Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Προφανώς τα έχει φέρει φασικα το dsp και προφανώς έχει χάσει κάποια ms.
Για να διορθωθεί αυτό ειδικά στο ένα σαμπ που είναι και το πιο εύκολο υπάρχουν δύο τρόποι με το rew.
Ο πρώτος είναι να χρησιμοποιηθεί timing reference το κεντρικό σου ηχείο και να δεις πόσο απέχει από το σαμπ στο σχετικό πλαίσιο. Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα στα αποτελέσματα και κοιτάω στο impulse που είναι η πρώτη κορυφή για να επαληθευσω.
Ένα τρικ εδώ είναι να βάλεις πριν αρχίσεις την μέτρηση το σαμπ να έχει ίδια απόσταση στον avr με το κεντρικό. Αν πχ το κεντρικό είναι στα 3μετρα βάζεις τόσο και το σαμπ.
Στην συνέχεια πας στη απόσταση του σαμπ και προσθέτεις απόσταση μέχρι να φτάσει κοντά στο 0 το σχετικό πλαίσιο της μέτρησης. Κάθε 30cm είναι 1ms περίπου.
Το άλλο που είναι ακόμα πιο απλό είναι να πας στην απόσταση και να προσθέτεις περίπου 60 cm απόσταση και να μετράς με το rew μέχρι να πετύχεις την ιδανική απόκριση. Μόλις καταλάβεις πως αλλάζει η φάση τα αποτελέσματα είναι εύκολο να το βρεις και έτσι αλλά με πιο μικρή ακρίβεια.
Για να προλάβω τους πιο ψαγμενους υπάρχει κι άλλος τρόπος αλλά δεν έχει κανένα νόημα να αναφερθεί.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
ΥΓ. Ακυρο. Είναι το διπλάσιο από τους 57 που έχεις ιδιοσυντονισμο.
Δε παλεύεται αυτό έτσι..
Χωρίς δεύτερο sub να μη το παλέψω καθόλου ? Στα 100 έχω το crossover ίσως παίρνει δουλειά εκεί .
Στο πεδίο του χρόνου τι γίνεται;
RT60.jpg

Bάζω και ένα spectro μέχρι τα 20κ
SPECTRO 20-20K.jpg

Προφανώς τα έχει φέρει φασικα το dsp και προφανώς έχει χάσει κάποια ms.
Για να διορθωθεί αυτό ειδικά στο ένα σαμπ που είναι και το πιο εύκολο υπάρχουν δύο τρόποι με το rew.
Ο πρώτος είναι να χρησιμοποιηθεί timing reference το κεντρικό σου ηχείο και να δεις πόσο απέχει από το σαμπ στο σχετικό πλαίσιο. Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα στα αποτελέσματα και κοιτάω στο impulse που είναι η πρώτη κορυφή για να επαληθευσω.
Ένα τρικ εδώ είναι να βάλεις πριν αρχίσεις την μέτρηση το σαμπ να έχει ίδια απόσταση στον avr με το κεντρικό. Αν πχ το κεντρικό είναι στα 3μετρα βάζεις τόσο και το σαμπ.
Στην συνέχεια πας στη απόσταση του σαμπ και προσθέτεις απόσταση μέχρι να φτάσει κοντά στο 0 το σχετικό πλαίσιο της μέτρησης. Κάθε 30cm είναι 1ms περίπου.
Το άλλο που είναι ακόμα πιο απλό είναι να πας στην απόσταση και να προσθέτεις περίπου 60 cm απόσταση και να μετράς με το rew μέχρι να πετύχεις την ιδανική απόκριση. Μόλις καταλάβεις πως αλλάζει η φάση τα αποτελέσματα είναι εύκολο να το βρεις και έτσι αλλά με πιο μικρή ακρίβεια.
Για να προλάβω τους πιο ψαγμενους υπάρχει κι άλλος τρόπος αλλά δεν έχει κανένα νόημα να αναφερθεί.
Το Σάββατο θα το προσπαθήσω . Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι το τι μπορώ να παλέψω να βελτιώσω και με τι να μην ασχοληθώ καθόλου .
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στα φροντ, αμέσως πάνω από τα 80, κάνει μεγάλη βουτιά, και στους 100 120 κύκλους ειναι στα τάρταρα.
Αυτή δεν φαίνεται στο κεντρικό στους 80 100, αλλά επίσης φαίνεται στους 120.
Μήπως είναι ανεστραμμενα; κάτι παίζει εκεί.

