Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
μη λέτε για φορμάτ και drivers,
αυτά έχουν εξαλειφθεί εδώ και πολλά χρόνια

τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια φορμάτ έχω κάνει μόνο δύο φορές που άλλαξα υπολογιστή και μία που χαλάσανε ταυτόχρονα οι δύο καινούριοι Seagate (με εκείνο το firmware bug που κόλλαγε τις κεφαλές)

driver δε θυμάμαι πότε πέρασα χειροκίνητα, μάλλον ακόμη παλαιότερα
 

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Driver περνάω πάντως, κυρίως στην κάρτα γραφικών όποτε το θυμηθώ, μιας και συνήθως είναι αρκετά πιο πίσω η ενσωμάτωση των νέων στα update της Microsoft (και δεν ξέρω τι περνάει ακριβώς από αυτά).
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Driver περνάω πάντως, κυρίως στην κάρτα γραφικών όποτε το θυμηθώ, μιας και συνήθως είναι αρκετά πιο πίσω η ενσωμάτωση των νέων στα update της Microsoft (και δεν ξέρω τι περνάει ακριβώς από αυτά).
ούτε αυτό δεν κάνω,
επειδή χρησιμοποιώ πρόγραμμα που κάνει 3D ανασυνθέσεις και volume rendering,
κάποια στιγμή πήρα μία καλύτερη nVidia,
άνοιξα το κουτί την κούμπωσα σύνδεσα και τα καλώδια από τις οθόνες και τέλος
τα υπόλοιπα τα κάνανε τα windows μόνα τους

στο SUSE Tumpleweed που έχω στο ίδιο PC ήθελε κάποιο πείραγμα και ψάξιμο, αλλά το βρήκα
 

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Τα windows πλέον βρίσκουν σχεδόν όλους τους driver και τους κάνουν update, οποτε δεν υπάρχει θέμα λειτουργικότητας, αλλά τα χειροκίνητα update τέτοιων driver τα κάνω για να έχω κάποιες φορές τους πιο νέους... όχι ότι αλλάζει πάντα κάτι (σπανίως παίζω παιχνίδια) αλλά σε προγράμματα για βίντεο (όπως το Davinci) μπορεί να υπάρχει διαφορά (από το να λειτουργεί με τους νέους, μέχρι να έχει κάποιο πρόβλημα και να χαλάει το export σε κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα με τον driver).
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Νομίζω ότι εύκολα καταλήγουμε στο συμπέρασμα που λέει,

θέλεις να πάρεις ένα υπολογιστή να κάνεις τη δουλειά σου, στο σημερινό σύγχρονο περιβάλλον που όλα είναι παντού και πάντα, χωρίς να ασχοληθείς ποτέ με λεπτομέρειες του hardware και του software πέρα από τις αρχικές προδιαγραφές στη φάση της αγοράς του; παίρνεις mac και μπαίνεις όλο και πιο βαθιά στο οικοσύστημα της apple, με τις κινητές συσκευές και με το apple tv και το apple music και τελειώνεις.

Μεγάλωσα παράλληλα με τα pc, από τον καιρό που μπαινοβγάζαμε τα φλοπυντισκς στο ντραϊβ για να τρέξουν τα πρώτα γουίντοους μέχρι και σχετικά πρόσφατα, 7-8 χρόνια πριν.
Από τότε που μετακινήθηκα στην apple, στην αρχή με το iphone και μετά με το mac mini και σήμερα με το macbook air m1, δεν έχω ξανασχοληθεί με οτιδήποτε που να αφορά το τηλέφωνο ή τον υπολογιστή. Πέρασαν ανεπιστρεπτί οι μέρες που έτρωγα τις ώρες μου να καθαρίζω το samsung από εφαρμογές και αρχεία μπας και χαλαρώει το lagging μέχρι τα ξενύχτια με τα φορματ και άντε βρες όλους τους ντραιβερ να ξαναστήσεις το ρημαδοπισι κάθε 5-6 μήνες γιατί όλο και κάποια μαλακία θα είχε συμβεί.

Γουστάρεις να ασχολείσαι με τα εξαρτήματα, να βγάζεις και να βάζεις μνήμες, σκληρούς, κάρτες, να πειράζεις ρυθμίσεις, να κατεβάζεις προγράμματα, άλλο από δω άλλο από κει, είτε γιατί σου αρέσει per se η ασχολία αυτή είτε γιατί έτσι θεωρείς ότι θα κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα; τότε παραμένεις στο pc και στα λινουξ και στα ουμπουντου και στα γουιντοους και στο αντροιντ και με κείνα και με τ' άλλα η ζωή κάπως συνεχίζεται.
Καλα τα λες.
Κι εγω πριν απο 10 χρονια που πηρα το mac mini για music player, πηγα να κανω cut paste εναν φακελο απο το desktop και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο μεχρι να καταφερω να μετακινησω τον γαμοφακελο. Ή να καταφερω να βρω πως διαολο να γραψω @ απο ενα ασυρματο πληκτρολογιο. Επρεπε να δοκιμασω ολα τα shift+… μεχρι να το βρω. Αγγλικα και Ελληνικα.
Σου πεφτει στα χερια ενα αρχειο .&@# που πρεπει να το μετατρεψεις με ενα προγραμματακι για να το δεις.
Α, συγγνωμη δεν τρεχει σε mac αυτο το προγραμμα.
-Autocad τρεχετε?
-Βεβαιως, αρκει να κατεβασετε μια εφαρμογη που να με κανει να φαινομαι για windows.
-Α ευχαριστω. Σάλτα και γ@μηθήτε.
-Ευχαριστω πολυ. Παντα στη διαθεση σας.

