Σιγανά και ταπεινά, στήσιμο hc ξανά (DimitrisTop)

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Ποιος σου είπε να το κάνεις αυτό; ...αγαπηηηηη :whistling:

Είναι δοκιμασμένο έτσι, δεν παιζ’ :wink:

Vog αν μπορείς να το βάλεις πιο ψηλά από τα αλλά βάλτο.
ποιο ειναι δοκιμασμενο αγαπη ;
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
με τι ηχεια το εκανες και πως ;
ωχ, γερνάει η αγάπη και ξεχνάει...
Πέρσι καλέ δεν το κουβεντιάζαμε για το κεντρικό όταν έβαλα το auro με τα yamaha και τη μεγάλη οθόνη που κατέβηκε πιο χαμηλά και έτσι το κεντρικό πήγε ακόμα πιο χαμηλά και παρουσίαζε κατευθυντικότητα των φωνών από χαμηλά;
Τότε είπαμε να γίνει η δοκιμή να μπει ένα ηχείο ψηλά (πάνω από την οθόνη) και να μοιραστεί το σήμα με ένα Υ ώστε να δούμε αν θα έρθει πιο ψηλά το ακουστικό κέντρο των φωνών. Ε, αυτό δοκίμασα και δεν παίζει! Τα αυτιά μας είναι δεξιά αριστερά και όχι στο σαγόνι και στο κεφάλι, η στερεοφωνία λειτουργεί δεξιά-αριστερά και όχι πάνω-κάτω. Για να πετύχει αυτό χρειάζεται πολύ σοβαρό dsp για να γίνει χρονική ευθυγράμμιση των δύο ηχείων και να παίζουν σαν ένα όπου και πάλι πιστεύω θα υπάρχει κάποιος περιορισμός στην απόσταση μεταξύ τους, δεν μπορεί να είναι το ίδιο αν είναι στο 0.5 μέτρο απόσταση και στα 3 μέτρα. Ας μπει ο Ζαπ να τα γράψει αναλυτικά γιατί δεν μπορεί να γίνει έτσι απλά η μετατόπιση του ακουστικού κέντρου καθ' ύψος. Αλλως τε αυτός είναι ο λόγος που και στο 13.1 auro με Height Center δεν θα παίζει διαλόγους το HC αλλά κάτι άλλο, τουλάχιστον με αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα, περιμένουμε να το βγάλει στην αγορά το Μάιο και να δούμε τι θα πουν οι πρώτοι χρήστες.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Τότε είπαμε να γίνει η δοκιμή να μπει ένα ηχείο ψηλά (πάνω από την οθόνη) και να μοιραστεί το σήμα με ένα Υ ώστε να δούμε αν θα έρθει πιο ψηλά το ακουστικό κέντρο των φωνών. Ε, αυτό δοκίμασα και δεν παίζει!
με Υ?????????? αλλαξες την ωμικη αντισταση τοποθετωντας 2 ηχεια σε μια εξοδο του ενισχυτη????!! χαχα..δεν περιμενα να το καουσω εδω μεσα αυτο!!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
με Υ?????????? αλλαξες την ωμικη αντισταση τοποθετωντας 2 ηχεια σε μια εξοδο του ενισχυτη????!! χαχα..δεν περιμενα να το καουσω εδω μεσα αυτο!!
χαχα, ενεργά είναι τα ηχεία, το σήμα έστειλα :sneaky:

και παθητικά να ήταν, τι πρόβλημα θα υπήρχε για να κάνει κάποιος μια ακουστική δοκιμή σε μέτριες εντάσεις;
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
χαχα, ενεργά είναι τα ηχεία, το σήμα έστειλα :sneaky:

και παθητικά να ήταν, τι πρόβλημα θα υπήρχε για να κάνει κάποιος μια ακουστική δοκιμή σε μέτριες εντάσεις;
α...σε ενεργα οκ...
σε παθητικά δεν το κανουμε σε οποιαδήποτε ενταση αν θελουμε να εχουμε το κεφαλι μας ήσυχο και τον ενισχυτή μας .... ασε που θα το δει κανενασ αλλος ασχετος και θα το κανει και σε αλλες εντασεις και χαιρέτα μου τον πλατανο μετα...

