λόγια παραπάνω? Γνωριζω πως ότι λες δεν το λες τυχαία, το ψάχνεις πολύ:smile:
Αυτό λέω. Είναι άλλη η θεωρητική προσέγγιση ενός μηχανήματος που μετριέται στο πάγκο και άλλο οι δυναμικές συνθήκες λειτουργίας του, όταν κλιθεί στον πραγματικό κόσμο να ανταπεξέλθει σε ένα φορτίο, που μάλιστα παράγει ανάστροφη ισχύ.
Αν θυμάσαι παλιά το Hi-Tech μετρούσε τη στάθμη που μπορεί να παράξει ο κάθε ενισχυτής σε δεδομένο ηχείο, που είχαν σαν αναφορά. Εκεί, και ιδίως στα συγκριτικά, έβλεπες ενισχυτή που τον δήλωναν 180 watts, να έχει στη πράξη περισσότερα decibels από 250αρη.

Η ισχύς του 4002 δεν μου έχει χρειαστεί. Έχω όμως στο ικρίωμα μου τον 2002 για να λειτουργεί σε παραλληλισμένα 8ιντσα. Είναι εξαιρετικός ενισχυτές. Αν τον ακούσεις μόνο του, στέκει και σε Hi-fi σύστημα σε όλο το φάσμα. Παλμοτροφοδοτικό με κλασικό αναλογικό στάδιο ΑΒ και Β στα γκάζια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Θα τα χώσουμε σε φορτωτική μαζί με ψάρια νωπά.
αρκεί να μην σε νοιάζει η μυρωδιά,
θα φύγει μωρέ😁😁
Ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά το θέμα "subwoofers" έχει λήξει για μένα, προ πολλού. ;) :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Άλλο είναι να δίνεις ισχύ σε ένα ηχείο που παίζει μουσική στο σπίτι του αστροναύτη, κι άλλο πράγμα είναι να δίνεις ισχύ σε ένα ανήθικα τερατώδες πηνίο φωνής (διπλό) που θες να παίξει τόνους υποήχων σε στάθμες γκρεμίσματος τοίχων.

Είναι επίσης πολύ σημαντική παράμετρος η φάση κι η συνολική εμπέδηση του φορτίου αυτού στο φάσμα, ώστε να βγάλεις σοβαρά συμπεράσματα για την απαιτούμενη ισχύ, διότι σημαντικές αποκλίσεις φάσης στο γράφημα εμπέδησης θα έχουν αποτέλεσμα τη δημιουργία άπατου βαρελιού στην ισχύ.

Θέλει περισσότερη μελέτη το θέμα της οδήγησης, από την απλή παραδοχή ενός ορίου στο κοστολογιο, και συλλογή "εμπειριών" από άλλα μέλη που κλήθηκαν να οδηγήσουν άλλα φορτία. ;)

Προσωπικά έμεινα ικανοποιημένος από συγκεκριμένα τεχνικά δεδομένα που διάβασα στο μανιουαλ του εν λόγω ενισχυτή της Κράουν, που αφορούσαν την διαχείριση διαφορετικών φορτίων. Ωστόσο, η ύπαρξη υψιπερατου φίλτρου για τους "παρασιτικούς υπόηχους" κάτω των 35 κύκλων, ε, δεν συνάδει με τέτοια μεγάφωνα και τέτοια χρήση...