Τα mac ειναι μια «εναλλακτικη πλατφορμα».
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ. Δηλαδη υπαρχει η κανονικη που κανει ο,τι θες και υπαρχει και μια αλλη.



Typed from my ipad:gotcha::roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Καλα τα λες.
Κι εγω πριν απο 10 χρονια που πηρα το mac mini για music player, πηγα να κανω cut paste εναν φακελο απο το desktop και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο μεχρι να καταφερω να μετακινησω τον γαμοφακελο. Ή να καταφερω να βρω πως διαολο να γραψω @ απο ενα ασυρματο πληκτρολογιο. Επρεπε να δοκιμασω ολα τα shift+… μεχρι να το βρω. Αγγλικα και Ελληνικα.
Σου πεφτει στα χερια ενα αρχειο .&@# που πρεπει να το μετατρεψεις με ενα προγραμματακι για να το δεις.
Α, συγγνωμη δεν τρεχει σε mac αυτο το προγραμμα.
-Autocad τρεχετε?
-Βεβαιως, αρκει να κατεβασετε μια εφαρμογη που να με κανει να φαινομαι για windows.
-Α ευχαριστω. Σάλτα και γ@μηθήτε.
-Ευχαριστω πολυ. Παντα στη διαθεση σας.

Τα mac ειναι μια «εναλλακτικη πλατφορμα».
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ. Δηλαδη υπαρχει η κανονικη που κανει ο,τι θες και υπαρχει και μια αλλη.



Typed from my ipad:gotcha::roflmao:
Αααλλλλο αυτό 🤣

η μετάβαση από pc είναι pain in the ass!
But once you go Mac you don’t go back :)

ΥΓ εγραψα στο πρώτο ποστ ότι για μηχανικούς μαλλον δεν κάνει το Mac σε native μορφή.
Δεν είναι σίγουρος για το autocad, αυτό νομίζω έχει version για Mac αλλά αν σοβαρέψει το πράγμα και πάμε σε solid works, Ansys (νομίζω και lab view) εκεί δεν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Πάμε να δούμε αν παίρνεις καλύτερο μηχάνημα με λιγότερα χρήματα, ή αν η Apple δίνει πλέον περισσότερη προσοχή στο περιτύλιγμα. Θα δούμε επίσης αν είναι εφικτό να έχεις καλύτερο μηχάνημα με κλάσμα του κόστους αγοράς ενός ίδιου MacBook.

1) Κατηγορία 6500€* vs 4600€. Razer Blade 16 με 24-cores Intel Core i9 13950HX και RTX 4080* vs MacBook Pro 12-cores 3.5 GHz Apple M2 Max. *To Razer το υπολόγισα χοντρικά στα 6500€ καθώς οι τιμές Ελλάδος δεν έχουν καμία σχέση με αυτές της Αμερικής. Πχ Razer 15 στα 5750€ όταν στην Αμερική έχει 3500 -4000.
Το MacBook έχει ποιο γρήγορο δίσκο. Σε random write το Razer είναι αρκετά πιο αργό, ενώ η διαφορά ταχύτητας CPU - GPU φαίνεται μόνο στο 3D rendering. Aυτό χωρίς να είναι έτοιμο το software για Metal 3 της Apple. Σε αρκετά πράγματα το Μ2 είναι καλύτερο - ταχύτερο. Ταχύτερο τo Intel σε 3D. Χειρότερες επιδόσεις με μπαταρία σε σχέση με καλώδιο ρεύματος, όταν το MacBook δεν επηρεάζεται καθόλου αν τρέχει με ή χωρίς καλώδιο. Και μιλάμε για mobile workstations, 6500€ 24-cores Intel vs 4600€ 12-cores Μ2.
Overall use: αν είσαι θριντάς πάρε το Razer, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει. Προσωπικά ξέρω πολλούς θριντάδες και κανένας δεν δουλεύει με laptop. Οπότε η βασική δύναμη του Razer είναι άχρηστη. Τώρα αν θες να δώσεις 6500€ για να παίζεις παιχνίδια, πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Αγόρασε το. Για όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσεις το Razer έναντι του Macbook. To MacBook είναι καλύτερο σε όλα. Είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα το αν θα αισθάνεσαι καλύτερα με το familiar Razer - Windows έναντι του άγνωστου σε σένα ΜacBook - OSX. Αφήνω ασχολίαστο το τεράστιο power supply και το γεγονός ότι για να αξιοποιήσω την ταχύτητα του στο 3D πρέπει να είναι στην πρίζα. Κωμωδία. Όταν δίνεις 6500€ για laptop θέλεις ένα portable workstation, όχι να ψάχνεις πρίζες όταν είσαι εκτός. To better for less πάει περίπατο καθώς δεν υπάρχει ούτε το better ούτε το less. Αντίθετα δίνεις 2000€ παραπάνω για χειρότερο μηχάνημα. Τα μεμονωμένα specs ανά component δεν λένε τίποτα από μόνα τους όπως έχω ήδη πει. Το πακέτο μετράει και μόνο αυτό και φαίνεται και στο συγκεκριμένο test.


