Minimal


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Το καταλάβαμε όλοι πως είσαι.....
Basshead :gotcha:
Τι να πει κι ο τερματογκαζης δηλαδή... :lol:
θελω να επιτυχω ειναι καθαρα προσωπικες προτιμησεις :
στην rnb θελω το χαμηλο +20 db , στην techno θελω το mid bass +10 db .
:fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πάντως και εμένα μου "ακούγεται" πολύ. είχα δοκιμάσει 10db και δεν μου άρεσε καθόλου. Διάφορες κλίσεις σε διαφορετικές περιοχές ναι. Άλλα όταν το σύνολο φεύγει πάνω από 8 δεν μου αρέσει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πάντως και εμένα μου "ακούγεται" πολύ. είχα δοκιμάσει 10db και δεν μου άρεσε καθόλου. Διάφορες κλίσεις σε διαφορετικές περιοχές ναι. Άλλα όταν το σύνολο φεύγει πάνω από 8 δεν μου αρέσει.
Πιθανώς να ευθύνονται οι χρόνοι αντήχησης γι'αυτό. Αν είναι πολύ υψηλοί χαμηλά, δεν παλεύεται εύκολα.

Ωστόσο, χρειάζεται επιμονή για να συνηθίσεις σε 10 ντεσιμπέλ πτώση, όταν μια ζωή ακούς "πριμαριστά"...

Θέλει κάνα εξάμηνο σερί να στρώσει το αυτί.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πιθανώς να ευθύνονται οι χρόνοι αντήχησης γι'αυτό. Αν είναι πολύ υψηλοί χαμηλά, δεν παλεύεται εύκολα.

Ωστόσο, χρειάζεται επιμονή για να συνηθίσεις σε 10 ντεσιμπέλ πτώση, όταν μια ζωή ακούς "πριμαριστά"...

Θέλει κάνα εξάμηνο σερί να στρώσει το αυτί.
Αυτό το πιστεύω. Εγώ στον κυβικό μου χώρο ακρόασης με τα πολλά προβλήματα στις χαμηλές δεν μπορώ να έχω μεγάλη κλίση, εκτός κι αν ακούω σε χαμηλή ένταση. Με μεγάλη κλίση όταν χρειαστεί να ανεβάσω γίνεται του μπουμαρισματος το κάγκελο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό το πιστεύω. Εγώ στον κυβικό μου χώρο ακρόασης με τα πολλά προβλήματα στις χαμηλές δεν μπορώ να έχω μεγάλη κλίση, εκτός κι αν ακούω σε χαμηλή ένταση. Με μεγάλη κλίση όταν χρειαστεί να ανεβάσω γίνεται του μπουμαρισματος το κάγκελο.
Αν διαθέτεις ηχεία ή sub με bass reflex μπορείς να δοκιμάσεις φραγή της διάταξης.

Επόμενο βήμα να τοποθετήσεις τις κυρίως πηγές χαμηλών (sub ή απουσία των πρώτων τα κύρια ηχεία ) κατά μήκος ή κατά πλάτος του δωματίου αλλά με τρόπο ώστε κάθε ηχείο να απέχει εν τέταρτον της διάστασης από το γειτονικό σε αυτό πλευρικό τοίχωμα και τα ηχεία μεταξύ τους εν δεύτερον της διάστασης πάνω στην οποία θα είναι διατεταγμένα.

Τρίτο βήμα να δοκιμάσεις ιδιορρυθμική ισοστάθμιση για προβληματικές συνιστώσες στη ζώνη μέχρι 200 Hz.

Τα παραπάνω δεν θα σου κοστίσουν χρήματα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ευχαριστω.
Σου υπενθυμίζω (διότι ήσουν παρών) πως στην παρουσίαση της Trinnov ο Tom μας είχε απειλήσει πως αν μπει remotely σε συσκευή μας και βρει το target ίσιο, θα μας μπλοκάρει το μηχάνημα για πάντα. :roflmao:

Το ριψοκινδυνεύεις;
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Σου υπενθυμίζω (διότι ήσουν παρών) πως στην παρουσίαση της Trinnov ο Tom μας είχε απειλήσει πως αν μπει remotely σε συσκευή μας και βρει το target ίσιο, θα μας μπλοκάρει το μηχάνημα για πάντα. :roflmao:

Το ριψοκινδυνεύεις;

