Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιοPeterMeni αλλά γιατί ο aluminion μου είπε πως είναι 4ohm?
Και κάτι τελευταίο πως μπορώ να σιγουρευτώ για τα watt?
Να δω τουλάχιστον τι είναι αυτό που έχει πάνω..
Στη πρώτη σου ερώτηση είμαι αναρμόδιος να απαντήσω.

Για τα watt ενός tweeter δεν υπάρχει τρόπος να σιγουρευτείς.
Ακόμα και οι εταιρίες κατασκευής ανακοινώνουν χαρακτηριστικά ισχύος τους υπό προϋποθέσεις.
Μόνο βάση κυκλώματος διαχωρισμού και συχνότητας σου δίνουν μια ενδεικτική τιμή (nomimal power handing).
Αν κάτι από τα παραπάνω αλλάξει, αυτομάτως αλλάζει και η αντοχή τους.

Ο χρόνος έχει δείξει πως κάποιες μονάδες είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές, ενώ κάποιες άλλες απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή και ανάλογο κύκλωμα διαχωρισμού.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Στη πρώτη σου ερώτηση είμαι αναρμόδιος να απαντήσω.

Για τα watt ενός tweeter δεν υπάρχει τρόπος να σιγουρευτείς.
Ακόμα και οι εταιρίες κατασκευής ανακοινώνουν χαρακτηριστικά ισχύος τους υπό προϋποθέσεις.
Μόνο βάση κυκλώματος διαχωρισμού και συχνότητας σου δίνουν μια ενδεικτική τιμή (nomimal power handing).
Αν κάτι από τα παραπάνω αλλάξει, αυτομάτως αλλάζει και η αντοχή τους.

Ο χρόνος έχει δείξει πως κάποιες μονάδες είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές, ενώ κάποιες άλλες απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή και ανάλογο κύκλωμα διαχωρισμού.
ΕυχαριστώPeterMeni θα κάτσω να διαβάσω περισσότερα :)
 

