Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Είχα tidal premium και το άλλαξα σε spotify premium. Δεν μπορώ να πω ότι άκουσα καμιά συνταρακτική διαφορά. Το μόνο συνταρακτικό είναι ότι το spotify έχει τεράστια (αλλά όχι τα άπαντα) μουσική βιβλιοθήκη που απλά δεν υπάρχει στο tidal. Οπότε, με 7 ευρώ τον μήνα έχεις πρόσβαση σε απέραντη μουσική πληροφορία που είναι και το ζητούμενο από τις συνδρομητικές υπηρεσίες. Δεν είναι το ζητούμενο η απόλυτη ποιότητα αναπαραγωγής, αν και στο spotify όλες οι λίστες που έχω κάνει ακούγονται υπέροχα. Όταν θέλουμε απόλυτα πράγματα, τότε υψηλής ανάλυσης και προσεγμένες παραγωγές.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
πραγματικά σε θέμα βιβλιοθήκης δε συγκρίνονται. Στο spotify υπάρχουν σχεδόν τα πάντα. Η μηχανή αναζήτησης δουλεύει πολύ καλά. Στο tidal ορισμένες φορές μου θυμίζει ιστοσελίδα Ελληνικού δημοσίου. Γράφω τη μπάντα στο ψαχτήρι και δεν βγάζει όλα τα άλμπουμ από την αρχή. Συχνά χρειάζεται να είσαι απόλυτα ακριβής για να βρεις αυτό που θες.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Δοκιμασα προσφατα το tidal,ακουγεται καλυτερα στην master επιλογη σε σχεση με το spotify,αλλα τι να το κανεις αν δεν βρισκεις αυτο που θελεις με την ανεση που θελεις? Οι συνδρομητικες υπηρεσιες πρεπει πανω απο ολα να προσφερουν επιλογες και πληροτητα υλικου (μουσικης,εικονας κλπ).Το tidal εχει αυτο το πλεονεκτημα,οταν καποια στιγμη στο spotify προσφερουν hi-fi ή ακομα καλυτερα hi-res επιλογη (με την αναλογη συνδρομη προφανως),το tidal θα αναγκαστει να βελτιωθει σε λειτουργια-αναζητηση-επαρκεια υλικου ή θα κλεισει.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Θα είναι υπέροχο να γίνει το Spotify σε ποιότητα CD.
Προφανώς δε θα καταλάβω καμία διαφορά ακούγοντας τις μουσικές μου, αλλά τουλάχιστον θα σταματήσετε να γράφετε αυτα τα περί συγκρίσεων ήχου ..:p:D
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το μόνο συνταρακτικό είναι ότι το spotify έχει τεράστια (αλλά όχι τα άπαντα) μουσική
Συμφωνώ. Απόλυτα.
Δεν είναι το ζητούμενο η απόλυτη ποιότητα αναπαραγωγής,
Επίσης συμφωνώ. Εξ' αλλου πουθενά δεν αναφέρεται κάτι για εξαιρετική ποιοτητα αναπαραγωγής. Άσχετα εάν στο Tidal έχει τις διαβαθμίσεις στην ποιότητά του. Δεν λένε την αλήθεια.

Όταν κάποιος έχει επενδύσει χρήματα για την αγορά μηχανημάτων ήχου, είναι αστείο κατά τη γνώμη μου να βασιστεί στους δύο αυτούς παρόχους, προκειμένου να ακούσει σωστά. Αυτό που κυρίως προσφέρουν ειναι:

α. την απέραντη μουσική βιβιβλιοθήκη, την ανακάλυψη νέων ειδών μουσικής, νέων κυκλοφοριών άλμπουμ καλλιτεχνών, καθώς και την δυνατότητα αξιολόγησής τους, και, στη συνέχεια, την απόφαση της αγοράς τους, ή μή.