2) Κατηγορία 6500€ vs 4600€. MSI MSI 24-cores Intel Core i9 13950HX vs MacBook Pro 12-cores 3.5 GHz Apple M2 Max.
Για αρχή το MSI είναι μια σχεδιαστική τραγωδία. Ένα τερατούργημα - τσίρκο μεντράνο. Το τούμπανο λοιπόν με την διπλάσια μνήμη από το MacBook Pro και με το καλώδιο πάνω έχει το ίδιο σκορ σε single CPU με το MacBook Pro που τρέχει σε μπαταρία. Είναι 37% γρηγορότερο σε Multi Core με καλώδιο ρεύματος, ενώ αν τρέξει μόνο με μπαταρία είναι στα ίδια επίπεδα με το MacBook, ΚΑΙ, εδώ έρχονται τα καλά. Σε Multi Core το ΜacBook είναι 21% γρηγορότερο. Δηλαδή ως επεξεργαστές στα mobile workstations, και έδωσες 2000€ παραπάνω και είσαι και πιο αργός. Τρεις φορές γρηγορότερο το MSI στην κάρτα γραφικών και δύο στον SSD. Σε browsing το Mac είναι καλύτερο κατά 18% ενώ το άλλο τρέχει με καλώδιο, σε web design ταχύτερο το Mac, το MSI ζεσταίνεται γρήγορα και καίει τον κwλο του, ενώ το Mac δεν άναψε καν ανεμιστήρες στο ίδιο test. Σε άλλο 3D render το MSI ήταν ταχύτερο με καλώδιο, ενώ όταν το έβγαλε το Μac ήταν γρηγορότερο. Γενικά στο 3D renedering με καλώδιο το MSI πετάει και είναι λογικό. Στο Lightroom το Mac πάει λίγο γρηγορότερα. Στο panorama το MSI με 24 Cores & SSD διπλάσιας ταχύτητας ήταν 6" γρηγορότερο, Έχει και άλλα, δείτε το. Με διπλάσια μνήμη και SSD στο MSI και με 24 Cores, εγώ εντυπωσιάστηκα με το over all performance του Mac. 👍
Overall use: Ότι έγραψα και παραπάνω. Αν είσαι θριντάς πάρε το ΜSI, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει. Προσωπικά ξέρω πολλούς θριντάδες και κανένας δεν δουλεύει με laptop. Οπότε η βασική δύναμη του MSI είναι άχρηστη. Τώρα αν θες να δώσεις 6500€ για να παίζεις παιχνίδια, πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Για όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσεις το MSI έναντι του Macbook. Είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα το αν θα αισθάνεσαι καλύτερα με το familiar MSI - Windows έναντι του άγνωστου σε σένα ΜacBook - OSX. Αφήνω ασχολίαστο το τεράστιο power supply και το γεγονός ότι για να αξιοποιήσω την ταχύτητα του στο 3D πρέπει να είναι στην πρίζα. Κωμωδία. Όταν δίνεις 6500€ για laptop θέλεις ένα portable workstation, όχι να ψάχνεις πρίζες όταν είσαι εκτός. To better for less πάει περίπατο. Τα μεμονωμένα specs ανά component δεν λένε τίποτα. Το πακέτο μετράει.


3) Κατηγορία 5300€* vs 4600€. MSI Z16P με i9 & RTX 3080 TI* vs MacBook Pro 12-cores 3.5 GHz Apple M2 Max. *Υπολόγισα το MSI στα 5300€ καθώς το μοναδικό μηχάνημα στην Ελλάδα είναι με 32GB RAM στα 5050€ πέρσι.
SSD write το Mac του ρίχνει στα αυτιά. Ταχύτερο επίσης και στα Single $ Multi Core, Browsing loading και Export καλύτερο το Mac κατά 20%, Browsing responsive 35% γρηγορότερο το Μac, σε κάποια 3D renders ταχύτερο το Mac ενώ το MSI είναι με καλώδιο,. Σε άλλα αρκετά ταχύτερο το MSI. Όταν βγάλει το καλώδιο το MSI ακόμα και στο 3D rendering είναι για πέταμα στην κυριολεξία. Να σημειώσουμε επίσης πως το ΜacBook έχει τη μισή μνήμη. Laptop 5300€ και ακόμα δεν έχουν φτάσει τις οθόνες των MacBooks. Το MSI ζεσταίνεται, μέχρι και 10 βαθμούς διαφορά δίπλα στο πληκτρολόγιο σε σχέση με το MacBook. Σε Lightroom export το MacBook είναι 31% πιο γρήγορο, και με το MSI χωρίς καλώδιο οι διαφορές είναι 39" με 1:29" υπέρ του MacBook. Γενικά σε αυτά τα χρήματα το MSI είναι για πέταμα. Δείτε το. Better for less είπαμε;


