Peerless STW-350F188PR01-04 - Το θηρίο ήλθε!!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Πρόταση...
Με δύο τέτοιους δικάναλους γεφυρωμένους, είσαι καλά πιστεύω:
View attachment 171902
View attachment 171903
14280 watts ανά πηνίο θα χορεύει καλά.

Υπάρχει και τετρακάναλος για να μη γεμίζεις κουτιά:
View attachment 171905

View attachment 171908
αλλά θα έχεις μόλις 9520 watts ανά πηνίο!
Να κατοχυρωθεί.

Αυτό θέλει.

Λάιφ Σακς.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Με το συμπάθειο αλλά είθισται τα διπλοπηνιακά μεγάφωνα να μετριούνται με τα δύο πηνεία συνδεδεμένα παράλληλα
Μια χαρά είναι το γράφημα και αντιστοιχεί σε δύο ονομαστικής τιμής 8Ω πηνεία.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το έγραψα και πιο πάνω. Υπάρχουν και στην Ευρώπη. Αυτός εδώ ειναι Ιταλία. Ας ξεκινήςει με ένα


John εσύ έχεις το δικό σου; Σε ρώτησα και παλια αλλα δεν ξέρω αν το είδες
Ναι τον έχω και δουλεύει τα σαμπς. Τι δουλεύει δλδ ? γαμιώντας τα πάει.
Σκέψου ότι έχουν μαλακώσει τα spiders και έχω πάει τα μεγάφωνα για αλλαγή spiders, και καλού κακού και surrounds.
Οταν λέμε είναι κτήνος το μηχάνημα , το εννοούμε. Δεν χαμπαριάζει τίποτα. Brutal εργαλείο , από την εποχή που η JBL έφιαχνε ενισχυτές. CLASS H , αλλά δεν με νοιάζει , μιά χαρά παίζει.
Τα 15ιντσα subs που έχω τα πάει πέρα δώθε για πλάκα , με τα levels κομένα στο 1/3 , οπότε είμαι μάλλον super άνετος.
Α ! και τα κουτιά sealed. 155LT. φουλ μέσα στην ακρυλική βάτα.
Με το συμπάθειο αλλά είθισται τα διπλοπηνιακά μεγάφωνα να μετριούνται με τα δύο πηνεία συνδεδεμένα παράλληλα
Μια χαρά είναι το γράφημα και αντιστοιχεί σε δύο ονομαστικής τιμής 8Ω πηνεία.
Τα δύο πηνεία παράλληλα , θα πέσουν στα 2 Ohms μπορεί και λιγότερο , αν έχουν dcr 3,2 , βάλε το δια δύο , ε! θα βγεί 1,6 ω , δεν ξέρω πολλούς τελικούς να μπορούν να κατέβουν εκεί κάτω , και να βγάζουν και ρεύματα.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μμμμμ σίγουρα. Αν δεν βρώ γαλάζια μπογιά να τον βάψω , όποιου και αν είναι , θα μου στείλεις εσύ. Ετσι?
Μιλάμε ότι τα μεγάφωνά μου με 3 ίντσες πηνίο μπορούν να φάνε 500rms , κάπου εκεί τέλος πάντων .
Αυτός ο γαμήδης τα πάει γαμιώντας , μέχρι που τερματίζουν τα spiders και χτυπάνε τα πηνία στην πίσω πλάκα. Κάνωντας ένα πολύ ανατριχιαστικό κλαπ.
ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ , ξυπνάει και πεθαμένους, λές πάει τελείωσε το μεγαφωνάκι , παρέδωσε πνεύμα , και όμως είναι ακόμα εκεί κα;ι δουλεύει .
Τεσπά ο JBL είναι ένα μηχάνημα που δεν κολώνει πουθενά. Το έχει αποδείξει , στα χρόνια της καριέρας του.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ta pa μεγαφωνα ΚΛΑΠ KAI KΛΟΥΠ τερματιζουν ευκολα λογω μικρων διαδρομων ,για την δευτερη οκταβα ειναι.
Το μπασο πρεπει να σκοτωνει χωρις ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ,γιαυτο τα περνουν στα χερια...θελουν ισχυρα υψηπερατα φιλτρα πανω απο τα 35 hz .... εγω στην εδω περιπτωση παλι στα 15-20hz θα εβαζα υψηπερατο....
To αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι ενισχυταρα ο JBL που προταθηκε με οτι μπορει να σημαινει μια αγορα ενος παλαιου μεταχειρισμενου pa τελικου απο το ebay.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Ξαναλέω το γράφημα δείχνει και τα 2 πηνεία συνδεδεμένα παράλληλα.
Δηλαδή 6.4Ω έκαστο , δηλαδή 3.2Ω παράλληλα
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ναι John ειχαμε 8 τετοιους στο κλαμπ. Σοκο αυτος ο ενισχυτης παντρευοταν με τα jbl pro σε club. Ασε που τον δειχνει η φωτο σα pa καταστασεις. Η πρόταση απο ebay ειναι γιατι δεν παθαινουν τπτ
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ξαναλέω το γράφημα δείχνει και τα 2 πηνεία συνδεδεμένα παράλληλα.
Δηλαδή 6.4Ω έκαστο , δηλαδή 3.2Ω παράλληλα
ε ας βαλει πια ένα πολύμετρο τόσο δύσκολο είναι;
αν είναι έτσι είναι πιο εύκολα τα πράγματα
και ένας crown ma 5000 αρκεί
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Σε σειρά θα τερματίζουν τα βολτ σε όλους τους ενισχυτές, δε παίζει σε σειρά, μόνο παράλληλα.
13 ωμ αντίσταση δε δουλεύει... Απλώς δε θα ζορισει στα αμπέρ, αυτό ναι.