β. τη δημιουργία λιστών με μουσική της αρεσκείας του κάθε χρήστη,

γ. την ευκολία χειρισμού, και,

δ. τη δυνατότητα της off line αναπαραγωγής.
Δεν μπορώ να πω ότι άκουσα καμιά συνταρακτική διαφορά.
Συνταρακτική όχι, υπαρκτή, και συνάμα ακουστή, ναι.
Όταν θέλουμε απόλυτα πράγματα, τότε υψηλής ανάλυσης και προσεγμένες παραγωγές.
Ναι, έτσι είναι. Είτε αφορά hi - res αρχεία, εγγραφές σε CD, με τη συνοδεία ενός εξαιρετικού CD Player, ή δίσκοι βινυλίου, πάλι με τη συνοδεία ενός καλού πικάπ, βραχιονα/κεφαλής, και Phono Stage, και με την προϋπόθεση ότι οι παραγωγές, όπως πολύ σωστά τόνισες, να είναι προσεγμένες.

Έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα.
Κανείς Audiophile χρήστης δε θα βασιστεί στο spotify και στο Tidal για επιτύχει υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής. Δε φτιάχτηκαν γ' αυτό, συνεπώς δε μπορούμε να έχουμε τέτοια απαίτηση..
[DOUBLEPOST=1550348181][/DOUBLEPOST]
Προφανώς δε θα καταλάβω καμία διαφορά ακούγοντας τις μουσικές μου,
..νομίζω ότι θα την ακούσεις Κώστα. Νομίζω ναι. Δε θα σε καθηλώσει, αλλά θα την ακούσεις.
[DOUBLEPOST=1550348474][/DOUBLEPOST]Εάν δε, έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις ένα καλό αναπαραγωγέα CD, ή ένα αντιστοίχου ποιότητας αναλογικό σύστημα, ή αναπαραγωγή spoti & Tidal θα σε απωθήσει..
 
Last edited by a moderator:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Θα είναι υπέροχο να γίνει το Spotify σε ποιότητα CD.
Προφανώς δε θα καταλάβω καμία διαφορά ακούγοντας τις μουσικές μου, αλλά τουλάχιστον θα σταματήσετε να γράφετε αυτα τα περί συγκρίσεων ήχου ..:p:D
Αφου σε λενε Κωσταυτια, διαφορα θα ακουσεις, αν δεν ακουσεις χανεις το χαρακτηρισμο στο λεω! :rolleyes::roflmao:

Εγω με Tidal ειμαι 100% ικανοποιημενος σε θεμα ποιοτητας ηχου. Απο λιστες τωρα, spotify δεν ειναι αλλα οχι τα παει ασχημα. Απορω ποτε το spotify θα αρχισει να προσφερει ασυμπιεστη ποιοτητα cd. Δεν γινεται να εχω spotify, apple music και tidal. Ειναι καπως δηλαδη.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
αφορά hi - res αρχεία, εγγραφές σε CD
Να καταλάβω κι εγώ ο νιούμπης και αενάως μπερδευόμενος (μήπως τελικά και ανεπίδεκτος??), hires αρχεία, μόνο σε CD διατίθενται ή πάλι λάθος κατάλαβα?
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Να καταλάβω κι εγώ ο νιούμπης και αενάως μπερδευόμενος (μήπως τελικά και ανεπίδεκτος??), hires αρχεία, μόνο σε CD διατίθενται ή πάλι λάθος κατάλαβα?
Το cd παίζει 16bit/44khz. Ως hi-res ονομάζουμε οτιδήποτε έχει μεγαλύτερη ανάλυση απο αυτό. Hi-res είναι το sacd ή αρχεία που μπορείς να αγοράσεις από διαδυκτιακά μαγάζια όπως το hdtracks.com.