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιοPeterMeni αλλά γιατί ο aluminion μου είπε πως είναι 4ohm?
Και κάτι τελευταίο πως μπορώ να σιγουρευτώ για τα watt?
Να δω τουλάχιστον τι είναι αυτό που έχει πάνω..
Μην μπερδευεσαι! Εγω δεν ειπα ποτε οτι το ηχειο ειναι 4 ohm, απευθηνθηκα αποκλειστικα για την αντισταση του τουιτερ μονο!!! Αλλα σαφως και ειναι οπως το θετει ο πετρος, 4 ohm ειναι η DC. Κανεις δεν ειπε οτι ολα αυτα που σου ειπαν απο την rois οτι ειναι λαθος,αλιμονο αν δεν ηξεραν αυτοι... Εγω στη θεση σου θα επαιρνα ολοκληρο το ηχειο, θα πηγενα απο εκει και θα ξεκαθαριζα απο την αρχη πως δεν ειμαι ευχαριστημενος γενικα με ολη την φαση για να βρεθει μια λυση ετσι ωστε να ξανα γινει το ηχειο οπως ηταν πριν. Εκτος κι'αν θες να πειραματιστεις με μερικα τουιτερ μεχρι να καταληξεις σ'αυτο που σου αρεσει ακουστικα, χωρις να σε ενδιαφερει η γενικη συμπεριφορα του ηχειου.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Πάντως tweeter 160w δεν παίζει με την καμία . Αν μπορεί να φάει μέχρι 25w και πολλά είναι.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Μην μπερδευεσαι! Εγω δεν ειπα ποτε οτι το ηχειο ειναι 4 ohm, απευθηνθηκα αποκλειστικα για την αντισταση του τουιτερ μονο!!! Αλλα σαφως και ειναι οπως το θετει ο πετρος, 4 ohm ειναι η DC. Κανεις δεν ειπε οτι ολα αυτα που σου ειπαν απο την rois οτι ειναι λαθος,αλιμονο αν δεν ηξεραν αυτοι... Εγω στη θεση σου θα επαιρνα ολοκληρο το ηχειο, θα πηγενα απο εκει και θα ξεκαθαριζα απο την αρχη πως δεν ειμαι ευχαριστημενος γενικα με ολη την φαση για να βρεθει μια λυση ετσι ωστε να ξανα γινει το ηχειο οπως ηταν πριν. Εκτος κι'αν θες να πειραματιστεις με μερικα τουιτερ μεχρι να καταληξεις σ'αυτο που σου αρεσει ακουστικα, χωρις να σε ενδιαφερει η γενικη συμπεριφορα του ηχειου.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα και κατάλαβα αρκετά περί tweeter και τώρα κάτι τελευταίο. Το tweeter αυτό ειναι 160 watt όπως μου είπε η Rois acoustics? Δεν βρίσκω tweeter με soft dome πάνω από 100 μου φαίνεται παράλογο ειδικά με τόσο μικρό μαγνήτη. Συμφωνώ ότι δεν παίζει να ειναι πάνω από 50.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα και κατάλαβα αρκετά περί tweeter και τώρα κάτι τελευταίο. Το tweeter αυτό ειναι 160 watt όπως μου είπε η Rois acoustics? Δεν βρίσκω tweeter με soft dome πάνω από 100 μου φαίνεται παράλογο ειδικά με τόσο μικρό μαγνήτη. Συμφωνώ ότι δεν παίζει να ειναι πάνω από 50.
Η προσλαμβανομένη ισχύς ενός μεγαφώνου είναι πολύ σχετική.
Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις...
Αν ένα 5,25 ιντσών midbass χρησιμοποιηθεί σε σύστημα τριών δρόμων, όπου η απόκριση του μπορεί να είναι από 150 Hz-2,5 KHz, η ισχύς του μπορεί άνετα να είναι τα 200 watts ή και παραπάνω.
Αν τώρα το ίδιο μεγάφωνο χρησιμοποιηθεί σε ηχείο δύο δρόμων, τότε η ισχύς του πέφτει στα 50 watts ή και χαμηλότερα.
Στα παραπάνω άθροισε και κάποιες απώλειες που εμφανίζει το κύκλωμα διαχωρισμού και έχεις την πραγματική αντοχή του ηχείου.
Σε αυτά βάλε και 20-50% φούσκωμα της εταιρίας και έχεις τα χαρακτηριστικά του ηχείου που ανακοινώνονται!