ΥΓ. Ακυρο. Είναι το διπλάσιο από τους 57 που έχεις ιδιοσυντονισμο.
Δε παλεύεται αυτό έτσι..
Φτιάχνεται η για να το πω πιο σωστά σε αυτή την συχνότητα εκμεταλλευόμενος την φασική διαφορά σαμπ και main στο σημείο του κρος μπορείς να το φέρεις φλατ αν δεν χαλάει κάποιο άλλο σημείο... με το ανάλογο κόστος βέβαια που από το σπεκτρο που βλέπω δεν έχει και μεγάλη σημασία. ;)
Ωστόσο αυτά είναι ασχολία για βλαμμένους σαν εμένα, το λογικό είναι να στα κάνει το πρόγραμμα ισοστάθμισης.
Χωρίς δεύτερο sub να μη το παλέψω καθόλου ? Στα 100 έχω το crossover ίσως παίρνει δουλειά εκεί .

View attachment 236478
Bάζω και ένα spectro μέχρι τα 20κ
View attachment 236479

Το Σάββατο θα το προσπαθήσω . Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι το τι μπορώ να παλέψω να βελτιώσω και με τι να μην ασχοληθώ καθόλου .
Δοκίμασε την δεύτερη μεθοδολογία που λέω και δες αν βγάζεις άκρη.
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
εκμεταλλευόμενος την φασική διαφορά σαμπ και main στο σημείο του κρος μπορείς να το φέρεις φλατ
Αυτό δεν έχω καταλάβει έκανα προσπάθειες στο σημείο του κρος να τα φέρω σε ίδια φάση πιστευω το έκανα . Διαφοροποιώντας τη φάση ίσως κερδίσω πιο φλατ απόκριση αλλά τι θα χάσω αφού πλέον τα ηχεία δεν θα είναι συμφασικα με το sub ;
Επισης η χρήση είναι 70% ταινίες 30% μουσική . Δίνω περισσότερη σημασία να φτιάξω την απόκριση με βάση το κεντρικό ηχείο;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τίποτα δεν θα χάσεις μην αγχώνεσαι δεν εννοούσα αυτό, είναι περισσότερο θεωρητικό το θέμα. Βάλε την μέτρηση που το έχεις φέρει φασικα να δούμε αν διορθώθηκε καθόλου.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε βάλε μια μέτρηση 60 cm λιγότερο από όσο έχεις το σαμπ τώρα, μια στην απόσταση που είναι τώρα και μια 60 cm μπροστά όλες στο ίδιο διάγραμμα να φαίνονται οι διαφορές.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Ο πρώτος είναι να χρησιμοποιηθεί timing reference το κεντρικό σου ηχείο και να δεις πόσο απέχει από το σαμπ στο σχετικό πλαίσιο. Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα στα αποτελέσματα και κοιτάω στο impulse που είναι η πρώτη κορυφή για να επαληθευσω.
Kαλημέρα , προσπάθησα να ρυθμίσω την απόσταση με βάση το κεντρικό ηχείο με τη πρώτη μέθοδο που μου ανέφερες πιο πάνω ( μου φάνηκε πιο κατανοητή απο τη δεύτερη , θέλω να ψάξω πως λειτουργεί το γράφημα στο impulse) .
Συμφωνώ ότι τo timing reference του rew δεν μπορείς να το εμπιστευτείς . Για ίδιες αποστάσεις σε επαναλαμβανόμενες μετρήσεις έβγαζε τη μια 0,0012ms και νόμιζα πως το έφτιαξα και μετά από 1 λεπτό για επαλήθευση όλα ίδια έβγαζε 0.600 ms .
Δε ξέρω κατά πόσο αυτά τα αποτελέσματα είναι αποδεκτά. Επίσης παρατήρησα ότι όταν άλλαζα συχνότητα έναρξης της μέτρησης άλλαζε κατά πολύ και ο χρόνος , τα παραπάνω αποτελέσματα τα πήρα όταν η μέτρηση ξεκινούσε απο τα 20hz , όταν ξεκινούσα π.χ απ τα 40hz ο χρόνος μπορεί να πήγαινε και 2ms .
Έχει λογική να κάνω μέτρηση που ξεκινάει ακριβώς στη συχνότητα του cross ;
Σε γενικές γραμμές κατάλαβα ότι μόνος μου μπορώ να κάνω ελάχιστα πράγματα με το mini dsp, καλά το κοψίματα αλλά μετά το ypao μου ζητάει να αυξήσω ένταση στο sub κατά πολύ με αποτέλεσμα στις άλλες θέσεις και στα διαμερίσματα των γειτόνων να γίνεται ο κακός χαμός .
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Λοιπόν ψάχνομαι να πάρω τον Nad T758 με το Dirac , οπότε είπα να κατεβάσω το πολυκάναλο trial στο htpc να δω τι κάνει στο χώρο μου .
Ακολουθούν ενδεικτικές μετρήσεις από το Δεξί κυρίως ηχείο.
Το Dirac έτρεξε πάνω σε κάποιες μικρο ρυθμίσεις που είχα κάνει μόνος μου με το Umik στο εξαιρετικά περιορισμένο εργαλείο GEQ του Υamaha ( μικρά κοψίματα ) και πάνω στο mini dsp όπου έχω ισοσταθμίσει όσο μπορούσα το sub .
To έκανα έτσι για να δω με το on, off τις διαφορές του από τις δικές μου προσπάθειες.

