Νέο setup για σαλόνι.


TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Ας πούμε 85 db peak στην καρέκλα δε φταν; Για την πληροφορία λεμ, όχι για γούστα.
Ε, όχι, 85db peak δεν φτάνουν.

Πάντως το 310 λέει short term SPL with subwoofer 107 dB(C) SPL (with subwoofer). Πόσο θα πέσει ως τα 3, άλλα 4dB; Καλά είναι για σπίτι. Είναι καλύτερα τα μεγαλύτερα, αλλά και τα 310 καλός συμβιβασμός είναι για 2 χιλιάρικα λιγότερο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μα για οπτική ευχαρίστηση μιλάμε.
Για αυτό το περί ορέξεως
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο να είχε στόχο την οπτική ευχαρίστηση. Ούτε μια. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι ο ήχος. Φωνάζει από χιλιόμετρα. Όχι μόνο από τα ηχεία αλλά από το σύνολο.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Χαιρετώ όλους.Θα ήθελα τα φώτα,όσων γνωρίζουν και μπορούν να βοηθήσουν,να λυθούν κάποιες αποροίες.
Ας ξεκινήσω απο τις διαστάσεις του χώρου (σαλόνι).... 8χ5m και στη μέση περίπου της μεγάλης διάστασης είναι στημένο το σύστημα και η tv. Απόσταση μεταξύ ηχείων είναι 3m όπως και η θέση ακρόασης απο το κάθε ηχείο...
Η ερώτηση είναι,στο χώρο αυτό είναι εφικτό-σωστό να τοποθετηθεί ένα set 2.1 Neumann KH 310 ή Genelec 8050 B ,ή λόγω nearfield monitor δεν θα έχουμε το αποτέλεσμα που πρέπει-θέλουμε?
Με την χρήση του αντίστοιχου sub,μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δορυφόρους με μικρότερο woofer ,για οικονομικότερη αγορα ή μπαααα ????:)
Ακουσα τα Neumann KH 310 & NEUMANN KH-120-A,και μου άρεσαν πολύ.
Αυτά..:idk:
Ξεκινα ηρακλη να παιρνεις Neumann και σε κανω δωρο ...την κονσολα :p
1665074388220.png


 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Η ερώτηση είναι,στο χώρο αυτό είναι εφικτό-σωστό να τοποθετηθεί ένα set 2.1 Neumann KH 310 ή Genelec 8050 B ,ή λόγω nearfield monitor δεν θα έχουμε το αποτέλεσμα που πρέπει-θέλουμε?
Με την χρήση του αντίστοιχου sub,μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δορυφόρους με μικρότερο woofer ,για οικονομικότερη αγορα ή μπαααα ????:)
Ακουσα τα Neumann KH 310 & NEUMANN KH-120-A,και μου άρεσαν πολύ.
Αυτά..:idk:
Στο θέμα..

Στο αρχικό ερώτημα, θα μπορούσαν τα 310 κατα την γνώμη μου να παίξουν πολυ ωραία στα 3 μέτρα.
Με δυο σαμπ (ένα για το καθένα) της ίδιας εταιρίας, και κροσαρισμένα ψηλότερα απο τα 80Hz.

Αυτή η απάντηση νομίζω σε γενικές γραμμές σε καλύπτει.. (εμένα ναι)
Πάντα υπάρχει περιθώριο για καλύτερα-μεγαλύτερα-περισσότερα, κλπ..

Αφού τα άκουσες κιόλας.. 😎
Go.. ;)

(Κόψε και μερικούς πόντους απόσταση ακρόασης, μπορείς.. :rolleyes:)
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Στο θεμα μας τωρα, ο παραπανω κυριος εχει τοποθετημενα τα KH 310 στα 2,5 μετρα. Εγω θα προτεινα τον φιλο μας για την αποσταση των 3,00μ να παρει 2 KH310 και οπωσδηποτε ενα σαμπ οπως το παρακατω 10'' της Neumann , οχι οτι διαφωνω με την προταση του Κογια να παρει 12''.
Το θεμα με το ομοσταυλο σαμπ της Neumann ειναι οτι θα ...κουμπωσει λογικα καλυτερα με τους δορυφορους.
1665077931727.png


1665077968649.png


 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ποσο λαθος θα ηταν να συνδυαζοταν ενα ζευγαρι ΚΗ310 (η ΚΗ 120 η ΚΗ150) με ενα ζευγαρι Kali WS12 σε ρολο Mid-Bass τα οποια να παιζουν μονο την τριτη οκταβα (για την ακριβεια απο τα 70-80 μεχρι τα 140Ηz μια που μεχρι εκει εχει επιλογες το κροσοβερ) και απο εκει και κατω να παιζουν 2 sub καλυτερης ποιοτητας αλλα οχι απαραιτητα studio subs που ομως να διαθετουν XLR εισοδους-εξοδους (πχ Monoprice Monolith 15")?
Το μεγαλυτερο προβλημα που διαπιστωσα, ειναι οι περιορισμενες επιλογες σε ρυθμισεις κροσοβερ στα "καλα" στουντιακα Subwoofer με αποτελεσμα να μην ειναι ευκολο να βρεις ενα sub που να μπορεις να το χρησημοποιησεις σαν midbass για την τριτη οκταβα (η εστω μεχρι τα 120Hz κοβοντας φυσικα ταυτοχρονα τους δορυφορους στην ιδια συχνοτητα και οχι σε μια φιξ συχνοτητα οπως εχουν τα περισσοτερα) και το μονο που βρηκα να ξεπερνα αυτο το εμποδιο ειναι το ταπεινο Kali.
 