Το Spotify παίζει mp3 και έχει μικρότερη ανάλυση απο το cd.
Ποιότητα cd στριμάρει το Tidal αλλά από προσωπικές εμπειρίες σε βαρβάτα συστήματα, θέλει καλό streamer για να το ακούσεις να κοντράρει ένα καλό cd player. Σε μερικές περιπτώσεις βέβαια το Tidal έπαιξε αισθητά καλύτερα από πανάκριβα cd-players.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Να καταλάβω κι εγώ ο νιούμπης και αενάως μπερδευόμενος (μήπως τελικά και ανεπίδεκτος??), hires αρχεία, μόνο σε CD διατίθενται ή πάλι λάθος κατάλαβα?
Πωλούνται και ως downloads, και επίσης σε streaming
 

P

PMC

Guest
α. την απέραντη μουσική βιβιβλιοθήκη, την ανακάλυψη νέων ειδών μουσικής, νέων κυκλοφοριών άλμπουμ καλλιτεχνών, καθώς και την δυνατότητα αξιολόγησής τους, και, στη συνέχεια, την απόφαση της αγοράς τους, ή μή.

β. τη δημιουργία λιστών με μουσική της αρεσκείας του κάθε χρήστη,

γ. την ευκολία χειρισμού, και,

δ. τη δυνατότητα της off line αναπαραγωγής.

:hi::hi::hi:
 

A

amoustakas

Guest
Το Spotify παίζει mp3 και έχει μικρότερη ανάλυση απο το cd.
Γι αυτό μάλλον ακούγεται πιο γεμάτο, πιο στρογγυλό και πιο ευχάριστο από το cd/flac. Γι αυτό έχω τρία χρόνια να παίξω foobar. Έχει σχεδόν τα πάντα και μάλιστα στα τελευταία remaster. Μέχρι chesky, stockfisch κλπ. κλπ.
Χειρισμό από το κινητό. Μετάβαση σε ράδιο τραγουδιών για να ανακαλύπτεις κομμάτια που σε ενδιαφέρουν. Μιλάμε για θείο δώρο.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Γι αυτό μάλλον ακούγεται πιο γεμάτο, πιο στρογγυλό και πιο ευχάριστο από το cd/flac. Γι αυτό έχω τρία χρόνια να παίξω foobar. Έχει σχεδόν τα πάντα και μάλιστα στα τελευταία remaster. Μέχρι chesky, stockfisch κλπ. κλπ.
Χειρισμό από το κινητό. Μετάβαση σε ράδιο τραγουδιών για να ανακαλύπτεις κομμάτια που σε ενδιαφέρουν. Μιλάμε για θείο δώρο.
Πράγματι η συλλογή του Spotify δεν συγκρίνεται με τίποτα. Και εγώ Spotify ακούω. Τώρα σχετικά με την ποιότητα του ήχου του, μπορεί να γίνει πολύ καλή αλλά θέλει προσπάθεια. Από υπολογιστή ή από την εφαρμογή των av ενισχυτών θα σε καλύψει μόνο αν το σύστημα σου δεν είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτικό. Σε ηχοσύστημα απαιτήσεων θα παίξει καλά σε φροντισμένο χώρο και με ένα καλό streamer.
 

I

iason

Guest
Μετά από μερικά χρόνια σταθερός Spotify premium έκανα λογαριασμό στο Qobuz (Δυστυχώς για σας δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα).Ηχος που απλά δεν συγκρίνεται με το αγαπημένο μου Spotify .Ποιό γεμάτος,ποιο ρωμαλέα χαμηλό, ποιο αναλυτικός χωρίς να τσιρίζει μεσουψηλα και με μεγαλύτερο άνοιγμα σκηνής. Έχει βέβαια λιγότερες επιλογές τραγουδιών. Επίσης είναι γρήγορο στο play και όχι σαν το Tidal μερικές φορές πρέπει να περιμένεις.
 




Μηνύματα
1.703
Reaction score
982
...ας υποθεσουμε οτι οντως υποστηριζεται το airplay , χρησιμοποιει ομως αλλο codec για να στειλει τα δεδομενα στη συσκευη ηχου που διαθετουμε και με δεδομενο αυτο δεν θα μπορεσεις να βγαλεις σαφη συμπερασματα για την ποιοτητα Master
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top