GEQ spl.jpg


Dirac spl.jpg
geq.dirac.jpg
Impulse GEQ.jpg
impulse dirac.jpg

SPECTRO GEQ.jpg
Spectro Dirac.jpg
waterfall geq.jpg
Waterfull Dirac.jpg
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Στο μάτι φαίνεται βελτίωση το ίδιο και στο άκουσμα στη μουσική .
Ακούω πλέον ξεκούραστα χωρίς παραφωνίες για πολλές ώρες χωρίς να κουράζομαι μετά τη πρώτη ώρα .
Με το target curve που έδωσα ο ήχος μου ακούγεται γεμάτος και με λεπτομέρειες που δεν άκουγα παλιά .
Όπως είπα έτρεξα το Dirac πάνω στις δικές μου ρυθμίσεις με τα ηχεία ως small , μέτραγε δλδ το sub μαζί με κάθε ένα ηχείο .
Στο πολυκάναλο με προβλημάτισε το LFE όπου μου το κόβει 12db , ενώ το είχα ισοσταθμίσει σωστά πριν τρέξω το πρόγραμμα . Μέτραγε στο rew Ίσα με τα υπόλοιπα ηχεία σαν sub και +10db σε μέτρηση ως lfe κανάλι.
Τώρα το Dirac από ότι κατάλαβα το πετσόκοψε και δε καταλαβαίνω γιατί .
Τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω
Left gain : -0.3 dB
Left delay : 4.3 ms

Right gain : 0.0 dB
Right delay : 4.2 ms

Centre gain : -0.5 dB
Centre delay : 4.1 ms

LFE gain : -11.9 dB
LFE delay : 0.0 ms

Left Surround gain : -0.6 dB
Left Surround delay : 4.6 ms

Right Surround gain : -0.3 dB
Right Surround delay : 4.6 ms

Έτρεξα κάποια Demo και ταινίες μέσω MPC-HC και Netflix όπου έπαιζαν αυτόματα ως PCM όταν ήταν ανοιχτό το plug in του Dirac .
Πολύ χαμηλά σε ένταση , άψυχα, χωρίς δυναμικές και με μπάσο ανύπαρκτο (κάτι που δεν συμβαίνει στη μουσική )
Το lfe απ ότι βλέπω απ τις μπάρες του plug in δεν παίζει 10db πάνω απ τα υπόλοιπα κανάλια . Όταν ξετικάρω την επιλογή για τα gains του Dirac επανέρχεται το lfe κανονικότατα .