4) Κατηγορία 2140€ vs 2120€. Microsoft Surface Laptop 5 vs MacBook Air M2*. *Η τιμή του Air με 8 Core GPU αντί για 10 του test.
Μεταφορά δεομένων με thunderbold. Φάκελος 92GB με το Surface να θέλει 2:32" όταν το Air έκανε 59". Και μάλιστα όταν ο SSD του Surface είναι πιο γρήγορος. Στο web browsing το Air του ρίχνει σφαλιάρες, Single & Multi Core το Air πιο γρήγορο. Σε όλα τα renders, ακόμα και σε 3D & games το Air είναι ταχύτερο. lightroom Export το Air 1:12" και το Surface 2:38". 4Κ video stabilization το Air 5,5" και το Surface 12,5". 4Κ export το Air 1:27" και το Surface 4:42". Μετά από 3 ώρες και κάτι γύρισμα και απαιτητικά tests το Surface πέθανε από μπαταρία όταν ο Air ήταν στο 46%. Better for less είπαμε;


5) Κατηγορία 3650€ vs 3350€. Samsung Galaxy Book 3 Ultra i7 με RTX 4080 vs MacBook Pro M2.
Και σε Single αλλά και σε Μulti Core το MacBook είναι ταχύτερο, είτε το Samsung τρέχει με μπαταρία είτε με καλώδιο. Με καλώδιο στον Samsung o Mac έχει 18% ταχύτερη GPU, και χωρίς καλώδιο 70% ταχύτερη. Στο Web design είναι περίπου τα ίδια, ενώ στο export το ΜacBook ήταν ταχύτερο ακόμα και με το Samsung σε καλώδιο. Σε 3D gaming καλύτερο το MacBook. Σε 3D rendering το Samsung είναι πολύ ταχύτερο, 14" vs 40". Lightroom export ταχύτερο το Mac, 4K video export ταχύτερο το Mac, ενώ αν βγει το καλώδιο από τον Samsung το Μac κάνει export στο μισό χρόνο. Πολύ καλή οθόνη το Samsung.
Overall use: Αν είσαι θριντάς και θες laptop ΟΚ, πάρε το Samsung. Αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος.



Συνεχίζεται, μόλις με αφήσει να ποστάρω.... (to many words)
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
6) Κατηγορία 2900€ vs 2120€. Samsung Galaxy Book 3 Pro i7 με Iris X GPU vs MacBook Air M2.
Στα νούμερα SSD read - write αρκετά ταχύτερο το Samsung, αλλά αυτό δεν μεταφράζεται και στην πράξη καθώς για το ίδιο file transfer το Samsung έκανε 2:54" όταν ο Mac έκανε 1:11". To 12 Core Samsung είναι στα ίδια επίπεδα με το 4 Core Mac στο Multi Core, ενώ στο Single πιο αργό. Aυτά με καλώδιο στο Samsung γιατί με μπαταρία το Mac είναι 44% ταχύτερο. Heavy Use Battery Life 2 ώρες έναντι 6 ωρών στο Mac. Διπλάσιο graphics score το Mac, καλύτερο FPS για gaming, web browsing και web export ταχύτερο στο Mac. Lightroom export 2:01" έναντι 1:13" στο Mac.
Overall use: Δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιλέξει κάποιος το αρκετά ακριβότερο Samsung. Συν ότι με 2700€ παίρνεις MacBook Pro που θα το εξαφανίσει το Samsung.


7) Κατηγορία 2715€ vs 2120€. Dell XPS 13 Plus vs MacBook Air M2.
Αρκετά ταχύτερο το Mac στο browsing ενώ το Dell άναψε ανεμιστήρες με 60% μικρότερο performance. Σε Single Core και Multi Core το Mac είναι 62% ταχύτερο. To γύρισμα ξεκίνησε με 60% μπαταρία και στα δύο μηχανάκια. Στην διάρκεια των tests το Dell πέθανε από μπαταρία όταν το Mac είχε κάνει χρήση μόλις 20% της μπαταρίας. Σε GPU test το Mac ταχύτερο κατά 95%. Αν και το Dell έχει ταχύτερο SSD κατά 100%, αυτό δεν φαίνεται. Το Dell έκανε Lightroom export σε 2:21" όταν το Air έκανε 1:10". To Dell χωρίς καλώδιο έκανε 3:42". Σε 4Κ Video export το Mac τελείωσε σε 1:32" όταν το Dell έκανε 7:39".


Αυτά για τα laptops. Στα MacBooks είτε είναι το μικρό Air είτε τα μεγάλα Pro, οι επιδόσεις τους δεν επηρεάζονται από το αν τρέχουν με μπαταρία ή καλώδιο. Στα περισσότερα tests οι ανεμιστήρες των PCs έπαιρναν αμέσως μπροστά λόγω θερμοκρασίας, ακόμα και σε ένα απλό 4Κ playback, όταν στα Mac ήταν OFF αλλά και με χαμηλότερες θερμοκρασίες. Τα καλύτερα χαρακτηριστικά συγκεκριμένων εξαρτημάτων των PCs δεν μεταφέρονται στο πεδίο καθημερινής χρήσης. Αντίθετα, τα "υποδεέστερα" σε χαρακτηριστικά και "μαρκετίστικα περιτυλιγμένα" MacBooks πετάνε. Στην καθημερινή χρήση δε έχουν αντίπαλο. Έχουν καλύτερες κάμερες, καλύτερα ηχεία, τραγικά καλύτερα μικρόφωνα, καλύτερες οθόνες, και γενικά το overall performace και user expirience είναι next level σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε κάθε κατηγορία εργασίας και τιμής. Δεν υπάρχει κανένας λόγος αγοράς PC Laptop από τα 1000€ και πάνω, εκτός και αν σε περιορίζει κάποιο software, ή για κάποιο δικό σου τρελό λόγο θέλεις να δουλεύεις 3D σε laptop. Eπίσης, τα PC Laptops των 1000€ -1600€ δεν έχουν καμία τύχη δίπλα στο MacBook Air M2 ή σε ένα καλύτερο του βασικού MacBook Air M1, όπως και αυτά κάτω των 1000€ δίπλα στο βασικό MacBook Air M1. Νομίζω το καταλάβαμε πλέον.

