Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
τελικά θα κάνεις τίποτα ... για το φλατερ έρθ;
Ώρες ολόκληρες, άπειρες, ακροάσεις καλωδίων.
Του καλωδίου το ήκουσμα (Λευκαδίκη έκφραση)

ο Λέανδρος έχει audioquest από τον πινακα μέχρι το στερεο
Καιρός να βάλει κι απ' την κολώνα μέχρι τον πίνακα. Μετά να απαιτήσει απ' τη ΔΕΗ να βάλει απ' την κολώνα μέχρι το εργοστάσιο.
Post automatically merged:

Όταν είσαι πολύ καλός τέτοια άκρα έχουν τα καλωδια σου....

View attachment 144495
Καλοριφέρ είναι?
Post automatically merged:

Τώρα αναλύουμε τα πάντα όλα.

View attachment 144508
Έτσι! Βάις! (με ελληνικούς χαρακτήρες πάντα :laugh: )
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Κοιτάζω το σαγρε ταβάνι και αναρωτιέμαι.... αν κάνουν δουλειά του Γιάνννη οι κουβέρτες,
Α να πάνω στην ώρα.... βλέπω καταφθάνει η ροσιναντε με τις μπαγκέτες
Να τώρα το καλώδιο θα αλλάξω.......και το ήχο όπως θέλω θα τον φτιαξω
ή μήπως με τέτοιες μαλακιες τον εγκεφαλο θα καψω?
Θα το τολμήσω και τον κογια θα τηλεφωνήσω
Για να τον ρωτήσω...με ποιο τρόπο το πρόβλημα του φλατερ Έκο θα λυσω :biggrin:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Λοιπόν το σκηνικό περιγράφεται με ακρίβεια ως εξής :

”I can recall a time when some otherwise serious-minded people thought that textured paint made a difference to the sound of a room. If you were a bat (σ.σ. ή butt μήπως?) perhaps, but at human audio frequencies this was another audio misconception.” :eek::biggrin::roflmao::biggrin:

Αφιερωμένο σε, ιατρούς και μη, Toole-ο-λάγνους. Μας πρόλαβε σε όλα ο μπάρμπας αυτός, ακόμα και στο τρολάρισμα βρε Νταχάρη :fuckyou:
ευτυχώς που δεν μένει παραθαλάσσια......θα την πλήρωναν και τα δελφίνια :roflmao: :lol:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Από τα συμφραζόμενα αντιλαμβάνομαι πως γίνεται συζήτηση για το σαλόνι του Toole.

Κατα την πολυ ταπεινή μου γνώμη, νομίζω πως εχει κάνει εκπληκτική δουλειά και μελέτη, με έξυπνες παρεμβάσεις σύμφωνα με την θεωρία, και πιστεύω πως θα παίζει αξιοπρεπέστατα για σαλόνι.

Γίνεται και καλύτερα, αλλά μόνο σε dedicated χώρο, οχι σε σαλόνι-κουζίνα.
Όλοι όσοι εμπλέκονται στην συζήτηση, να είναι σιγουροι πως παίζουν χίλιες φορές χειρότερα σε σύγκριση στα σαλονάκια τους, με τα κωμικά toy συστηματάκια τους, μεσα στην εντυπωσιακή τους ασχετοσύνη, αυθάδεια και έπαρση.

Ρίξτε μια ματιά, αν καταλάβετε κατι κέρδος θα ειναι, αλλά αμφιβάλλω σοβαρά
Post automatically merged:

Τωρα, για τα άλλα, τα εχω πει και παλιοτερα. Με το φθηνο ιντερνετ, οι βλακες συνειδητοποιησαν οτι δεν ειναι μονοι και ενωθηκαν. Εις βαρος των άλλων.:tongue:
Ignore μέχρι να σβήσει ο ήλιος ;) .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τις ακρότητες τύπου "ή θα στήσεις dirac/πολυκάναλο/Multi subs/καλιμπράτορα κ.λπ. κ.λπ ή πήγαινε
Οκ, φέρνεις σα παράδειγμα τον Τουλ.
Μα ...όλα αυτά και με το παραπάνω τα έχει κάνει ο Τουλ στο χώρο του! :lol: :lol:

Ρε είστε καλά; Γιατί δε πηρατεταχάπιασαςπάλι;
Post automatically merged:

Επιστροφή στο νήμα.