Επειδή είναι λίγο κάτω από 4 ωμ, στα 3, θέλει απλώς ενισχυτή που να δουλεύει και στα 2 ωμ απροβλημάτιστα.
Κάποιοι γεφυρωμενοι που δε μπορείς να βάλεις κάτω από 4ωμ φορτίο, δε κάνουν.

Θέλει δηλαδή ένα ενισχυτή που να δουλεύει γερά και απροβλημάτιστα στα 2 ωμ, και να βγάζει 5,5 κιλοβάτ στα 2-4ωμ, για να δεις το φως το αληθινό.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
3.2Ω είναι αστεία ωμική για 4Ω ονομαστικό
Έπρεπε να δείτε τα πρώτα xls που ήταν 2.4Ω μια ψάχναμε ενισχυτές να τα κουνήσουν καθότι κάργα επαγωγικό φορτίο
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
3.2Ω είναι αστεία ωμική για 4Ω ονομαστικό
Έπρεπε να δείτε τα πρώτα xls που ήταν 2.4Ω μια ψάχναμε ενισχυτές να τα κουνήσουν καθότι κάργα επαγωγικό φορτίο
έχω ένα xls με 1.9ohm ένα καναλι του crown ma 1202 αρκεί.
ενισχυταρες.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
γιατί δεν βάζει ένα πολύμετρο επάνω να δούμε;
ε ας βαλει πια ένα πολύμετρο τόσο δύσκολο είναι;
αν είναι έτσι είναι πιο εύκολα τα πράγματα
και ένας crown ma 5000 αρκεί
Γιατί atm είμαι 200 χιλιόμετρα μακρυά :beach: και προτιμώ τα καλαμαράκια μου από την πρώτη οκτάβα 😄

Με τέτοιο χαμό, είναι 3,2 (Όπως λέει το πηνίο στο dc), είναι 4,5 (όπως λέει στο γράφημα στα hz που θελουμε), είναι 8 (όπως είναι το ονομαστικό), και μέσα σε όλα αυτά, είναι με τα πηνια ξεχωριστα, παράλληλα η σε σειρά, Μια μέτρηση επιβάλετε και θα γίνει με την πρώτη ευκαιρία
 
Last edited:


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Γιατί atm είμαι 200 χιλιόμετρα μακρυά :beach: και προτιμώ τα καλαμαράκια μου από την πρώτη οκτάβα 😄

Με τέτοιο χαμό, είναι 3,2 (Όπως λέει το πηνίο στο dc), είναι 4,5 (όπως λέει στο γράφημα στα hz που θελουμε), είναι 8 (όπως είναι το ονομαστικό), και μέσα σε όλα αυτά, είναι με τα πηνια ξεχωριστα, παράλληλα η σε σειρά, Μια μέτρηση επιβάλετε και θα γίνει με την πρώτη ευκαιρία
σε αυτή την περίπτωση ΟΚ.
εξαλλουν εκεί είναι το μεγάφωνο για όταν γυρίσεις.

δεν υπάρχει κανένας χαμος
μην μπερδευης την εμπέδηση (γράφημα)
με την dc resistance

αν το πηνίο μετράει 3.2 τότε το γράφημα αναφέρεται στο ένα πηνίο και είναι ονομαστική 4ohm
αν μετράει 6.4 τότε το γράφημα αναφέρεται και στα δυο παράλληλα και είναι το κάθε ένα ονομαστική 8ohm
Καλά να πάθετε που δεν παίρνετε έτοιμα προϊόντα-εργοστασιακά έτοιμα σαμπς.
Καθήστε να σπάτε τα @ρκίδια σας τώρα :gotcha:

:lolsign::lolsign::lolsign:
αφού γουστάρουμε κανένα πρόβλημα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.664
Στην έτοιμη λύση, κάποιοι άλλοι έσπασαν το κεφάλι τους για να τα βολεψουν όλα αυτά, και φυσικά θα κληθείτε να πληρώσετε αυτή την παροχή υπηρεσίας. ;)

Στην DIY προσέγγιση, χρειάζεται αφενός να δώσουμε λίγο "αέρα" στην ισχύ των τελικών για να μην τερματίζουν και αφετέρου να φροντίσουμε για ικανοποιητική ψύξη στην καταπόνηση, ώστε να μη τα πάρουμε στο χέρι. Αμφότερα, ανεβάζουν το κόστος.