Τες πα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Βρες δυο JBL MPX1200. Μεταχειρισμενοι ειναι στα χρηματα που ψαχνεις. Πραγματικα σκυλια
Δεν χρειάζεται δύο mpx 1200, ένας αρκεί. Είναι στα 1200w /4Ohms. Μια χαρά θα τα πήγαινε νομίζω εκτός και αν θέλει σώνει και καλά την πλήρη ισχύ που μπορούν να δεχτούν τα πηνία του. δλδ 3kw.
Οπότε ναι θέλει δύο να τους γεφυρώσει.
Υπάρχουν δύο στο ebay, τους είδα χτές.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν θες να ψαρώσει κόσμος παίρνεις και ψαρωτικό μεγάφωνο... Με 15 και 18 ίντσες δεν γίνεται δουλειά! :gotcha:
LKDLKJRIHS.png
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
τα πηνία σε σειρά είναι 6..4 όχι 16
Οοοοκ, εδώ μπερδεύτηκα. Είδα και πριν την αναφορά σε 3,2 και 1,6Ωμ αλλά θεώρησα ότι ήταν missclick. Οκ το πηνίο μια το βλέπω 8+8 Ωμ και μια βλέπω το 3,2. Δικό μου λάθος που δεν το μέτρησα εγώ για σιγουριά.

Ωποτε τώρα πως είναι 3.2Ωμ. Σε τι σύνδεση γιατί είναι διπλοποινικο. Από ότι αναφερετε θεωρείται 3,2 το κάθε ένα από τα δυο. Στο σχεδιάγραμμα δεν λέει σε τι σύνδεση έγινε η μέτρηση, όποτε εσείς θεωρείται ότι έγινε ανα ένα πηνίο και είναι 3,2 έκαστο.
Αυτό δεν το περίμενα, αν όντως είναι έτσι λογικό να τα έπαιξε ο 502. Αλλά μου φαινετε λίγο κουλό. Εσεις σίγουρα γνωρίζεται πολύ καλύτερα γιατί το λέτε, το σέβομαι. Ευχαριστώ για αυτό. :drinks:

DC resistanceRE3.2
Ω
8A242059-85C9-45F9-967A-314CB4D0B97B.jpeg
AD429702-2E92-435F-85BC-7FD251D301A1.jpeg
5D9EE3D9-7DEB-4CB2-B863-1911659AB302.jpeg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μάλλον πρέπει να το μετρήσεις γιατί δεν πολυ-στέκουν αυτά που αναφέρουν.
Τα 3,2 Ωμ DC δεν μπορεί να αντιστοιχούν σε 8 εμπέδηση, εκτός αν συμπεριλάνουν φάσμα που δεν θα λειτουργήσει ποτέ η μονάδα. Υπολόγισε για 4 Ωμο το κάθε πηνίο αν είναι σωστό το διάγραμμα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αυτά ήθελα να γράψω και γώ , με ρπόλαβε ο petermeni.
Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Υπόλόγιζε τα πηνία για 4ωμα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εγώ θα δοκίμαζα ένα κανάλι φιούζιον (500watt) σε κάθε πηνίο (4ohm).
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ναι 4ωμα είναι στην περιοχή λειτουργιας, η ονομαστική δεν μας ενδιαφέρει.
δοκίμασε ένα καναλι ανά πηνίο.
μπορεί να μην πάρεις το μέγιστο spl αλλα δεν θα σου κλεινή ο ενισχυτής.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πρόταση...
Με δύο τέτοιους δικάναλους γεφυρωμένους, είσαι καλά πιστεύω:
2 ch.jpg

202004101519055f4432d1bba04f2f816d1c1a2e7403e9.JPG

14280 watts ανά πηνίο θα χορεύει καλά.

Υπάρχει και τετρακάναλος για να μη γεμίζεις κουτιά:
4 ch.jpg


2020041015064777bb9cce963544a0b1a4834b1e050640.JPG

αλλά θα έχεις μόλις 9520 watts ανά πηνίο!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224

Μηνύματα
904
Reaction score
239
-
Δές τα μεταφορικά και τους φόρους από εδώ :oops: , επί 2 πλίζ ,
-

-
Το έγραψα και πιο πάνω. Υπάρχουν και στην Ευρώπη. Αυτός εδώ ειναι Ιταλία. Ας ξεκινήςει με ένα
John εσύ έχεις το δικό σου; Σε ρώτησα και παλια αλλα δεν ξέρω αν το είδες
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top