Με δυο λόγια όταν καλείται μια μονάδα να αναπαράξει χαμηλές συχνότητες ζορίζεται.
Το αυτό ισχύει και για το tweeter. Αν η συχνότητα διαχωρισμού του είναι οι 4 KHz, με ένα φίλτρο δεύτερης τάξης, αντέχει και 160 και 200 watts.
Όσο η συχνότητα διαχωρισμού χαμηλώνει και το φίλτρο μειώνεται σε κλήση (μικρότερη τάξη) τόσο μειώνεται η ισχύς του.
Αν σε αυτό συνυπολογιστεί η ποιότητα κατασκευής από την εταιρία έχεις το πρακτικό αποτέλεσμα ισχύος.
Αν δεις για παράδειγμα τα χαρακτηριστικά των tweeters της Dynaudio (τα θεωρώ από τα καλύτερα) δείχνουν στιγμιαία ισχύ 1 KWatt και ασυμπίεστη συμπεριφορά.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Λοιπόν επέστρεψα με μερικές μετρήσεις που θέλω αν μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε!
Μόλις πήγα στον Γουσέτη(επισκευές ηχείων) μου είπε ότι όντως το tweeter δεν είναι πάνω από 10-20watt παρά αυτά η rois accoustics επιμένει ότι είναι 160watt.
Τώρα στις μετρήσεις για να πάρω ένα tweeter το οποίο θα αντέξει, μέτρησα με πολύμετρο τα volt που βγάζουν τα καλώδια του tweeter χωρίς το tweeter, είναι γύρω στα 20-30volt τα μέγιστα νούμερα που έπιασα. Αν είμαι σωστός με ένα tweeter στα 6ohm σύνθετης αντίστασης θα έπαιρνε εκείνη την στιγμή 30x30/6=150watt. Είναι σωστό αυτό που σκέφτομαι? Από τον τύπο WATT=VOLT^2/RESISTANCE.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λοιπόν επέστρεψα με μερικές μετρήσεις που θέλω αν μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε!
Μόλις πήγα στον Γουσέτη(επισκευές ηχείων) μου είπε ότι όντως το tweeter δεν είναι πάνω από 10-20watt παρά αυτά η rois accoustics επιμένει ότι είναι 160watt.
Τώρα στις μετρήσεις για να πάρω ένα tweeter το οποίο θα αντέξει, μέτρησα με πολύμετρο τα volt που βγάζουν τα καλώδια του tweeter χωρίς το tweeter, είναι γύρω στα 20-30volt τα μέγιστα νούμερα που έπιασα. Αν είμαι σωστός με ένα tweeter στα 6ohm σύνθετης αντίστασης θα έπαιρνε εκείνη την στιγμή 30x30/6=150watt. Είναι σωστό αυτό που σκέφτομαι? Από τον τύπο WATT=VOLT^2/RESISTANCE.
Είσαι λάθος.
Αν και ο τρόπος που κάνεις τη μέτρηση έχει ένα σωρό προβλήματα θα σου πω το εξής απλό...
Ένα κοινό πολύμετρο δεν μπορεί να μετρήσει συχνότητες πάνω από 400 Hz ενώ ένα tweeter δέχεται πολύ υψηλότερες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
34
Reaction score
0
Καλησπέρα, όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενα post, είχα ένα θέμα το το tweeter μου στα roister melody 9, τελικά όπως τα πράγματα δείχνουν εν 'συντομία (μετά την πρώτη επισκευή στην rois κάηκε σε μια ημέρα, με την δεύτερη επισκευή στην rois κάηκε πάλι σε μία ημέρα, με την τρίτη επισκευή στην rois κάηκε σε 1 βδομάδα και με την τέταρτη επισκευή στον γουσέτη κάηκε μετά από 2 μήνες). Πιστεύω πως ρόλο ίσως έχει παίξει το ότι κανείς δεν άλλαξε την κάψα γιατί κανείς δεν είχε ίδια. Τελικώς πιστεύω πως πρέπει να πάρω 2 καινούρια tweeter το οποίο λογικά θα μου δείξει αν έχει αρπάξει το crossover ή αν φταίει η επισκευή. Κλείνω να πιστεύω στην επισκευή γιατί το αριστερό παίζει άψογα.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά και θέλω την γνώμη σας.
Ποιο θα παίζει πιο άνετα?
Ποιο θα παίζει καλύτερα?

1) copper&Beryllium dome tweeter speaker
http://www.ebay.com/itm/pair-2pcs-S...hash=item4aeffa30b4:m:m2EiSuZTaOC22I8gMz1Qo_g
panel size:104MM
impedance: 6 Ohm
sensitivity: 91db
power:25W rms
power:50W rms
frequency-reson: 1000HZ
frequency-range: 800~~30KHZ
recommend crossover point:2K ~3K

2) copper&Beryllium dome tweeter speaker (NEO eddition)
http://www.ebay.com/itm/pair-copper...730125?hash=item4aeffa2d4d:g:kNcAAOSwymxVO3bn
panel size:104MM
impedance: 6 Ohm
sensitivity: 93db
power:25W rms
power:50W max
frequency-reson: 1000HZ
frequency-range: 800~~30KHZ
recommend crossover point:2K ~3K