Αυτά:drinks:
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Βρε @alexis τι χιλιάρικα είναι αυτά που αραδιάζεις; Με 800€ μισθό ποιος θα κοιτάξει αυτά που γράφεις; Τι θα φάει για να αγοράσει το X υπολογιστή; Ποντίκια από το υπόγειο;

Αναφερόμαστε στο χαμηλό κομμάτι της αγοράς που τα PC σου δίνουν ευκαιρία να χτίσεις κάτι γ@μώ χωρίς να ξεφραγκιαστείς στις αναβαθμίσεις. Έγραψα και χτες ότι ο κορυφαίος SSD της αγοράς έχει 140€. Η Apple χρεώνει 200€ για να πας από 256 σε 512 και άλλα τόσα για να φτάσεις το 1ΤΒ που έχει ο παραπάνω. Δηλαδή τα 800€ το Mac Mini ξαφνικά γίνονται 1200€ την ίδια στιγμή που στον ανταγωνισμό θες 940€. Σου μένουν δηλαδή και 260€ ρέστα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μα τι διαφορά θα πρέπει να δω; Ο Firefox στα Windows παίζει μπιρίμπα και ο άλλος στο OsX χορεύει καρσιλαμά; Την ίδια δουλειά δεν κάνουν; Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό στο κινητό μου που είναι Android σε σχέση με το iPad που έχω. Τα ίδια πράγματα κάνω με μόνη διαφορά το μέγεθος της οθόνης. Και αντίστοιχα στο PC. Εκεί η επιπλέον διαφορά είναι τα extensions που βελτιώνουν την πλοήγηση ειδικά χωρίς τις διαφημίσεις.

Επιπλέον σχολίασες ότι δεν κατάλαβες τα περί NetBSD. Δεν σε παρεξηγώ. Εγώ δεν καταλαβαίνω την "εμπειρία χρήσης". Διότι για εμένα "εμπειρία χρήσης" είναι να κάνω τη δουλειά μου με ότι έχω διαθέσιμο. Είτε αυτό είναι το μικρούλι RPi που έχω σαν παιχνίδι, είτε το PC που κοστίζει 10 φορές πάνω. Να μπορώ να στήσω έτσι ένα οποιοδήποτε OS και να μη μου λείπει τίποτα. Γιατί και ταινίες θα δω και με το NetBSD και μουσική θα ακούσω και τις φωτογραφίες μου θα επεξεργαστώ και τα πάντα. ΟΚ δεν θα έχω παιχνίδια όπως δεν έχει και το MacOS σε σχέση με τα Windows. Τη δουλειά μου όμως θα την κάνω.

Τα σύγχρονα λειτουργικά έχουν φτάσει σε πολύ ώριμο επίπεδο για να γκρινιάζουμε. Περισσότερο έχει να κάνει η ηλικία μας και όχι η τεχνολογία κάθε αυτή. Προσωπικά θέλω να φύγω από τα Windows όπως έγραψα και στο άλλο νήμα μόνο και μόνο για το icloud και την συνεργασία με τις άλλες συσκευές. Τις επιδόσεις τις έχω και τώρα και μάλιστα μπορώ να τις έχω συνεχώς με αναβάθμιση. Δε χρειάζεται να ψάχνομαι για νέους υπολογιστές κτλ. Σιγά σιγά όπως κάναμε χρόνια τώρα. Αλλά η ρημάδα η συνεργασία δεν υπάρχει. Πήγε να γίνει πριν μια δεκαετία με τα Windows Phone αλλά τα έκαναν σκ@τ@. Δε θα με χάλαγε καθόλου να έχω ένα PC, ένα Surface με ΚΑΝΟΝΙΚΑ Windows και ένα κινητό με WP και πλήρη συγχρονισμό.