Δυστυχώς δεν μπορώ να μετρήσω στο REW τι γίνεται με τα άλλα κανάλια γιατί ξαφνικά οι Αsio 4 all drivers όταν επιλέγονται κρασάρουν το REW και κλείνει αυτόματα το πρόγραμμα .

Πέρα από το lfe για να φέρω την ένταση στα συνηθισμένα μου επίπεδα χωρίς dirac στις ταινίες (-20db) πρέπει να ανεβάσω τον ενισχυτή σε επίπεδα που δεν έχω φτάσει ποτέ , πιθανώς (-8db) . Δε πρόκειται να το κάνω φοβάμαι μη πάρω τα τουίτερ στο χέρι , το μηχάνημα που έχω τώρα είναι αδύναμο.

Φαντάζομαι παίζει ρόλο και το ότι πάω να τα τρέξω στο pc ως pcm , με η χωρίς dirac το pcm έπαιζε πάντα πολύ χαμηλότερα σε ένταση απ ότι το bitstream στον avr .Ελπίζω με τον Nad θα έρθουν στα ίσα τους και οι ταινίες . Μου είχε πει ο Λάιος πριν κανα μήνα ότι θα μου τον φέρει μέσα Αυγούστου , περιμένω τηλέφωνο .
 
Last edited:


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Μήπως να έπαιρνες το μεγαλύτερο μοντέλο;
Καλό θα ήταν αλλά ο 778 έχει 3150€ και ο 758 1400. Είναι μεγάλη η διαφορά .
Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως βγάλουν ανανεωμένο μοντέλο για τον 758V3i μιας και είναι χρόνια στην αγορά .
Βασικά ας έρθουν κομμάτια πρώτα στην Ελλάδα και βλέπουμε .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Στο μάτι φαίνεται βελτίωση το ίδιο και στο άκουσμα στη μουσική .
Ακούω πλέον ξεκούραστα χωρίς παραφωνίες για πολλές ώρες χωρίς να κουράζομαι μετά τη πρώτη ώρα .
Ακριβώς έτσι δουλεύει το οντιο.

Όταν υπάρχει μετρήσιμη διαφορά, δεν ακούς placebo effect, ακούς εμφανή βελτίωση.

Η βελτίωση δεν μπορεί και δεν πρέπει να εστιάζεται σε όσα ακούς καλύτερα, αλλά όπως σωστά λες, σε όσα σε ενοχλούν λιγότερο.

Η μόνη πραγματική και ουσιαστική βελτίωση δηλαδή, είναι η μείωση των μειονεκτηματων. 😎
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μήπως να έπαιρνες το μεγαλύτερο μοντέλο;
Συμφωνώ και εγώ αν σε περνει οικονομικά ο 778 υπερτερεί σε πολλά πράγματα. Έχει καλύτερα dac, ξεχωριστό τροφοδοτικό για τους τελικούς, πράγμα που ανεβάζει πολύ σημαντικά το sinad του. Οι τελικοί του αν και το φτηνότερο μοντέλο της hypex είναι πολύ καλοί για ολοκληρωμένο ενισχυτή. Βέβαια έχει και τα διπλά λεφτά. Αν το ταβάνι είναι τα 1500 ο 758 και ο denon 3700 είναι οι καλύτερες επιλογές ανάλογα με την περίσταση: Σε κάποιες περιπτώσεις η μία έξοδος hdmi του 758 μπορεί να είναι πρόβλημα (διαφορετική ανάλυση προβολέας και τηλεόρασης) όπως και το πολύ χαμηλό sinad σε περίπτωση που τον θες για προενισχυτη σε τελικούς που χρειάζεται μεγάλη τάση για να οδηγηθούν επαρκώς.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Συμφωνώ και εγώ αν σε περνει οικονομικά ο 778 υπερτερεί σε πολλά πράγματα. Έχει καλύτερα dac, ξεχωριστό τροφοδοτικό για τους τελικούς, πράγμα που ανεβάζει πολύ σημαντικά το sinad του. Οι τελικοί του αν και το φτηνότερο μοντέλο της hypex είναι πολύ καλοί για ολοκληρωμένο ενισχυτή. Βέβαια έχει και τα διπλά λεφτά. Αν το ταβάνι είναι τα 1500 ο 758 και ο denon 3700 είναι οι καλύτερες επιλογές ανάλογα με την περίσταση: Σε κάποιες περιπτώσεις η μία έξοδος hdmi του 758 μπορεί να είναι πρόβλημα (διαφορετική ανάλυση προβολέας και τηλεόρασης) όπως και το πολύ χαμηλό sinad σε περίπτωση που τον θες για προενισχυτη σε τελικούς που χρειάζεται μεγάλη τάση για να οδηγηθούν επαρκώς.
Καλημέρα , δεν με παίρνει οικονομικά ο 778 .
Ήμουν ανάμεσα στον 758 και στον 3700 αλλά αποφάσισα να πάω στον Nad λόγω Dirac .
Ξέρω από τώρα ότι θα ταλαιπωρηθώ με bugs κτλ αλλά ελπίζω να με αποζημιώσει με τον ήχο του .

