Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Δεν έχει αρκετό νερό στο δίκτυο. Κάπου έχει βάνα στο μηχανοστάσιο για αυτή τη δουλειά. Έλεγξε και το δοχείο διαστολής.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Δεν έχει αρκετό νερό στο δίκτυο. Κάπου έχει βάνα στο μηχανοστάσιο για αυτή τη δουλειά. Έλεγξε και το δοχείο διαστολής.
16434848081261958300014326359887.jpg

Αυτή νομίζω είναι η προσαγωγή του ψυχρού. Σου λέει κάτι;
16434849518467104988909817948118.jpg

Επίσης ο κυκλοφορητης του ζεστού "κολλάει" και κάθε αρχή σεζόν το ξεβιδωνα για να το "βοηθήσω"να ποζάρει το ζεστό νερό. Δες πως στην παρακάτω φωτογραφία
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Με πίεση κάτω από 1 bar, είναι φυσικό να μην φτάνει ζεστό νερό επάνω. Δοκίμασε να βιδώσεις ή ξεβιδώσεις λίγο την βάνα πάνω από τον μετρητή για να ανέβει η πίεση του κυκλώματος.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
"μέχρι να σταξει"
Με πίεση κάτω από 1 bar, είναι φυσικό να μην φτάνει ζεστό νερό επάνω. Δοκίμασε να βιδώσεις ή ξεβιδώσεις λίγο την βάνα πάνω από τον μετρητή για να ανέβει η πίεση του κυκλώματος.
Ξεβιδωσα (τέρμα αριστερά περιστροφή) περιμένω αλλά δεν μεταβάλλεται η ένδειξη του μετρητη

Παραπάνω το δοχείο διαστολής, σωστά; Το πλαστικό καπάκι βιδωμενο κανονικά
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Αυτό στη φώτο είναι το δοχείο διαστολής.Δε μπορείς να το δεις μόνος σου αν είναι εντάξει.τη βάνα πρέπει να ανοίξεις από τη παροχή νερου...
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
16434864766658574174898592677781.jpg

RoseΔεν μεταβάλλεται η ένδειξη, αφού έχω ξεβιδωσει πλήρως τον μαύρο διακόπτη,
 


Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Αυτό στη φώτο είναι το δοχείο διαστολής.Δε μπορείς να το δεις μόνος σου αν είναι εντάξει.τη βάνα πρέπει να ανοίξεις από τη παροχή νερου...
Κατανοητό. Ξεβιδωσα τη μαύρα Βάνα πάνω από μετρητη, αλλά η ένδειξη της πίεσης δεν μεταβάλλεται. Οι δύο κόκκινες βάνες πριν τον μετρητή καθώς και η κόκκινη Βάνα στο τυφλό μετά τον μετρητή παραμένουν ανοικτές ως συνήθως.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Βάλε κάποιον σε ένα σώμα να κάνει εξαερωση και άνοιξε μετά εσύ τη βάνα να σου πει αν μεταβάλλεται η πιεση
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Μήπως έχει και κάποια άλλη βανα; πριν από αυτη;
Όχι. Το κύκλωμα δεν έχει προταθεί χρόνια τώρα. Μόνο καθαρισμός του καυστήρα στην αρχή της περσινής σεζόν και πέρυσι είχα θέρμανση κανονικά ως συνήθως. Φέτος έχω το πρόβλημα
Άσε ανοιχτή τη βάνα και δες αν στο σώμα όταν κάνεις εξαερωση έχει πίεση παραπάνω από πριν
Οκ θα αφήσω τέρμα ξεβιδωτη την μαύρη Βάνα και πάω επάνω να κάνω εξαερωση
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, δεν δοκιμάζεις να την βιδώσεις σταδιακά και να δεις τι κάνει; Στο λέω γιατί μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο και είχε κολλήσει.
 


Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Λοιπόν τα πιο "μακρινά"σώματα παραμένουν κρύα, τα κοντινότερα χλιαρά μόνο.
Κι αν είναι τρύπιο το δοχείο διαστολής ή έχει χάσει τον αέρα;
Όταν ξεβιδωσα την μικρή ταπουλα στο δοχείο ούτε νερό ούτε αέρας υπό πίεση ακούστηκε να ρεει.
Η μαύρη Βάνα πάνω από τον μετρητή, πρέπει να ήταν λίγο ανοικτή όταν έβαλα χέρι κατόπιν της οδηγίας του Ρόουζ. Τώρα την έχω αφήσει τέρμα ξεβιδωτη. Αλλά δεν πρεσαρεται το κύκλωμα
Στο δοχείο διαστολής δεν φαίνεται να τρέχει στο πάτωμα νερό από κάποια τρύπα. Μονοτοιχα δεν είναι τα δοχεία διαστολής;;
Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, δεν δοκιμάζεις να την βιδώσεις σταδιακά και να δεις τι κάνει; Στο λέω γιατί μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο και είχε κολλήσει.
Η Βάνα του μετρητη λογικά πρέπει να παραμένει ανοικτή, σωστά;
 
Last edited:

Μηνύματα
153
Reaction score
316
View attachment 238622
RoseΔεν μεταβάλλεται η ένδειξη, αφού έχω ξεβιδωσει πλήρως τον μαύρο διακόπτη,
Ο ρυθμιστής πίεσης πρέπει να βιδωθεί και να σου δείξει 1.7 πίεση.
Επειδή συνήθως κολλάει, χτύπησε το με ένα σφυρί μήπως και ξεκολλήσει, αλλιώς πρέπει να αντικαταστήσεις τον ρυθμιστής.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Ο ρυθμιστής πίεσης πρέπει να βιδωθεί και να σου δείξει 1.7 πίεση.
Επειδή συνήθως κολλάει, χτύπησε το με ένα σφυρί μήπως και ξεκολλήσει, αλλιώς πρέπει να αντικαταστήσεις τον ρυθμιστής.
Ελπίζω να βοήθησα.
Το βιδωσα και παραμένει στο 1. Άρπαξε και "μερικές" :Dαλλα τιποτα παρενει στο 1...
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Στο δοχείο διαστολής δεν φαίνεται να τρέχει στο πάτωμα νερό από κάποια τρύπα.
Τα δοχεία διαστολής έχουν μέσα ένα μπαλόνι με αέρα υπό πίεση. Αν έχει φύγει ο αέρας δεν έχουν χώρο για να διαστέλλεται το νερό. Αυτό εννοούσα μην έχει τρυπισει. Ή μπορεί να θέλει τρομπαρισμα αέρα, νομίζω στα 2 bar δουλεύουν.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Η μικρή μαύρη ταπουλα στο δοχείο διαστολής όταν βγει θα σου αποκαλύψει μια βαλβίδα σαν αυτές του ποδηλάτου, του αυτοκινήτου κλπ. Εκεί αν έχεις κοφλερ δώσε μέχρι τα 2bar αν δεν έχει... Αλλιώς τρόμπα ποδηλάτου.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Αν βγάλει νερό είσαι για δοχείο, σημαίνει ότι τρύπησε η σαμπρέλα που έχει μέσα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top