Bugs υπάρχουν σε όλα τα λειτουργικά. Πχ η Apple δεν κάνει σωστό scaling σε μεγάλες οθόνες. Το ίδιο και ευπάθειες. Ουδείς άσφαλτος που λέει και η Λαίδη. Απλά έχουμε μάθει σε κάτι ή γερνάμε και μετράμε διαφορετικά το χρόνο μας.
Εγώ από την άλλη αυτό που έχω απέναντι μου θέλω να το γουστάρω. Να το βλέπω και να μου φτιάχνει η διάθεση. Είτε είναι το ίδιο το μηχάνημα είτε το λειτουργικό είτε οτιδήποτε άλλο. Θέλω το μηχάνημα να είναι όμορφο, να είναι στολίδι, ακόμα και σβηστό να κάθεται να το βλέπω ως έργο τέχνης. Το ίδιο και στο λειτουργικό. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω απλά την δουλειά μου. Θέλω να την κάνω και με όμορφο τρόπο. Θέλω τα παράθυρα να είναι όμορφα σχεδιασμένα, τα χρώματα σωστά επιλεγμένα. Ως γραφίστας σας λέω με σιγουριά πώς μία λάθος γραμμή θα χαλάσει το σύνολο. Πρέπει να βάλεις την σωστή γραμμή, το σωστό χρώμα. Θέλω η χρήση να είναι πανεύκολη και χωρίς προβλήματα. Δεν θέλω να ασχολούμαι με τα μηχανήματα. Δεν τα θέλω για να ασχολούμαι αν και πως δουλεύουν. Θέλω να δουλεύουν για μένα ή χωρίς εμένα, όχι με εμένα. Έχω απατήσεις, δεν συμβιβάζομαι. Δεν ξέρω για πιο λόγο επιλέγουν οι άλλοι την Apple, για μένα έχει όλα όσα ζητάω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Βρε @alexis τι χιλιάρικα είναι αυτά που αραδιάζεις; Με 800€ μισθό ποιος θα κοιτάξει αυτά που γράφεις; Τι θα φάει για να αγοράσει το X υπολογιστή; Ποντίκια από το υπόγειο;
Δεν μιλήσαμε για τον υπολογιστή του πελάτη των 800€ μισθό. Μιλήσαμε για το PC που με λιγότερα χρήματα είναι καλύτερο έως πολύ καλύτερο από ένα αντίστοιχο Mac. Δεν υπάρχει αυτό το μηχάνημα, είτε το δέχεται κάποιος είτε όχι.

Αναφερόμαστε στο χαμηλό κομμάτι της αγοράς που τα PC σου δίνουν ευκαιρία να χτίσεις κάτι γ@μώ χωρίς να ξεφραγκιαστείς στις αναβαθμίσεις. Έγραψα και χτες ότι ο κορυφαίος SSD της αγοράς έχει 140€. Η Apple χρεώνει 200€ για να πας από 256 σε 512 και άλλα τόσα για να φτάσεις το 1ΤΒ που έχει ο παραπάνω. Δηλαδή τα 800€ το Mac Mini ξαφνικά γίνονται 1200€ την ίδια στιγμή που στον ανταγωνισμό θες 940€. Σου μένουν δηλαδή και 260€ ρέστα.
Ούτε αυτό υπάρχει αλλά δεν θέλετε να το καταλάβετε. Το σύστημα που θα στήσεις με τα χρήματα του Μac Mini δεν έχει καμία σχέση με το Mac Mini. Μπορεί να έχεις εξασφαλίσει την αναβαθμισιμότητα αλλά μόνο αυτή. Το performance και την σταθερότητα που θα σου εξασφαλίσει και την διάρκεια ζωής - συμβίωσης με το μηχάνημα δεν τα έχεις. Δεν έχει καμία σχέση το performance του αναβασθίσιμου μηχανήματος με αυτό του σωστά στημένου μηχανήματος. Δεν εξαρτάται από τα ίδια τα components μόνο αλλά και από την συνεργασία αυτών. Ακόμα δεν κατάλαβες τι έλεγα στα παραπάνω Posts. To ότι ένα σύστημα είναι αναβαθμίσιμο ή τούμπανο δεν συνεπάγεται ότι είναι καλύτερο. Το σωστό μηχάνημα ακόμα και με "χειρότερα" ή ακριβότερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό εξαρτήματα, τρέχει καλύτερα, και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Οπότε δεν είναι ακριβό, φθηνό είναι. Και ας το βλέπουν ως ακριβό επειδή η Apple θέλει 100 και ο δίπλα 70 για το ίδιο εξάρτημα.

Μαθήματα που πήρα από τους Αμερικανους τεχνικούς της Silicon Graphics. Πόσο δίκιο έχουν!!!! Δεν βγήκα ποτέ χαμένος. Eίτε είναι υπολογιστής είτε κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Δεν μιλήσαμε για τον υπολογιστή του πελάτη των 800€ μισθό. Μιλήσαμε για το PC που με λιγότερα χρήματα είναι καλύτερο έως πολύ καλύτερο από ένα αντίστοιχο Mac. Δεν υπάρχει αυτό το μηχάνημα, είτε το δέχεται κάποιος είτε όχι.


Ούτε αυτό υπάρχει αλλά δεν θέλετε να το καταλάβετε. Το σύστημα που θα στήσεις με τα χρήματα του Μac Mini δεν έχει καμία σχέση με το Mac Mini. Μπορεί να έχεις εξασφαλίσει την αναβαθμισιμότητα αλλά μόνο αυτή. Το performance και την σταθερότητα που θα σου εξασφαλίσει και την διάρκεια ζωής - συμβίωσης με το μηχάνημα δεν τα έχεις. Δεν έχει καμία σχέση το performance του αναβασθίσιμου μηχανήματος με αυτό του σωστά στημένου μηχανήματος. Δεν εξαρτάται από τα ίδια τα components μόνο αλλά και από την συνεργασία αυτών. Ακόμα δεν κατάλαβες τι έλεγα στα παραπάνω Posts. To ότι ένα σύστημα είναι αναβαθμίσιμο ή τούμπανο δεν συνεπάγεται ότι είναι καλύτερο. Το σωστό μηχάνημα ακόμα και με "χειρότερα" ή ακριβότερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό εξαρτήματα, τρέχει καλύτερα, και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Οπότε δεν είναι ακριβό, φθηνό είναι. Και ας το βλέπουν ως ακριβό επειδή η Apple θέλει 100 και ο δίπλα 70 για το ίδιο εξάρτημα.