Last edited:

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ όλους σας,για τη συμμετοχή. Λόγω δουλειάς μου είναι αρκετά δύσκολο να συμμετέχω, απλά ρίχνω που και που καμιά ματιά... Από αύριο όμως θα έχω πολύ χρόνο,όλο το τριήμερο...:)
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν ρωτάς πρώτα πόσο έχουνε?? Να μάς πεις και μας.
Περισσότερα από όλα του τα ηχεία μαζί με τα Subs. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις πλέον τιμή online για αυτά. Περίπου 45.000€ το ζευγάρι. 130db στα 29hz.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
... το ξέρω το ποίημα.
Καλημέρα Dr.Είμαι σίγουρος πως το ποίημα το ξέρεις καλά.
Όμως ο χώρος είναι αυτός και στο οικονομικό δεν μπορώ-θέλω να ξεπεράσω το όριο των 2000€ για κάθε δορυφορίδιο.. Να πω πως ήδη είναι πολλά και θα προτιμούσα να κινηθώ σε κάτι πιο οικονομικό γιατί θα πρέπει να υπολογίσουμε και την αγορά τουλάχιστον ενός sub (καλά ντε μη βαράτε....για αρχή:dance:) και ενός αξιοπρεπούς dac προενισχυτή.Η πηγή θα είναι pc για την ώρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
καλά ντε μη βαράτε....για αρχή
Βαράμε. Άσε τα «για αρχή», δεν περνάνε εδώ
ενός αξιοπρεπούς dac προενισχυτή
Κατι που να μπορει να διαχειριστεί σαμπς, με delays κτλ, και με room correction. Και Roon ready.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλημέρα Dr.Είμαι σίγουρος πως το ποίημα το ξέρεις καλά.
Όμως ο χώρος είναι αυτός και στο οικονομικό δεν μπορώ-θέλω να ξεπεράσω το όριο των 2000€ για κάθε δορυφορίδιο.. Να πω πως ήδη είναι πολλά και θα προτιμούσα να κινηθώ σε κάτι πιο οικονομικό γιατί θα πρέπει να υπολογίσουμε και την αγορά τουλάχιστον ενός sub (καλά ντε μη βαράτε....για αρχή:dance:) και ενός αξιοπρεπούς dac προενισχυτή.Η πηγή θα είναι pc για την ώρα.
Καλά άσε τους δορυφόρους που εντάξει ''μαζεύεται'' η κατάσταση (οικονομικά) αν ρίξεις λίγο τις απαιτήσεις ή αν μειώσεις λίγο την απόσταση.
Αυτό που σου είπε ο ακατανόμαστος και έχει δίκιο είναι πως τα sub ιδανικά πρέπει να ''γεμίζουν'' τον χώρο και έχεις μεγάλο χώρο να ''γεμίσεις'''.
Αλλά αυτά τα βλέπεις μελλοντικά αν και όποτε το θέλεις.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Βαράμε. Άσε τα «για αρχή», δεν περνάνε εδώ

Κατι που να μπορει να διαχειριστεί σαμπς, με delays κτλ, και με room correction. Και Roon ready.
Για το NEUMANN KH-750-DSP-D-G τι λέτε?? σε συνδιασμό με NEUMANN KH-150..
 
Last edited:



Μηνύματα
325
Reaction score
254
Αγαπητοί συνφορουμίστες υπάρχουν και φθηνές λύσεις με ενεργά και subs για κάθε χώρο και φυσιολογικά βαλάντια αρκεί να γίνει σωστή ρύθμιση και μέτρηση χώρου. Τώρα αν θέλετε Genelec κτλ θέλει χρήμα αρκετό. Οπότε ας μας πει ο φίλος μας τι budget θέλει να ξοδέψει και να τον βοηθήσουμε.
Μαζί σου...άκουσα το dynaudio lyd 5 και δεν μου άρεσε καθόλο,ενώ το neumann kh 120 είναι φοβερό.
Εγώ να δείς!!!:drinks:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μαζί σου...άκουσα το dynaudio lyd 5 και δεν μου άρεσε καθόλο,ενώ το neumann kh 120 είναι φοβερό.
Ενδιαφέρον αυτό.. (για τους περίεργους :biggrin:, αλλά και για όσους ψάχνονται)
Τι ήταν τόσο εμφανές που σε οδήγησε να σχηματίσεις αυτή την άποψη?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top