Εις διερεύνηση ανθυποβαθύφωνου, με στάθμες τις προβλεπόμενες (>130dB) στους 10 κύκλους, ώστε να έχουν νόημα ύπαρξης, κάτι μου ψιθύρισε ο ζαπ για 16 τεμάχια 18 ιντσών, σε δύο ντάνες, οδηγούμενα από μόλις 2 φιούζιον, και με πρόβλεψη να δουλέψουν από μια έξοδο τρίνοβ...

Που να τα βάλω είναι ένα θέμα (και μη μου πείτε στον πάτο μου).

Μάλλον διπλά αντικρυστά 18-αρια σε κάθε (μικρού μεγέθους) καμπίνα, βγάζει σχέδιο ψιλονορμάλ με 4 καμπίνες...
Η περίπτωση να έχει 2 τεμάχια 8"-αρια σε κάθε πλευρά της καμπίνας, είναι λίγο τρομακτική σε όγκο και βάρος...

Ακούω προτάσεις, ακόμα και τοποθέτησης...
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μωρέ μια χαρά τα λέει ο Toole... και πολύ ωραία τα έχει στήσει για να μην είναι studio αλλά σαλόνι που ζει κόσμος...

-- Dedicated listening spaces like recording control rooms, custom home theaters and stereo installations are able to employ acoustical treatments and methods that are not friendly to décor in typical domestic rooms. In those spaces it is routine to compromise visual aesthetics for real or imagined acoustical benefits. The decision of whether to create a dedicated custom room or to adapt an existing room is a choice driven by one’s chosen lifestyle, family needs, available space and, of course, budget.

In my case, it was lifestyle. We had no need for a dedicated “escape”room, --

αλλά σαν "Αγία Γραφή" που είναι.... ερμηνεύεται όπως βολεύει τον καθένα...

Ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του, κάνει τους συμβιβασμούς του και προχωράει όσο μπορεί....

Τις ακρότητες τύπου "ή θα στήσεις dirac/πολυκάναλο/Multi subs/καλιμπράτορα κ.λπ. κ.λπ ή πήγαινε άκου από μονοφωνικό ραδιοφωνάκι" δεν έχω καταλάβει εγώ εδώ μέσα.... υπάρχει και όλο το ενδιάμεσο φάσμα, αλλά που να τολμήσει κανένας κακόμοιρος να ρωτήσει τι ηχεία stereo να πάρει ή να πεί πως έκανε σπιτικό treatment με κιλίμια ή ή ή .... στην πυρά κατευθείαν.....
Ακρότητα είναι το να υποστηρίζεται πως με κιλίμια επιτελείται ακουστική φροντίδα και πως με το αυτί μπορούν να διευθετηθούν όλες οι απαραίτητες επεμβάσεις...

Και είναι κυριολεκτικές,σε αντίθεση με τις μεταφορικές που αποτελούν σχήμα λόγου και κανένας δεν θα ήταν υποχρεωμένος να εφαρμόσει το γράμμα τους.

Ακόμα και στα επιχειρήματα του Toole το πνεύμα έδειξες να συγκρατείς.
Οκ, φέρνεις σα παράδειγμα τον Τουλ.
Μα ...όλα αυτά και με το παραπάνω τα έχει κάνει ο Τουλ στο χώρο του! :lol: :lol:
Ρε είστε καλά; Γιατί δε πηρατεταχάπιασαςπάλι;
Επιστροφή στο νήμα.
Εις διερεύνηση ανθυποβαθύφωνου, με στάθμες τις προβλεπόμενες (>130dB) στους 10 κύκλους, ώστε να έχουν νόημα ύπαρξης, κάτι μου ψιθύρισε ο ζαπ για 16 τεμάχια 18 ιντσών, σε δύο ντάνες, οδηγούμενα από μόλις 2 φιούζιον, και με πρόβλεψη να δουλέψουν από μια έξοδο τρίνοβ...
Που να τα βάλω είναι ένα θέμα (και μη μου πείτε στον πάτο μου).
Μάλλον διπλά αντικρυστά 18-αρια σε κάθε (μικρού μεγέθους) καμπίνα, βγάζει σχέδιο ψιλονορμάλ με 4 καμπίνες...
Η περίπτωση να έχει 2 τεμάχια 8"-αρια σε κάθε πλευρά της καμπίνας, είναι λίγο τρομακτική σε όγκο και βάρος...
Ακούω προτάσεις, ακόμα και τοποθέτησης...
Tsk tsk...Ακράτητος όλο με τις...ακρότητες. :p
Έχει χαλάσει ένα πολύ ενδιαφέρον νήμα. Μπαίνω για να διαβάσω για καμιά νέα αλλαγή και διαβάζω άλλα ντάλλων.
Εκπληρώνονται ΄΄κρυφά όνειρα΄΄ εδώ,να γινόταν λαμπόγυαλο μέχρι και νήμα αφιερωμένο στο setup του Ear. :A
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τα έκανε ναι. Έκανε μέχρι το σημείο που ήθελε να φτάσει χωρίς να θυσιάσει την ...ποσότητα lifestyle που θεωρούσε σημαντική.
Σταμάτα το παραλήρημα σε παρακαλώ.