ξερεις ποσες φορες νομιζα οτι το ειχα σε μετραι ενταση και βρεθηκε αλλου!!!
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Και ομως θεωρω οτι σοβαρα μιλουσε ο Κωστας ...λαθος ειναι ο προχειρος τροπος που υλοποιειται εδω....
Γιατι είναι πρόχειρος ..?
Είναι μέσα στα όρια σε κάθε ηχείο ...
[DOUBLEPOST=1520600414][/DOUBLEPOST]Επίσης
Σε ποιο ύψος να βάλω το vog ?
Σαν μοίρες είμαι πολύ καλά.. δε θα είναι 90 Αλλά κοντά στις 120
Ρα κάτω είναι στο 1.05 και τα επάνω στα 2.05 μέτρα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Προχειρη εννοω τη τοποθετηση του δευτερου κεντρικου,εχει ενδιαφερον η προσεγγιση αυτη υπο προυποθεσεις τα εξηγει η Μελινα πανω εαν θα δεις...δε πετας με ενα y παραλληλα ενα δευτερο κεντρικο και περιμενεις να παιξει ,πρεπει να ευθυγραμιστει χρονικα χωρις ομως να εχει μεγαλες αποκλισεις αποστασης μοιρων απο το αλλο ηχειο για να πετυχει ,ή εαν θες ναεχει τουλαχιστον τις προυποθεσεις για να πετυχει...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δεν ήταν με y ...
Εχω τελικό που έχει είσοδο κ έξοδο.
Οπότε από την πρε του av πήγε συν 1η είσοδο στο ένα κανάλι του τελικού..
Μετά από την έξοδο του 1ου καναλιού πήρα για την είσοδο του δεύτερου ..

Κ σωστά τοποθετημένο επάνω..
Αλλά δυστυχώς μου λερωνε το επάνω επίπεδο του auro3d
[DOUBLEPOST=1520603339][/DOUBLEPOST]...
 

Attachments


Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Σου το λέρωνε γιατί δεν τα ευθυγράμμισες σωστά. Θα πρέπει να συγκλίνουν οι δύο νοητοί άξονες των ηχείων κατευθείαν στο κεφάλι σου ή λίγο πιο πριν. Το έχω κάνει στο παρελθόν με επιτυχία μετά από άπειρους πειραματισμούς. Γίνεται όμως.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν ήταν με y ...
Εχω τελικό που έχει είσοδο κ έξοδο.
Οπότε από την πρε του av πήγε συν 1η είσοδο στο ένα κανάλι του τελικού..
Μετά από την έξοδο του 1ου καναλιού πήρα για την είσοδο του δεύτερου ..