Με προβλημάτισε αυτό που είπες για το hdmi δεν το είχα υπολογίσει .
Τώρα βλέπω μόνο σε 1080p προβολέα , αργότερα όμως σκέφτομαι να βάλω στον τοίχο μια 4K Sony Bravia που έχω σε άλλο δωμάτιο και να κατεβαίνει μπροστά της πανί για τον προβολέα . Εκεί τι κάνω ; Βάζω βγάζω καλώδια ή μπορώ να παίξω με κάποιο switcher ;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μπορείς να δοκιμάσεις με ένα switcher αλλά δεν έχω εμπειρία για να σου πω πως θα παίζει. Το καλύτερο μάλλον είναι να πάρεις ένα bdp με δύο εξόδους hdmi. Η δεύτερη είναι για ήχο. Αυτή την δεύτερη την βάζεις στον ενισχυτή και τον έχεις μόνο για ήχο και την έξοδο εικόνας στον προβολέα αφού κυρίως ο προβολέας είναι για προβολή ταινιών. Την έξοδο του ενισχυτή την βάζεις πάνω στην τηλεόραση και είσαι κομπλέ. Δεν λύνει όλα τα σενάρια αυτό αλλά το να βάζεις και να βγάζεις καλώδια δεν το συνιστώ πάντως.
Επίσης εγώ μέχρι στιγμής όχι απλά δεν έχω βρει bugs αλλά το blueos είναι ότι καλύτερο έχω δουλέψει μέχρι στιγμής.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Το καλύτερο μάλλον είναι να πάρεις ένα bdp με δύο εξόδους hdmi.
Από htpc παίζω τα πάντα στον προβολέα , ταινίες , Netflix , ote tv .
από τη tv ίσως ζητήσω ήχο από τα ηχεία μόνο σε κανα παιχνιδάκι του ps5 μια στο τόσο γιατί κυρίως παίζω με ακουστικά .
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το θέμα είναι ότι έκατσα και είδα τις προηγούμενες σελίδες να θυμηθώ τι ηχεία και χώρο έχεις. Δυστυχώς με τα ηχεία που έχεις το dirac μοιάζει μονόδρομος. Αν είχες ένα ηχείο με καλό σπινοραμα σε καλό χώρο θα σου έλεγα ότι ίσως ο 3700 να έκανε δουλειά αλλά με τα ηχεία σου μάλλον τον ξεχνάς.
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
ο 758 εχει αρκετα bugs... σε εμενα το blueos αποσυνδεεται συνεχως , πρεπει να συνδεσω πρωτα το youtube με τον ενισχυτη και μετα θα συνδεθει το blueos

επισης προσοχη στα καλωδια hmdi, ειναι ευαισθητουλης θελει 1.4 για να συνδεθει ακομα και αν οι συσκευες δεν ειναι τετοιες που να το υποστηριζουν
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top