Μαθήματα που πήρα από τους Αμερικανους τεχνικούς της Silicon Graphics. Πόσο δίκιο έχουν!!!! Δεν βγήκα ποτέ χαμένος. Eίτε είναι υπολογιστής είτε κάτι άλλο.
όλα αυτά που λες δεν τα έχω δει
στα πρόσφατα χρόνια που είχα Mac,
τώρα που χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά στη δουλειά και
τώρα που επίσης χρησιμοποιώ σποραδικά το Macbook της κόρης μου όπου κάνω τον ΙΤ,

επιμέρους υπάρχουν καλύτερα στοιχεία στο OSX και επιμέρους στα Win,
αναλόγως του τι κάνω προτιμώ να έχω το ένα ή το άλλο,
το ποιο είναι πιο όμορφο, παραδοσιακά ήταν το OSX, σήμερα έχουν βελτιωθεί και οι άλλοι (ακόμη και όλες οι διανομές Linux) και είναι πλέον καθαρά υποκειμενικό θέμα
για να κρασάρει κάποιο από τα 3 προαναφερθέντα λειτουργικά σήμερα, θέλει προσπάθεια, αλλά σε όλα σθμβαίνει περιστασιακά,

στα windows μπορεί να φτιάξεις δικό σου PC χωρίς να ξέρεις ή κάνοντας ταρζανιές, αλλά δε φταίει το λειτουργικό μετά,
πάρε έτοιμο από γνωστό κατασκευαστή
στην προηγούμενη δουλειά είχαμε κάτι HP workstations, για καμμία 8-9 χρόνια, στα οποία μπαίνανε όλοι σα διαχειριστές (αν είναι δυνατόν , και όμως, δηλαδή ο κάθε χρήστης εγκαθιστούσε ότι πρόγραμμα ήθελε, και εγώ το έκανα) και συνδεδεμένα στο ίντερνετ, δεν κράσαρε πότε κανένα ούτε έπεσε η απόδοσή τους,
για να μην πω για άλλο αρχαίο HP workstation στην τωρινή δουλειά που τα 14 χρόνια που είναι εκεί κλείνει μόνο όταν χαλάει το τροφοδοτικό ή κανένας δίσκος (αλλά αυτό είναι κλειστό σύστημα και όχι συνδεδεμένο στο ίντερνετ)

μη λέτε πράματα που θυμάστε από εποχή Windows Me (μπλιαχ)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
πάρε έτοιμο από γνωστό κατασκευαστή
στην προηγούμενη δουλειά είχαμε κάτι HP workstations, για καμμία 8-9 χρόνια, στα οποία μπαίνανε όλοι σα διαχειριστές (αν είναι δυνατόν , και όμως, δηλαδή ο κάθε χρήστης εγκαθιστούσε ότι πρόγραμμα ήθελε, και εγώ το έκανα) και συνδεδεμένα στο ίντερνετ, δεν κράσαρε πότε κανένα ούτε έπεσε η απόδοσή τους,
για να μην πω για άλλο αρχαίο HP workstation στην τωρινή δουλειά που τα 14 χρόνια που είναι εκεί κλείνει μόνο όταν χαλάει το τροφοδοτικό ή κανένας δίσκος (αλλά αυτό είναι κλειστό σύστημα και όχι συνδεδεμένο στο ίντερνετ)
Πόσο είχαν τα HP Workstations τότε; Ήταν Laptops ή Towers;
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Η οποία όμως SGI σήμερα δεν υπάρχει. Και ο λόγος είναι ότι τα εξαρτήματα που κάποιος χτες τα χαρακτήρησε υποδεέστερα αποδείχτηκαν και φτηνότερα και καλύτερα.

Το γράφω πάλι. Το πρόβλημα δεν είναι στο πάνω κομμάτι της αγοράς. Το πρόβλημα είναι στο απόλυτο κάτω. Εκεί που σε λίγο καιρό θα χρειαστεί αναβάθμιση η service και δεν θα μπορείς.

Προχτές αγόρασα ένα φτηνό laptop για μια κοπέλα. 370€. Τρελάθηκα όταν ανακάλυψα ότι έχει δυνατότητα επέκτασης μνήμης και για δεύτερο σκληρό.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Πόσο είχαν τα HP Workstations τότε; Ήταν Laptops ή Towers;
Towers και δεν έχω ιδέα πόσο είχανε, το ένα το παλιό είναι κυριολεκτικά θηρίο σα μέγεθος, μεγαλύτερο απο τα συνηθισμένα κουτιά

Το HP Tower Workstation (Ζ2 G4) που έχω σπίτι μου, το είχα βρει τσάμπα στο ebay από γερμανικό κατάστημα,
ανοιχτό κουτί με μια μικρή γούβα στο πάνω μέρος, πήγα να δω πόσο πάει σήμερα αλλά δεν υπάρχει πλέον.