Ο Τουλ που υπερασπίζεσαι για την αισθητική του χώρου του, έχει πολλαπλά (4) σαμπ, έχει ισοστάθμιση, έχει τριτμεντς πολλαπλά για την ηχητική του χώρου, έχει πολυκάναλο στημένο σεταπ που τα παίζει όλα, έχει καλιμπραριστει με το δικής του εφεύρεσης ταργκετ κερβ που όλοι μας χρησιμοποιούμε, είναι τέλειο.

Σταματήστε τις αηδίες. Κάντε τα ίδια με τον Τουλ, και μιλιά δε θα βγάλει κανείς μας.

1. Σάμπ στις 4 γωνίες του χώρου
2. Πολυκάναλο σεταπ
3. Σοβαρή (κρυφή) ηχητική περιποίηση χώρου
4. Σοβαρό πρόγραμμα ισοστάθμισης
5. Καλιμπραρισμα
6. Ταργκετ κερβ


Έλεος..


ΥΓ. Αν δε κάνετε τα ανωτέρω, ηχομπαρα. Αϊ σιχτιρι. Ηχομπαρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν βλέπω κανένα απολύτως νόημα στο να υπάρχει ανθυποβαθύφωνο αν δε φτάνει πάνω από τις στάθμες των βαθύφωνων.

Σύμφωνα με τα γραφήματα ακουστοτητας, το αντιληπτό φάσμα και τις ανεκτές στάθμες από τα ανθρώπινα αισθητήρια όργανα, δεν υπάρχει λόγος για ύπαρξη ανθυποβαθύφωνου αν δε ξεπερνά τα 130. Κανένας λόγος.

Screenshot_20170213-194513.png



Screenshot_20181206-091830.png


Δε θέλω να χρησιμοποιηθούν μεγάφωνα μεγάλου xmax και κατ'επεκτασιν μεγάλης κατανάλωσης ισχύος και σημαντικής δυναμικής συμπίεσης, σημαντικών θερμικών απωλειών και κατ'επεκτασιν παραμόρφωσης.

Χρειάζεται ευαίσθητα μεγάφωνα μικρού xmax μεγάλης επιφάνειας μικρής αντίστασης κίνησης. Ταχύτητα, ευαισθησία, επιφάνεια.

Η χρήση κόρνας, απορρίπτεται λόγω διαστάσεων, ειδάλλως είναι μάλλον η ιδανική επιλογή.

Αλλά τα ίδια μεγάφωνα, σε άλλο χώρο με φόρτιση κόρνας, μια χαρά θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αρκεί να υπάρχει εξωτερικός χώρος μήκους τουλάχιστον 8 μέτρων, ώστε το άνοιγμα της χοάνης να βρίσκεται μόνο αυτό μέσα στο χώρο ακρόασης.

Είναι πρόβλημα για δυνατούς λύτες το να αναπαράγεις τα 100 Φον σε όλο το φάσμα και να καλύψεις όλο το hearing domain...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν βλέπω κανένα απολύτως νόημα στο να υπάρχει ανθυποβαθύφωνο αν δε φτάνει πάνω από τις στάθμες των βαθύφωνων.