Τσου!
Εχω βρει λιγο το διαολο μου με δαυτα. Απο βδομαδα περιμενω Μανωλη να τα φτιαξει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτός με τα πολλά σαμπ δεν είναι;
Πιο πολλά και απο τον @TERMATOGAZI
Αλλά τα μισά τα εχει για ακυρώσεις, κάνει κολπάκια.
Εχω βρει λιγο το διαολο μου με δαυτα
Ποιά; Τα σαμπ;

Υπόψιν, τμήμα της καμπύλης (πχ τα σαμπ) επιτρέπεται να ειναι φλατ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Θα πάω στον τερματογκαζι να του δείξω αυτό το ταργκετ κερβ να γελάει:
(φλαταδούρα του κερατά θα μου πει)

IMG_20200421_125630~3.jpg


Που πήγε το μπάσο οεο θα μου πει:

IMG_20200421_133547~2.jpg


Στο +2 είναι το μπάσο, όχι στο +20 που θέλει ο αρχηγός των Μ2, άντε να τον πείσεις τώρα να ακούσει τέτοιο κερβ:

IMG_20200421_125744~2.jpg


Με μόλις 10, άντε 10.5 ντεσιμπέλ πτώση σε όλο το φάσμα.
Θα με διώξει με τις κλωτσιές... :tongue:


ΥΓ. Πιθανώς πάντως να ξανακατεβάσω τη στάθμη στους 20 κύκλους και γενικά στους υπόηχους, διότι δεν αντέχει το σπίτι, έχουν ήδη ξεχαρβαλώσει διάφορα, όσο κι αν "μ'αρεσει" το "κούνημα" θα πρέπει κάπως να προστατέψω τις πόρτες και τα ντουβάργια από γυψοσανίδα, θα πέσουν καμιά ώρα και θα έχω κι άλλα μερεμετια στο κεφάλι μου...

Τελικά διαπιστώνω έμπρακτα πως για υψηλές στάθμες στα κάτω όρια της πρώτης οκταβας και ίσως στους υπόηχους, χρειάζεται πολύ προσεγμένη κατασκευή σε κάθε δομικό στοιχείο στο χώρο, διότι κινδυνεύει με διάλυση...
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Ποιά; Τα σαμπ;

Υπόψιν, τμήμα της καμπύλης (πχ τα σαμπ) επιτρέπεται να ειναι φλατ.
Οχι καλε, τα σαμπ μια χαρα ειναι. Ηρθε προχθες ο Μανωλης απο εδω, μετρησε, βρηκαμε τις σωστες θεσεις . Με τις ρυθμισεις του τρινοβ εχω κολλησει και τα target curves. Δεν ειναι και το πιο ευκολο μηχανακι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα πάω στον τερματογκαζι να του δείξω αυτό το ταργκετ κερβ να γελάει:
(φλαταδούρα του κερατά θα μου πει)

View attachment 166779

Που πήγε το μπάσο οεο θα μου πει:

View attachment 166776

Στο +2 είναι το μπάσο, όχι στο +20 που θέλει ο αρχηγός των Μ2, άντε να τον πείσεις τώρα να ακούσει τέτοιο κερβ:

View attachment 166777

Με μόλις 10, άντε 10.5 ντεσιμπέλ πτώση σε όλο το φάσμα.
Θα με διώξει με τις κλωτσιές... :tongue:


ΥΓ. Πιθανώς πάντως να ξανακατεβάσω τη στάθμη στους 20 κύκλους και γενικά στους υπόηχους, διότι δεν αντέχει το σπίτι, έχουν ήδη ξεχαρβαλώσει διάφορα, όσο κι αν "μ'αρεσει" το "κούνημα" θα πρέπει κάπως να προστατέψω τις πόρτες και τα ντουβάργια από γυψοσανίδα, θα πέσουν καμιά ώρα και θα έχω κι άλλα μερεμετια στο κεφάλι μου...

Τελικά διαπιστώνω έμπρακτα πως για υψηλές στάθμες στα κάτω όρια της πρώτης οκταβας και ίσως στους υπόηχους, χρειάζεται πολύ προσεγμένη κατασκευή σε κάθε δομικό στοιχείο στο χώρο, διότι κινδυνεύει με διάλυση...
Μίλα και για την καμπούρα στην τελευταία οκτάβα,προτού πιάσουν κάποιον...κουμπούρα. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με τις ρυθμισεις του τρινοβ εχω κολλησει και τα target curves. Δεν ειναι και το πιο ευκολο μηχανακι.
:lolsign:

Ειναι μακράν το πιο δύσκολο
Μίλα και για την καμπούρα στην τελευταία οκτάβα,προτού πιάσουν κάποιον...κουμπούρα. ;)
Κοψε κάτι Εαρ, 1-1,5 ντιμπι αρκεί
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μίλα και για την καμπούρα στην τελευταία οκτάβα,προτού πιάσουν κάποιον...κουμπούρα. ;)
Δοκίμασε να το "ακούσεις" "αυτό". 8-)

Προσπάθησα (με επεμβάσεις στο ταργκετ κερβ) να διατηρηθεί (χονδρικά) η αυθεντική απόκριση των ηχείων μου, όπως αυτή φαίνεται από την "προ διόρθωσης" μέτρηση της απόκρισής τους με το μικρόφωνο του τρινοβ:


IMG_20200421_125550.jpg


Στο πάνω γράφημα φαίνεται η "προ διόρθωσης" μετρημένη (από τρινοβ) απόκριση του 310, και στο κάτω γράφημα η "διορθωμένη" (estimated).

Παρόμοια μετρητικά στοιχεία έχει κι ο νηματοθέτης εδώ, με τα ίδια ηχεία, οπότε είναι μάλλον ασφαλές να υποθέσουμε πως έτσι τα κατασκευάζει η Νιούμαν να παίζουν.

Κατά βάση, δε κάνει τίποτα το σπουδαίο εκεί ο τρινοβ, παίζουν τα ηχεία όπως παίζουν "μαμά".

Δοκίμασε πάντως να ακούσεις για λίγο έτσι, ενώ είναι μάλλον αμφίβολο το αν ακούμε τίποτα το σπουδαίο εκεί πάνω...

Θα ήθελα ειλικρινά να δω σχόλιά σου επί της ακρόασης σε αυτήν την καμπούρα. ;)





ΥΓ. Όλως τυχαίως (λέμε τώρα :tongue: ) βλέπω την ίδια καμπούρα στο γνωστό γράφημα:

Screenshot_20180830-181448.png


8-)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κόψε δυο γραμμούλες
Και κοψε και γύρω απο τους 20, το παράχ3σες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Και κοψε και γύρω απο τους 20, το παράχ3σες
IMG_20200421_125630~5.jpg


11 ηχεία μαζί δες...

Δε νομίζω πως χρειάζεται να κάνω κάτι.

Αποκλείεται να διακρίνω διαφορά αν μειωθεί η καμπούρα κατά 2 ντιμπι..

Άσε που λόγω ηλικίας, εκεί πάνω τζάμπα παίζει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δοκίμασε να το "ακούσεις" "αυτό". 8-)

Προσπάθησα (με επεμβάσεις στο ταργκετ κερβ) να διατηρηθεί (χονδρικά) η αυθεντική απόκριση των ηχείων μου, όπως αυτή φαίνεται από την "προ διόρθωσης" μέτρηση της απόκρισής τους με το μικρόφωνο του τρινοβ:


View attachment 166790

Στο πάνω γράφημα φαίνεται η "προ διόρθωσης" μετρημένη (από τρινοβ) απόκριση του 310, και στο κάτω γράφημα η "διορθωμένη" (estimated).

Παρόμοια μετρητικά στοιχεία έχει κι ο νηματοθέτης εδώ, με τα ίδια ηχεία, οπότε είναι μάλλον ασφαλές να υποθέσουμε πως έτσι τα κατασκευάζει η Νιούμαν να παίζουν.

Κατά βάση, δε κάνει τίποτα το σπουδαίο εκεί ο τρινοβ, παίζουν τα ηχεία όπως παίζουν "μαμά".

Δοκίμασε πάντως να ακούσεις για λίγο έτσι, ενώ είναι μάλλον αμφίβολο το αν ακούμε τίποτα το σπουδαίο εκεί πάνω...

Θα ήθελα ειλικρινά να δω σχόλιά σου επί της ακρόασης σε αυτήν την καμπούρα. ;)





ΥΓ. Όλως τυχαίως (λέμε τώρα :tongue: ) βλέπω την ίδια καμπούρα στο γνωστό γράφημα:

View attachment 166794

8-)
Παίζουν όμως πάντα συνιστώσες από ενδοδιαμόρφωση των μη ακουστών....Αυτό αφορά και στην ιδιαίτερη αντίληψη καθενός ακροατή.
Θα δώσω εντυπώσεις γι αυτήν την τροποποίηση ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα...Διότι εδώ δεν ακούμε... παρελκόμενα που θα μας απογείωναν ή θα προσγείωναν αναγκαστικά με συνοπτικές και μη ελεγχόμενες διαδικασίες... :sneaky:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top