Κ σωστά τοποθετημένο επάνω..
Αλλά δυστυχώς μου λερωνε το επάνω επίπεδο του auro3d
[DOUBLEPOST=1520603339][/DOUBLEPOST]...
Γενικα αναφερομενος ημουν...διαχειριστηκες ενα καναλι και το μοιρασες εσυ σε δυο ηχεια ..
Περαν των αλλων που ειπα δεν εχεις κατανοησει το βασικοτερο ολων τι σημαινει χρονικα ευθυγραμμισμενο...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Σου το λέρωνε γιατί δεν τα ευθυγράμμισες σωστά. Θα πρέπει να συγκλίνουν οι δύο νοητοί άξονες των ηχείων κατευθείαν στο κεφάλι σου ή λίγο πιο πριν. Το έχω κάνει στο παρελθόν με επιτυχία μετά από άπειρους πειραματισμούς. Γίνεται όμως.
Γιάννη έτσι τα είχα αν φαίνεται στη φώτο δε ξέρω..
Επίσης είχα τη δυνατότητα για ξεχωριστά βολιουμ ώστε να παω τις φωνές στο κέντρο της οθόνης ακριβώς...
Αλλά τελικά δε μου έκατσε καλά ..
Ίσως να ήθελε καλύτερες ρυθμίσεις με γεννήτριες κλπ..
[DOUBLEPOST=1520610554][/DOUBLEPOST]
Γενικα αναφερομενος ημουν...διαχειριστηκες ενα καναλι και το μοιρασες εσυ σε δυο ηχεια ..
Περαν των αλλων που ειπα δεν εχεις κατανοησει το βασικοτερο ολων τι σημαινει χρονικα ευθυγραμμισμενο...
Την ξέρω την έννοια από το δικαναλο σαν δικαναλος που είμαι .. Αλλά έχεις δίκιο αυτό δε μπορώ να το κάνω με το μάτι το μέτρο κ το ντεσιμπελομετρο
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Θελει minidsp ....εχεις και ανακλασεις διαφορετικες στο καθε ηχειο >:( ... οποτε περναν οι ρυθμισεις ολες του av απο την ισοσταθμιση και στο αλλο που εκει θες αλλα..>:( εκτος και εαν τα ετρεξες μαζι οποτε ο av τα ειδε ολα...:focus:
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Μπηκε πισω και πανω .. VOG
Λιγότερο από 20 μοίρες..
Εντός ορίου δηλ στα σχεδια του auro.
Δοκιμές αύριο.. απόψε έχει έξοδο για πορτοκαλάδα..
[DOUBLEPOST=1520612728][/DOUBLEPOST]
Θελει minidsp ....εχεις και ανακλασεις διαφορετικες στο καθε ηχειο >:( ... οποτε περναν οι ρυθμισεις ολες του av απο την ισοσταθμιση και στο αλλο που εκει θες αλλα..>:( εκτος και εαν τα ετρεξες μαζι οποτε ο av τα ειδε ολα...:focus:
Ναι τα έβαλα μαζί να τα δει το οντισι
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
βρε συ αφου σου ειχα απαντηση πως πρεπει να γινει...

[DOUBLEPOST=1520242943][/DOUBLEPOST]θέλω να βάλω και δεύτερο sub όμως...
επισης και δευτερο κεντρικο.. μπορω να τα εχω αυτα?
φυσικά υπάρχει τελικός δικαναλος για επέκταση..
ευχαριστω !
αφου εχεις τελικο δικαναλο μπορεις να εχεις ι αλλο ενα κεντρικο και sub και vog

ενα mini dsp θελεις για το κεντρικο και το sub..
επειδη ειναι πισω το κεντρικο κοντα στο μετρο απο τα LR και υψους ηχεια εχεις κιαλλα θεματα..
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
βρε συ αφου σου ειχα απαντηση πως πρεπει να γινει...





επειδη ειναι πισω το κεντρικο κοντα στο μετρο απο τα LR και υψους ηχεια εχεις κιαλλα θεματα..
Ευτυχώς με το ένα κεντρικό δεν έχω θέμα.
Αλλά από ότι βλέπω έτσι κι αλλιώς πίσω πρέπει να είναι το κεντρικό
[DOUBLEPOST=1520643408][/DOUBLEPOST]..
 

Attachments


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αφού λοιπόν έγινε το δωμάτιο κόσκινο, έχουν μπει όλα σε σωστές , τουλάχιστον όσο γίνετε λόγω χώρου, θέσεις..
Αυτά λοιπόν είναι τα ηχεία που ολοκληρώνουν το θόλο κατά auro3d 10.1
Μένει η αναβάθμιση του σαμπ..
Το βάψιμο μαζί με κάποια κουρτίνα κλπ..
Θα πάρω θέση και για μια σκουρόχρωμη μοκέτα κάτω...
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.880
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top