Σύμφωνα με τα γραφήματα ακουστοτητας, το αντιληπτό φάσμα και τις ανεκτές στάθμες από τα ανθρώπινα αισθητήρια όργανα, δεν υπάρχει λόγος για ύπαρξη ανθυποβαθύφωνου αν δε ξεπερνά τα 130. Κανένας λόγος.

Δε θέλω να χρησιμοποιηθούν μεγάφωνα μεγάλου xmax και κατ'επεκτασιν μεγάλης κατανάλωσης ισχύος και σημαντικής δυναμικής συμπίεσης και κατ'επεκτασιν παραμόρφωσης.

Χρειάζεται ευαίσθητα μεγάφωνα μικρού xmax μεγάλης επιφάνειας μικρής αντίστασης κίνησης. Ταχύτητα, ευαισθησία, επιφάνεια.

Είναι πρόβλημα για δυνατούς λύτες...
Για ανεμιστηρια σε κοβω!Θα κρυωνουν και τα μηχανηματα καλυτερα!Μη σου πω θα παρεις επιτελους και καμμια κουβερτα!!!!!:lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν βλέπω κανένα απολύτως νόημα στο να υπάρχει ανθυποβαθύφωνο αν δε φτάνει πάνω από τις στάθμες των βαθύφωνων.

Σύμφωνα με τα γραφήματα ακουστοτητας, το αντιληπτό φάσμα και τις ανεκτές στάθμες από τα ανθρώπινα αισθητήρια όργανα, δεν υπάρχει λόγος για ύπαρξη ανθυποβαθύφωνου αν δε ξεπερνά τα 130. Κανένας λόγος.

View attachment 144788


View attachment 144789

Δε θέλω να χρησιμοποιηθούν μεγάφωνα μεγάλου xmax και κατ'επεκτασιν μεγάλης κατανάλωσης ισχύος και σημαντικής δυναμικής συμπίεσης, σημαντικών θερμικών απωλειών και κατ'επεκτασιν παραμόρφωσης.

Χρειάζεται ευαίσθητα μεγάφωνα μικρού xmax μεγάλης επιφάνειας μικρής αντίστασης κίνησης. Ταχύτητα, ευαισθησία, επιφάνεια.

Η χρήση κόρνας, απορρίπτεται λόγω διαστάσεων, ειδάλλως είναι μάλλον η ιδανική επιλογή.

Αλλά τα ίδια μεγάφωνα, σε άλλο χώρο με φόρτιση κόρνας, μια χαρά θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αρκεί να υπάρχει εξωτερικός χώρος μήκους τουλάχιστον 8 μέτρων, ώστε το άνοιγμα της χοάνης να βρίσκεται μόνο αυτό μέσα στο χώρο ακρόασης.

Είναι πρόβλημα για δυνατούς λύτες το να αναπαράγεις τα 100 Φον σε όλο το φάσμα και να καλύψεις όλο το hearing domain...
Κοίτα στο data bass τι έχουν κατασκευάσει μετρημένα...
Για 21 pa ιντσών σε κοβω τσεκ με μεγάφωνα της b&c... Τέτοια χρησιμοποιεί στα μεγάλα της η psaudio..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ποια ποιότητα life style; Καραγκιόζ μπερντέ είναι το σαλόνι του.
Σωστά.

Όπως και τα σαλόνια σας που δεν έχουν διαχυτες.

Ότι θέλει σας κάνει η σύζυγος με τη δύναμη της παντόφλας.

Μεϊ δε φορς μπι γουιθ γιού.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Το δικό σου σαλόνι έχει διαχυτές;
Δεν έχω καρδιά μου ηχοσύστημα στο σαλόνι μου, ηχομπαρα θα βάλω, της προκοπής, πολυκάναλη, με ασύρματα σαμπ. 8-)

Που θα πάει κόντρα χαλαρά τα περισσότερα δικά σας σούπερ ντουπερ παρατρίχαμονοκάναλα συστηματάκια. :tongue:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Βαλε τα μάγκνεπαν μπροστά απο τη τζαμαρία με θέα, να ανάβουμε και το τζάκι να γουστάρουμε με κανα καμπανάκι και την Ξινή
Post automatically merged:

Και με διψήφιο RT60
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top