Προσωπικά, θα πρότεινα κάθε τέτοια προσπάθεια να συνοδεύεται από επαρκή μελέτη, ώστε να είμαστε βέβαιοι πως το τελικό ηχείο θα είναι εύκολο φορτίο και να οδηγείται με την μικρότερη το δυνατόν ισχύ, ώστε:

1. Να έχουμε μικρή δυναμική συμπίεση
2. Να χρειάζεται μικρής ισχύος τελικούς
3. Να μπορούμε σχετικά ανεξοδα να δώσουμε αέρα ισχύος τουλάχιστον 3 ντεσιμπέλ.

Θεωρώ ως πολύ σοβαρό μειονέκτημα το να χρειάζεται τόσα κιλοβάτ ισχύος ένα μεγάφωνο για οικιακή χρήση.

Με την ίδια λογική, θεωρώ ως προτέρημα σε ένα υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής δορυφόρο (και υψηλού κόστους) να διαθέτει συγκρατημένης ισχύος τελικά στάδια, και να μην μαζεύει σα τα στραγάλια τα κιλοβάτ κατανάλωσης. Δηλαδή να γνωρίζεις ότι δεν έκαναν "τσιγκουνιές" στα βατ λόγω κοστολογίου, αλλά τόσα ακριβώς ήταν τα απαραίτητα βατ.

Σχετική εξαίρεση στα ονομαστικά βατ ισχύος των ενσωματωμένων βαθμίδων αποτελούν τα πολύ υψηλής απόδοσης διακοπτικα ενισχυτικά στάδια που χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε υψηλής πιστότητας (και τιμής) δορυφορίδια, τα οποία λόγω χαμηλού κόστους, είναι οφθαλμοφανώς πολύ υψηλότερης ισχύος από όσο χρειάζεται κάθε μεγάφωνο. Η μέγιστη κατανάλωση του δορυφόρου στα τεχνικά χαρακτηριστικά του, λέει τότε την απλή αλήθεια. Όσο πιο χαμηλή είναι αυτή, τόσο το καλύτερο. ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Με το συμπάθειο αλλά είθισται τα διπλοπηνιακά μεγάφωνα να μετριούνται με τα δύο πηνεία συνδεδεμένα παράλληλα
Μια χαρά είναι το γράφημα και αντιστοιχεί σε δύο ονομαστικής τιμής 8Ω πηνεία.
γενικά γίνεται ένας αχταρμάς...
Στα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου δεν αναφέρονται καν τα δύο πηνία του.
8+8 τα τυλίγματα, αν υποθέσουμε...
Στον κωδικό του αναφέρεται ως τετράωμο (-4) άρα τα δύο πηνία παράλληλα και μόνο, για να ισχύουν τα specs. Στα χαρακτηριστικά του DCR 3,2 Ohm, λογική τιμή για τη διάμετρο του σύρματος του και τουλάχιστον 4 Ωμ nomimal συνολικά τα δύο πηνία παραλληλισμένα.
Στη καμπύλη εμπέδησης, 4,8591 Ωμ ελάχιστη τιμή στους 56 κύκλους, που είναι παραπάνω από μια χαρά τιμή για λογική απόκλιση φάσης και δεν δικαιολογεί να κλίνει ο ψηφιακός ενισχυτής μετά από λίγο.
Βάσει δε της ελάχιστης τιμής, το κάθε τύλιγμα κάλλιστα μπορεί να δηλωθεί 10 ωμο και συνολικά το μεγάφωνο 5ωμο.
Διάγραμμα φάσης θα έλεγα πως είναι απαραίτητο αλλά δεν δίνεται από τον κατασκευαστή.
Γιαυτό πρότεινα μέτρηση εντός της καμπίνας του.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Προσωπικά, θα πρότεινα κάθε τέτοια προσπάθεια να συνοδεύεται από επαρκή μελέτη, ώστε να είμαστε βέβαιοι πως το τελικό ηχείο θα είναι εύκολο φορτίο και να οδηγείται με την μικρότερη το δυνατόν ισχύ, ώστε:

1. Να έχουμε μικρή δυναμική συμπίεση
2. Να χρειάζεται μικρής ισχύος τελικούς
3. Να μπορούμε σχετικά ανεξοδα να δώσουμε αέρα ισχύος τουλάχιστον 3 ντεσιμπέλ.

Θεωρώ ως πολύ σοβαρό μειονέκτημα το να χρειάζεται τόσα κιλοβάτ ισχύος ένα μεγάφωνο για οικιακή χρήση.
Ακριβώς έτσι. Μιλάμε για μεγάλη κατανάλωση ισχύος, σε μικρή κλειστή καμπίνα προκειμένου να κουνηθούν τα 560 γραμμάρια του κώνου με τα 81 db ευαισθησίας.
Θα πρέπει να μελετηθεί η συμπεριφορά της μονάδας και πως αυτή επηρεάζεται με τη πάροδο του χρόνου, όταν κλιθεί να λειτουργεί σε ακραίες συνθήκες για μία ώρα τουλάχιστον.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top