3) Tymphany H26TG45-06 1" Silk Dome Tweeter with Waveguide
http://www.ebay.com/itm/Tymphany-H2...939447?hash=item4ae20ad077:g:rR8AAOSwg3FUkaiX
panel size:104MM
impedance: 6 Ohm
sensitivity: 93.6db
power:100W rms
power:200W max
recommend crossover point:2.5K ~3K
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
24
Καλησπέρα, όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενα post, είχα ένα θέμα το το tweeter μου στα roister melody 9, τελικά όπως τα πράγματα δείχνουν εν 'συντομία (μετά την πρώτη επισκευή στην rois κάηκε σε μια ημέρα, με την δεύτερη επισκευή στην rois κάηκε πάλι σε μία ημέρα, με την τρίτη επισκευή στην rois κάηκε σε 1 βδομάδα και με την τέταρτη επισκευή στον γουσέτη κάηκε μετά από 2 μήνες). Πιστεύω πως ρόλο ίσως έχει παίξει το ότι κανείς δεν άλλαξε την κάψα γιατί κανείς δεν είχε ίδια. Τελικώς πιστεύω πως πρέπει να πάρω 2 καινούρια tweeter το οποίο λογικά θα μου δείξει αν έχει αρπάξει το crossover ή αν φταίει η επισκευή. Κλείνω να πιστεύω στην επισκευή γιατί το αριστερό παίζει άψογα.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά και θέλω την γνώμη σας.
Ποιο θα παίζει πιο άνετα?
Ποιο θα παίζει καλύτερα?

1) copper&Beryllium dome tweeter speaker
http://www.ebay.com/itm/pair-2pcs-S...hash=item4aeffa30b4:m:m2EiSuZTaOC22I8gMz1Qo_g
panel size:104MM
impedance: 6 Ohm
sensitivity: 91db
power:25W rms
power:50W rms
frequency-reson: 1000HZ
frequency-range: 800~~30KHZ
recommend crossover point:2K ~3K

2) copper&Beryllium dome tweeter speaker (NEO eddition)
http://www.ebay.com/itm/pair-copper...730125?hash=item4aeffa2d4d:g:kNcAAOSwymxVO3bn
panel size:104MM
impedance: 6 Ohm
sensitivity: 93db
power:25W rms
power:50W max
frequency-reson: 1000HZ
frequency-range: 800~~30KHZ
recommend crossover point:2K ~3K

3) Tymphany H26TG45-06 1" Silk Dome Tweeter with Waveguide
http://www.ebay.com/itm/Tymphany-H2...939447?hash=item4ae20ad077:g:rR8AAOSwg3FUkaiX
panel size:104MM
impedance: 6 Ohm
sensitivity: 93.6db
power:100W rms
power:200W max
recommend crossover point:2.5K ~3K
Βασικα για τα δυο πρωτα tweeter δεν εχω αποψη, ομως για το τριτο μπορω να σου πω πως ειναι αρκετα ενδιαφερον, διοτι τυχαινει να εχω ενα ζευγαρι στην κατοχη μου, ειναι τις ''vifa'' η αντιστοιχα ''peerless''. Το οποιο εβαζε η roister σε παλαιοτερα μοντελα της και με μια δοκιμη που εκανα επανω στο ηχειο ειχε καλο αποτελεσμα, ισως να σου αρεσει περισσοτερο, φυσικα ακουστικα παντα! Χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου, διοτι υπαρχει περιπτωση να εχει διαφορετικη συμπεριφορα αν το μετρησεις...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Ενδιαφέρον έχουν και τα vifa xt25 τα οποία έχουν χαμηλή fs γύρω στα 400 οπότε υπολογίζω να παίζουν άνετα με crossover απο 2.5 και πάνω. Υπάρχει όμως κάτι παρόμοιο με 4 τρύπες στα 104mm?
 


K

kimon

Guest
Μια ταιριαστή,από πλευράς διαστάσεων , λύση είναι και αυτή http://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/ΗλεκτρονικάΕίδη/tabid/122/CategoryID/3746/List/0/Level/a/ProductID/39088/Default.aspx.ζευγάρι πριν κάτι μήνες και ο ήχος τους μου φαίνεται πολύ καλός στις μεσαίες και υψηλές.
Κάποιο λάθος έκανα και η σύνδεση δεν δουλεύει.Εννοώ το Visaton B80.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν υπάρχει tweeter που να αντικαταστήσει σε ηχείο άλλο, χωρίς να υπάρχουν αλλαγές στη τονική ισορροπία του ηχείου.
Αυτό είναι κανόνας, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Από εκεί και πέρα η χαμηλή Fs έχει νόημα μόνο κατά το σχεδιασμό του ηχείου, ώστε να αποφασιστούν τα μεγάφωνα που θα το αποτελούν και τα σημεία διαχωρισμού.