Δες όμως σημερινό μοντέλο
https://www.skroutz.gr/s/39971262/HP-Z2-Tower-G9-Desktop-PC-i9-12900K-32GB-DDR5-1TB-SSD-W11-Pro.html
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Η οποία όμως SGI σήμερα δεν υπάρχει. Και ο λόγος είναι ότι τα εξαρτήματα που κάποιος χτες τα χαρακτήρησε υποδεέστερα αποδείχτηκαν και φτηνότερα και καλύτερα.
Εξαφανίστηκε επειδή η τεχνολογία εξελίχθηκε ταχύτατα και έγινε φθηνότερη. Όχι επειδή κάποια παλιά ή χάλια εξαρτήματα απέκτησας την φήμη που τους άξιζε. Όταν έστηνες μηχάνημα για δουλειά με 10.000€ ποιος θα δώσει 150.000€; Και ας έκανες και 5 reboot την ημέρα. Τι έγινε. 140.000€ φθηνότερο. Το SGI όμως δεν έκλεισε ποτέ, μόνο όταν είχε έρθει το service. ;)
Towers και δεν έχω ιδέα πόσο είχανε, το ένα το παλιό είναι κυριολεκτικά θηρίο σα μέγεθος, μεγαλύτερο από τα συνηθισμένα κουτιά

Το HP Tower Workstation (Ζ2 G4) που έχω σπίτι μου, το είχα βρει τσάμπα στο ebay από γερμανικό κατάστημα,
ανοιχτό κουτί με μια μικρή γούβα στο πάνω μέρος, πήγα να δω πόσο πάει σήμερα αλλά δεν υπάρχει πλέον.

Δες όμως σημερινό μοντέλο
https://www.skroutz.gr/s/39971262/HP-Z2-Tower-G9-Desktop-PC-i9-12900K-32GB-DDR5-1TB-SSD-W11-Pro.html
Το περίμενα ακριβότερο. Ένα Mac mini με M2 Pro και 16GB RAM είναι καλύτερο και στα ίδια χρήματα. Μηχάνημα για μια δεκαετία τουλάχιστον. Μετά το κάνεις Plex ή Roon server ίσως και για άλλα τόσα.

Είχαμε και εμείς HP Workstations, για αυτό σε ρώτησα. Βέβαια τα δικά μας έτρεχαν Avid και είχαν μερικές χιλιάδες € το καθένα. Νομίζω κοντά στα 5000€. Καλά, αλλά τα reboot τους τα ήθελαν. Όπως σκυλιά και τα Mac Pro που είχαμε. Στα ίδια λεφτά. Τα έστεινε η Telmaco και τα δύο που είχε την Avid. Στήσαμε portable Avid και όταν κάναμε τους υπολογισμούς το HP laptop workstation ήταν ακριβότερο με όχι ιδιαίτερα αποτελέσματα και συμφωνήσαμε, και η αντιπροσωπεία βέβαια, και το στήσαμε με MacBook Pro 17", τότε. Τέρας ταχύτητας και σταθερότητας για όσα είχε.
 
Last edited:


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Βλεπω πως μιλαμε με αοριστιες, τρεχει το Apple αλλα το αλλο σε 3D ειναι πιο γρηγορο και τετοια. @alexis περιμενα απο σενα που γνωριζεις πραγματα πιο ορθολογικες τοποθετησεις.

Την ταχυτητα ενος συστηματος δεν την μετραμε με το ποσο γρηγορα ανοιγει ενα spreadsheet, η με το πως ανοιγει ενα απλο προγραμμα, το μετραμε με την ταχυτητα του σε δυσκολα προγραμματα και αυτα που κολανε στον τοιχο εναν υπολογιστη ειναι τα 3D, αυτος ειναι και ο λογος που μετριουνται με τετοια προγραμματα.

Εξηγησα πως η Apple ειναι μικρη, δεν μπορει να τα βαλει με κολοσσους οπως η Nvidia, Intel, AMD κλπ.

Πηρες ενα μηχανημα Apple σημερα, τι θα καμεις σε δυο χρονια που αυτο θα θεωρειται αργο και η δουλεια σου απαιτει ταχυτητα ? Θα παρεις ενα αλλο ενω σε ενα PC ειναι πανευκολο να καμεις μια αναβαθμιση.

Αυτος που θελει τον υπολογιστη του για δουλεια δεν παιρνει φορητο εκτος και αν ειναι πλασιε ή για να του καμει βολτες εκεινοι ομως που το θελουν για δουλεια παιρνουν Desktop.

Αν το πιο γρηγορο Apple δει το πιο γρηγορο PC τοτε το Apple θα φαει το ποντικι του και θα πεσει στον νεροχυτη να πνιγει !

Εθεσα ενα παραδειγμα : https://www.gigabyte.com/uk/Enterprise/Server-Motherboard/MZ73-LM1-rev-1x

Εχει η Apple ενα μηχανημα με την μιση ισχυ αυτου που βλεπεις ?

 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Κάθε άλλο. Η αίσθηση ταχύτητας ακόμα και για μένα που έχω φωτοσοπια και εξελ που κάνουν ένα πεντάλεπτο να ανοίξουν σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται απ' την απόκριση σε απλά πράγματα, όπως να μην κολλάει το ποντίκι όταν ανοίγεις ταυτόχρονα 10 καρτέλες στο φαιρφοξ.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Δεν ξερω αυτες τις περιπτωσεις εγω δεν τις εχω βιωσει ποτε, αν εκανε το Photoshop τοση ωρα μαλλον κουβα ειχατε και οχι υπολογιστη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top