Όταν ο διαχωρισμός γίνεται στους 2,5 KHz, ακόμα και 1200 Hz να έχει Fs, το tweeter δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε φυσιολογικές συνθήκες οδήγησης.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
PeterMeni ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σήμερα συναίβει κάτι άλλο, μόλις κατάλαβα ότι τελικά αυτή την φορά δεν κάηκε το tweeter αλλά μάλλον κάτι στο crossover και δεν παίζει το tweeter. Όταν συνδέω κατευθείαν το tweeter στους κεντρικούς ακροδέκτες παίζει. Επίσης αν το συνδέσω κανονικά στα καλώδια του και ενώσω με σύρμα τις άκρες του κίτρινου πυκνωτή 335j όπως στις φωτο του aluminion τότε παιζει κανονικά... Τι γίνεται? Καμια βοήθεια? Έχω μπλέξει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα πρέπει να ελεγχθεί ο πυκνωτής σε αυτή τη περίπτωση.
Απέκλεισε επίσης το ενδεχόμενο ψυχρής κόλλησης στους ακροδέκτες του.

Σπάνιο μεν αλλά συμβαίνει, λόγο των κραδασμών που δέχεται, όταν δεν είναι στερεωμένος-κολλημένος ο πυκνωτής στη πλακέτα να διακόπτεται η συνέχεια.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Θα πρέπει να ελεγχθεί ο πυκνωτής σε αυτή τη περίπτωση.
Απέκλεισε επίσης το ενδεχόμενο ψυχρής κόλλησης στους ακροδέκτες του.

Σπάνιο μεν αλλά συμβαίνει, λόγο των κραδασμών που δέχεται, όταν δεν είναι στερεωμένος-κολλημένος ο πυκνωτής στη πλακέτα να διακόπτεται η συνέχεια.
. Το έλεγξα, έβγαλα τον πυκνωτή. Τον τον ακούμπησα, τον ξανακόλλησα, τίποτα. Θα βοηθούσε αν κάποιος είχε το σχέδιο του cross για να καταλάβω ποιοι ειναι σε σειρά ποιοι παράλληλα και ποιοι για το tweeter. Φαντάζομαι στο συγκεκριμένο cross ένα πυκνωτή(αυτόν που μου κάηκε μάλλον) και ένα πηνίο έχει για το tweeter.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όταν λέω να ελεγχθεί εννοώ να μετρηθεί.
Για να μην πηγαίνει ήχος στο tweeter εξ αιτίας αυτού του πυκνωτή είναι σίγουρα εν σειρά.
Βάλε φωτογραφία του κρος.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
24
. Το έλεγξα, έβγαλα τον πυκνωτή. Τον τον ακούμπησα, τον ξανακόλλησα, τίποτα. Θα βοηθούσε αν κάποιος είχε το σχέδιο του cross για να καταλάβω ποιοι ειναι σε σειρά ποιοι παράλληλα και ποιοι για το tweeter. Φαντάζομαι στο συγκεκριμένο cross ένα πυκνωτή(αυτόν που μου κάηκε μάλλον) και ένα πηνίο έχει για το tweeter.
Oπως βλεπεις και στη φωτογραφια ο κιτρινος mkt ειναι σε σειρα με το tweeter σου και διπλα εχει ενα μικρο πηνιο και αυτο στο tweeter ειναι αλλα παραλληλα. Οι υπολοιποι πυκνωτες και πηνια ειναι για τα αλλα μεγαφωνα,δεν σε ενδιαφερουν...
[DOUBLEPOST=1460477064][/DOUBLEPOST]
Oπως βλεπεις και στη φωτογραφια ο κιτρινος mkt ειναι σε σειρα με το tweeter σου και διπλα εχει ενα μικρο πηνιο και αυτο στο tweeter ειναι αλλα παραλληλα. Οι υπολοιποι πυκνωτες και πηνια ειναι για τα αλλα μεγαφωνα,δεν σε ενδιαφερουν...
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top